Eğitim Sitesi

Online Bilgisayar Terimleri Sözlüğü

Online Bilgisayar Terimleri Sözlüğü

  A-F

  Alçak frekans, odyo frekans, ses frekans.

  A.T.M. (Asynchronous Transfer Mode)

  Bir paket anahtarlama teknolojisidir. ATM, verileri byte büyüklüğünde hücrelere (cell) ayırır ve aynı anda 53 hücrelik paketler halinde iletir. ATM, daha çok donanım tabanlıdır ve yüksek veri işleme/iletme hızları elde edilebilir. En çok kullanılan standart hızlar, 155 Mbps ve 622 Mbps'dir.

  A/D-D/A Çeviriciler

  Bilgisayarlı müzik sistemlerinde (CD, DAT, HD Recording sistemler) analog bilgileri digital'e ya da bunun tersini yapan elektronik devreler. Bunlar kalitelerine göre fiyatlanırlar. Sistem maliyetlerinde büyük yer tutar. Örneğin, üzerinde bu çeviriciler bulunmadığından Waveboard'ın fiyatı oldukça düşüktür.

  A/V

  Audio/Video (Ses görüntü).

  A2Z

  Adres http//a2z.Iycos.com/Lycos'(un A2Z klasörü INTERNET'in kalabalık alanında yeni bir yer alıyor. A2Z'de çocuk sayfalarından, dünya film festivallerine, UFO'lardan, sanal fiziğe, her türlü konuyu bulabilirsiniz.

  Access

  Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak.

  Access Mechanism

  Erişim Mekanizması. Bir veya birden fazla yazma ve okuma kafasını, istenilen yazma ve okuma konumuna getiren mekanizma. Bu mekanizma, yazma ve okuma kafaları sabit olan sistemlerde veri ortamını hareket ettirmek için kullanılır.

  Access Privileges

  Dosyalarda değişiklik yapmak ve erişmek için imtiyaz.

  Access time

  Belleği okumak için gerekli süre.

  Account

  Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir.

  Accuracy

  Hatadan uzaklık derecesi. Accuracy, Precesion ile karıştırılır. Perecision, herhangi bir ölçme işleminde hassasiyet için kullanılır.
  Açılacak Doküman Adı: Web sayfasının sunucu üzerindeki spesifik dosya adını belirtir. Kullanma zorunluluğu yoktur.

  Acronym

  İnterneti hızlı kullanmayı seven ve bu yüzden uzun uzun yazmaktansa kısaltmalarla iletişim kurmayı yeğleyen insanların yarattığı dil.

  Active-X

  Mıcrosoft'un Sun Microsystem'in Java'sına karşı çıkardığı bir program geliştirme dili. Internet üzerinde kullanılabilecek programlar üretmek için kullanılıyor.

  ACTV

  Klasik televizyonlardan biraz daha iyi resim kalitesi olan HDTV sistemine geçiş olarak kabul edilen TV yayın sistemi.

  Açıklık

  Genellikle yazılım veya donanımda bir programlama hatası nedeniyle bulunan ve bilgisayarın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasına sebep olan zayıflıklara açıklık denmektedir. Açıklıklar, kötü niyetli kişiler tarafından bilgi sistemlerinde bulunan bilgileri silmek, çalmak , değiştirmek veya diğer sistemlere saldırı düzenlemek amacıyla kullanılmaktadır.

  AD

  Yönetsel Alan (Administrative Domain).

  AD/DA Çevirici

  Analog ses işaretlerini sayısal işaretlere ya da tersi işlemi aynı şekilde hazırlayan devrelerdir.

  Adapter (Adaptör)

  Direkt olarak birbirlerine uyum sağlamayan iki konnektörün veya cihazın bağlanmasını sağlayan bir aracı cihaz.

  Adaptör

  Uygunlaştrıcı, çevirici, güçkaynağı.

  ADC

  Analog sinyalleri karşılığı olan dijital sinyallere dönüştüren bir cihaz.

  Diğer Bilgisayar Terimleri

  [1]2 3 4 5 ... Son Sayfa

  Bilgisayar Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 1016

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfa