Eğitim Sitesi

Akümülatör Nedir? Akümülatör Hakkında Kısaca Bilgi

Akümülatör Terimi Hakkında Bilgiler

Otomobil-Araba Terimi Olarak Akümülatör:

Akümülatörler elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo ederek, devrelerine elektrikli alıcılar bağlandığı zaman bu kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren araçlardır.

 

Fen Bilimleri Terimi Olarak Akümülâtör:

1- Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, gerektiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaz.

2- Akımtoplar.

 

Fizik Terimi Olarak Akümülâtör:

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaz, akım toplar.

 

  Benzer Otomobil-Araba Terimleri

  Silindir Hacmi: Silindirin hacmi cc yani, santilitre (ayrıca santimetreküp -cm3- de denir) olarak belirtilir. Bir motorun silindir hacmi 1.6 litre denildiğinde aslında bu yuvarlak bir rakamdır. Gerçek rakam 1598 cc ya da 1580 cc gibi bir rakamdır. Örneğin 4 silindirli bir motorda dört silindirin hacimleri toplamını gösterir. Silindirin taban alanı ile strokunun, yani, geometrik olarak düşündüğümüzde bir silindirin taban alanı ile yüksekliğinin çarpılmasıyla bulunur. Daha fazla tork elde etmek ya da daha yüksek devirli yapmak gibi amaçlarla motordaki silindirin çapı ve stroku daha büyük ya da daha küçük yapılmaktadır (hacim aynı kalarak).

  Kompratör: İbreli bir ölçü aletidir. Parça ölçülerindeki değişikliği, millerin salgı ve eksenel gezintilerini ölçer.

  Yakıt pompası: Yakıt sisteminde benzini, benzin deposundan karbüratöre basan pompadır.

  Piston mengenesi: Piston tutmak için özel bir mengenedir. Yuvarlak ağızlı olan bu mengene ile, piston hasara uğramadan tutulabilir.

  Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

  Online Otomobil-Araba Terimleri Sözlüğü