Eğitim Sitesi

Online Turizm ve Otelcilik Terimleri Sözlüğü

Online Turizm ve Otelcilik Terimleri Sözlüğü

ABPCO

İngiliz Profesyonel Konferans Organizatörleri Birliği.

Abroad

Dış ülke, yabancı ülke. Kişi her nerede yaşıyorsa, oranın dışındaki her yer.

Abstract

Ekstre, hesap özeti.

ABTA Seyahat Acentaları Sertifikası

İngiltere'de, ABTA ve Seyahat Eğitim Şirketi (Travel Training Company) tarafından geliştirilmiş, sınava dayalı bir belge. Daha önceleri ABTA'nın Ulusal Eğitim Kurulu ve Londra Kent Loncaları tarafından yürütülen COTAC ve diğer sınava dayalı belgelerin yerini almıştır. ABTAC, NVQ (bkz. ulusal mesleki sınav) ile kullanılan diğer değerlendirme yöntemlerini sınava dayalı belgeleme sistemiyle ikmal etmek isteyen turizm sektörü baskısı sonucu kullanıma girmiştir.

ABTAC

ABTA Seyahat Acenteleri Sertifikası

ABTOF

Fransa'ya Seyahat Düzenleyen İngiliz Tur Operatörleri Birliği.

ABTOP

ABTAC'ın tur operarörü eşdeğeri.

ABTOT

Bağlı Seyahat Organizatörleri Tröstü Ltd.

AC

1- Klima anlamına gelen bir araç kiralama kısaltma ifadesi. Klima, sıcak bölgelerde iş yapan bir şirketin sunduğu bir seçenektir; araç camlarının kent içinde kapalı tutulabilmesi gibi yararı vardır ki özellikle dünyanın bazı bölgelerinde güvenlik açısından önemlidir.

2- Alternatif Akım. Voltajda sıfır noktasından belirli bir zirve değere, sonra da ters istikamette zirve değere ulaşan ve bunu bir saniye içinde birçok defa yapan elektrik akımı. İngiltere'de bu değişim frekansı (sıklığı) saniyede 50 defadır. ABD'de ise 60'tır. Seyahat edenlerin, cihazlarının farklı frekanslara uyumlu olması konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Accept

Kabul etmek, alım.

Accepted Waitlist Reservations (AWLR)

Bekleme listesinden kabul edilen rezervasyonlar.

Acclimatize

İklime uymak. Yeni veya farklı iklim şartlarına alışmak.

Acclivity

Yukarı yokuş, bayır.

Accommodation

Konaklama

Accomodation

Konaklama. Seyahat ile ilgili olarak, bir yolcunun içinde "barınabileceği" herhangi bir şey. Dolayısıyla bir feribottaki "konaklama" bir kabin, kabindeki bir ranza yahut geriye yaslanabilir koltuk da olabilir. Ancak genellikle sözcük, otel veya benzeri biçimlerde sunulan uyku hizmetlerini ifade eder.

Accomodation Facility

Konaklama tesisleri

Accomodation Grading Scheme

Konaklama derecelendirme cetveli. Otel ve sunulan diğer konaklama imkanları ölçek, personel sayısı, dahil edilen özellikler vs. gibi birçok kritere göre sınıflandırılır veya derecelendirilir. Hiçbir cetvel bütünüyle tatmin edici değildir; bu nedenle farklı kuruluşların hatta farklı ülkelerin konaklama imkanlarını sözkonusu cetvellerle karşılaştırmak hiçbir zaman akıllıca olmaz. Derecelendirme sistemleri şunları içerir

Accomodations For Travelers And Tourists

Gezginler ve turistler için konaklama tesisi.

Accompagnateur

Refakat eden/... ile birlikte

Accountant

Muhasebeci, sayman.

Diğer Turizm ve Otelcilik Terimleri

1 [2]3 4 5 ... Son Sayfa

Turizm ve Otelcilik Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 1640

Terimler Sözlüğü Ana Sayfa