Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Biyolojik Birikim Nedir? Biyolojik Birikim Hakkında Kısaca Bilgi

Biyolojik Birikim Terimi Hakkında Bilgiler

Biyolojik BirikimFen Bilimleri Terimi Olarak Biyolojik Birikim:
Çeşitli zehirli maddelerin besin zincirini meydana getiren çeşitli trofik basamaklardaki canlıların dokularında birikmesi.

 

Biyolojik BirikimBiyoloji Terimi Olarak Biyolojik Birikim:
Ekosistemlerde madde ve enerji akışı besin zinciriyle gerçekleşir. Dolayısıyla toprağa, havaya ya da suya karışan toksik (zehirli) maddeler besin zinciri aracılığıyla canlıların vücuduna alınır. Bu maddelerin bir kısmı vücuttan atılırken bir kısmı vücut dokularında birikir. Bu birikimin besin piramidindeki canlılarda aşağıdan yukarı gidildikçe vücutta birikmesi olayına biyolojik birikim adı verilir. Biyolojik birikimin temel nedeni endüstriyel kimyasal ürünlerdir. Örneğin, tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçlar, yalnızca besin içinde birikmez havaya, suya toprağa da karışır. Bu şekilde tüm besin zinciri etkilenir. Bu öyle bir şeydir ki, Afrika'da kullanılan bir böcek öldürücü, havaya, suya karışarak kutuplardaki bir kuşa kadar ulaşabilir.

Ayrıca besin zinciri nedeniyle, besin piramidinin bir üst basamağını oluşturan canlıda birikim artar. Çünkü bir çekirge birden fazla otla beslenir. Bir kuşsa birden fazla çekirge yer. Bu ekosistemin bozulmasına neden olur. İnsan türü de biyolojik birikimden etkilenir. Birçok uzman denizlerdeki ağır metal kirlenmesine işaret ederek "Büyük balıkların yerine küçük balıkları tercih edin." uyarısında bulunur.

Doğa kendini sürekli yeniler. Atıkları yok eder. Ancak biz bu yenilenmeye izin vermezsek biyolojik birikim nedeniyle insan türü dahil birçok canlı türü tehdit altında yaşar.

 

Benzer Fen Bilimleri Terimleri:

box Replikasyon: DNA'nın kendini eşlemesi. devam et

box Sinaps: İki nöronun veya nöronla başka bir hücrenin bağlandığı yer. devam et

box Isı İletkeni: Isıyı iyi ileten madde. devam et

box Naftalin: Maden kömüründen elde edilen özel kokulu, beyaz madde. devam et

box Hipofiz: Salgılarıyla vücuttaki tüm salgı bezlerini kontrol eden,beyinde bulunan iç salgı bezi. devam et

box Gidon: Bisikletin iki elle kullanılan yön değiştirme düzeneği, yönelteç. devam et

box Miselyum: Mantarlarda kök görevi yapan kısım. devam et

box Fay: Yer kabuğunda oluşan farklı seviyedeki tabakalar ve kırıklar. devam et