Eğitim Sitesi

Satranç Tarihçesi home

Satranç Tarihçesi

Satranç Tarihçesi

Satrancın, zamanımızdan en az 4000 yıl önce Mısır'da oynandığına dair bulgular piramitlerdeki kabartmalarda bulunmaktadır. Yine Çin'de, Mezopotamya'da ve Anadolu'da oynanmaktaydı. Oyunun bugünkü adını alması, MS3.-4.yüzyıllarda Hindistan'da, oyuna ÇATURANGA denmesi ile başlar. Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan'dan kalmadır. Daha sonra satranç İran'a, onlardan Araplara, Endülüslüler sayesinde de İspanya üzerinden Avrupa'ya yayılmıştır.

 

Arap ve Avrupa el yazması kitaplardan sonra, İspanyol Lucena'nın ilk basılı satranç kitabında (1497) satrancın o zamanki yeni kuralları açıklandı. O zamandan bugüne kadar, satranç oyununun kuralları değişmeden gelmiştir. İspanya'dan sonra, İtalya, Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'da satranç hızla yaygınlaştı. 15. yüzyılda İspanyol Lucena, 17. yüzyılda İspanyol El Greco, 18. yüzyılda Fransız Philidor'un satranç kitapları vardır. 19. yüzyıl sonlarında satrancın büyük yıldızları belirdi: Anderssen, Morphy, Rubinstein ve Steinitz. 1850'lerden başlayarak, güçlü oyuncuların katıldığı turnuvalar yapıldı.

 

Sonunda, 1886'da o zamanın en kuvvetli iki satranç oyuncusu arasında, ilk dünya satranç şampiyonluk karşılaşması oynandı: Steinitz ve Zukertort. Steinitz bu maçı, 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi (+10 -5 =5) alarak kazandı.

 

Satranç Oyununun Amacı

 

Satranç oyununda amaç, rakip şahı ele geçirmek yani "MAT" etmektir. Bu durum sonraki derslerde açıklığa kavuşturulacaktır.

#dersimiz.com

tag Satranç Tarihçesi satrancın tarihçesi ÇATURANGA satranç hakkında bilgiler Satranç Oyununun Amacı

Benzer Satranç Eğitimi Yazıları

22. Ders : Açık Oyunlar (Yeni Başlayanlara)

6. Ders : Şah Hareketi (Yeni Başlayanlara)

Satranç Hakkında Genel Bilgi

19. Ders : Mat Etmek (Yeni Başlayanlara)

14. Ders : Kazanç ve Berabere (Yeni Başlayanlara)

30. Ders : İskoç Gambiti (Orta Seviye)

Satranç Eğitimi Yazıları Ana Sayfa

Satranç Eğitimi Yazıları Ekleyin

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Satranç Tarihçesi