Eğitim Sitesi

Spragner Değer Sınıflaması

Spragner’ın değer sınıflaması altı temel gruptan oluşmaktadır. Bu sınıflama daha sonra ölçeğe dönüştürülmüş ve denenmiştir. Bu deneme neticesinde kişilerin ilgi duydukları alanlarda başarılı oldukları görülmüştür. Buradan yola çıkarak da sınıflamanın doğru olduğu hükmüne varılmıştır. (Akbaş, 2004: 56)...

Spragner Değer Sınıflaması

Spragner’ın değer sınıflaması altı temel gruptan oluşmaktadır. Bu sınıflama daha sonra ölçeğe dönüştürülmüş ve denenmiştir. Bu deneme neticesinde kişilerin ilgi duydukları alanlarda başarılı oldukları görülmüştür. Buradan yola çıkarak da sınıflamanın doğru olduğu hükmüne varılmıştır. (Akbaş, 2004: 56)

 

Spragner Değer Sınıflaması

1. Bilimsel Değer Gerçeğe, bilgiye, muhakemeye ve eleştirel düşünceye önem verir. Bilimsel değerleri olan insan deneysel, eleştirici, akılcı ve entelektüeldir.
2. Ekonomik Değer Yararlı ve pratik olana önem verir. Ekonomik değerlerin hayatta önemsenmesi gerektiğini belirtir.
3. Estetik Değer Simetri, uyum ve forma önem verir. Birey hayat. olayların bir çesitliliği olarak görür. Sanatın toplum için zorunluluk olduğunu düşünür
4. Sosyal Değer Başkalarını sevme, yardım ve bencil olmama esastır. En yüksek değer insan sevgisidir. Bu insan sevgisini insanlara sunar. Nazik ve sempatiktir, bencil değildir.
5. Politik Değe Her şeyin üstünde kişisel güç, etki ve şöhret vardır. Esas olarak kuvvetle ilgilidir
6. Dini Değer Evreni bir bütün olarak kavrar ve kendisini onun bütünlüğüne bağlar. Dini uğrunda dünyevi hazlar. feda eder.

 

add

tag Spragner Değer Sınıflaması

Değerler Eğitimi Son Eklenenler

Spragner Değer Sınıflaması Hakkında Yorum Yazın...

  

Spragner Değer Sınıflaması Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Spragner Değer Sınıflaması