Eğitim Sitesi

Cami Nedir? Cami Hakkında Kısaca Bilgi

Cami Terimi Hakkında Bilgiler

Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Cami:

Müslümanların ibadethanesidir.

 

Hukuk Terimi Olarak Câmi:

cem eden: içine alan; içinde bulunduran; taşıyan; toplayan

 

Sanat Terimi Olarak Cami:

İçerisinde minberi bulunan ve cuma namazı kılınabilen İslam ibadet yapısıdır. İlk cami yapısının Hz. Muhammed'in Medine'deki evi olduğu ve bu yapının sonraki dönemlerde inşa edilecek olan camilere ilk örnek teşkil ettiği düşünülmektedir. Mihrap, minber ve minare gibi fonksiyonel öğelerin ancak VIII. yüzyılda cami mimarisine dâhil edildiği bilinir.

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Terimi Olarak Cami:

Müslümanların namaz kılmak için toplandıkları yer.

 

  Benzer Sosyal Bilgiler Terimleri

  Siyasi Haklar ve Ödevler: - Türk vatandaşlığı - Seçme, seçilme, siyasi faaliyetlerde bulunma hakları - Kamu hizmetine girme hakkı - Dilekçe hakkı

  Mucize: 1. Peygamberlerin kendilerine inanmayan insanlara peygamberliklerini ispat etmek amacıyla Allah’ın iznine bağlı olarak gösterdikleri olağanüstü olaylar, hâller, tansık. 2. İnsanları hayran bırakan, tabiatüstü sayılan olay.

  Vakıf Arazi: Selçuklular'da geliri sosyal yardım kurumlarına ayrılan topraklardır. Osmanlı Devleti'nde geliri cami, hastane, kervansaray, medrese gibi bilim ve hayır kurumlarının yapımı, idaresi ve bakımı için ayrılan topraklardı. Vakıf topraklarının gelirlerinden vergi alınmazdı.

  Tekzip: Düzeltme, cevaplama yazısıdır. Yapılan yanlış bir habere konu olan kişi ya da kurumun haberin düzeltilmesi için yazdığı yazıdır. Tezkip olarak da geçebilir.

  Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

  Online Sosyal Bilgiler Terimleri Sözlüğü