Eğitim Sitesi

Erkeklerin İhram Elbisesi Nedir? Erkeklerin İhram Elbisesi Hakkında Kısaca Bilgi

Erkeklerin İhram Elbisesi Terimi Hakkında Bilgiler

Hac ve Umre Terimi Olarak Erkeklerin İhram Elbisesi:

İzar ve Rida adı verilen, beyaz renkli olması daha uygun görülen, modeli ve dikişi olmayan, bir parçası belden bağlanarak diğeri de omuzdan sarkıtılarak vücudu örten iki parça kumaştır.

 

  Benzer Hac ve Umre Terimleri

  Harem Bölgesi: Mekke ve etrafına yayılan, Allah (c.c.) tarafından Harem Bölgesi olarak tanımlanan, sınırları Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından işaret olunan, bitki ve canlıları koruma altına alınan geniş alandır. Mekke etrafında, bitkileri koparılmamak ve hayvanları avlanmamak üzere sınırları belirlenmiş bölgeye denir.

  Mescid-i Nebevi: Medine'de bulunan, içinde Efendimiz (SAV)'in mübarek naaşının bulunduğu camidir.

  Hatim: Kâbe'nin kuzey duvarı hizasında yarım daire şeklinde duvarcık ile Kâbe arasında kalan yer. İsmail aleyhisselam ve annesi Hazret-i Hacer'in kabri buradadır. Kâbe'nin kuzeybatı duvarının (Rükn-i Irak-i ile Rükn-i Şami arası) karşısında, zeminden 1 metre kadar yüksek 1,5 metre kalınlığında yarım daire şeklinde duvardır.

  İlk Tehallül: Hanefi mezhebinde cinsel ilişki dışındaki ihram yasaklarının kalkmasını sağlayan ilk tehallül, ancak sacların tıraş edilmesi veya kısaltılması ile olur. Bayramın ilk günü fecr-i sadıktan sonra tıraş olmakla ilk tehallül gerçekleşir.

  Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

  Online Hac ve Umre Terimleri Sözlüğü