Eğitim Sitesi

Abanoz Nedir? Abanoz Hakkında Kısaca Bilgi

Abanoz Terimi Hakkında Bilgiler

Sanat Terimi Olarak Abanoz:

Çok sert, dayanıklı, siyaha yakın koyu renkte, oymacılıkta kullanılan tropik ağaç türü.

 

Yapı-Dekorasyon Terimi Olarak Abanoz:

Abanozgiller familyasından olan bir ağaç türü. Ağır, sert ve siyah renkli kerestesi çok iyi cila tutar ve mobilya yapımında kullanılır.

 

Genel Türkçe Terimi Olarak Abanoz:

Abanozgillerin ağır, sert ve siyah renkli tahtası.

 

  Benzer Sanat Terimleri

  Palmet: 1. İlkçağ sanatından beri kullanılan bir bezeme motifi. Dilimli simetrik yaprak şeklinde olup, adını Yunanca palma(el) sözcüğünden alır. 2. Bir orta eksenin her iki yanında simetrik olarak düzenlenmiş yelpaze gibi birbirinden ayrı duran yapraklardan oluşan bitkisel bezeme öğesi. 3. Bir sapın iki tarafında simetrik olarak sıralanmış uzunca yapraklardan oluşan üsluplaştırılmış bitkisel bezeme ögesi.

  Lustre: Parlaklığın, ışıklılığın çeşitlemeleridir.

  Serigrafi: 1- İpek Baskı ve Şablon baskı adlarıyla da anılan bu teknik Çin'de ve Japonya'da yüzyıllar önce kumaşlara baskı yapmak için kullanılmıştır. Bir çerçeveye ipek, sentetik iplik veya bronz telden ince bir dokuma gerilerek elde edilen eleğin basılmayacak yeri kapatılır. Oluşan kalıp kağıt üzerine oturtulur ve eleğin içine konan baskı boyasının sıyrılarak alttaki kağıda geçmesiyle baskı elde edilir. 2-Özel dokulu İpekli bir kumaş kullanılarak özgün baskılar yapma işlemi.

  Pentür: Yağlıboya tablo anlamında kullanılır. Kökeni Fransızcadır. Boyama. Boya resim sanatı. (Painting)

  Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

  Online Sanat Terimleri Sözlüğü