Eğitim Sitesi

9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca)

Ana Sayfa > Osmanlı ve Padişahlar Hakkında Bilgiler > 9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca)

9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca)

9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca)

Babası: İkinci Bayezid

Annesi: Gülbahar Hatun

Doğumu: 10 Ekim 1470

Vefatı: 22 Eylül 1520

Saltanatı: 1512 - 1520 (8 Sene)

 

Yavuz Sultan Selim, uzun boylu, geniş omuzlu, kalın kemikli ve omuzları arası geniş yuvarlak başlı, kırmızı yüzlü ve çatık kaşlı, uzun bıyıklı yiğit bir padişah idi. Sert tabiatlı ve cesurdu. Bu yüzden muharebeyi çok severdi. Kuvvetli bir ilim tahsili yapmıştı. Edebiyata merakı vardı. Birçok Farsça şiirler yazmıştır. Şiirleri en yüksek bir divan şairi kadar kuvvetlidir. Geniş bir kültür ve siyasete sahipti. Harpten hoşlanmakla beraber çok ince bir ruha da sahipti.

 

İran'a yaptığı seferde Şah İsmail'i 12 saatte perişan etti. Şah İsmail'in iki karısı da esir oldu. Ordugâhtaki hazine ve altın taht ele geçirildi. İran'ın o zamanki başşehri Tebriz'e girdi. 2500 km.lik bir yolu yürüyerek gelip böyle parlak bir zafer kazanmak tarihte eşine az rastlanır şeylerdendir.

 

Adana, Gaziantep, Hatay, Urfa, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Muş, Bingöl, Bitlis, Tunceli vilâyetlerini Osmanlı topraklarına kattı. Dulkadir Beyliği'ni, Musul, Kerkük ve Erbil'i Osmanlı hudutlarına dâhil etti. Eyyübi Melikliği'ni aldı.1516'da Mısır seferine çıktı. 27 Temmuz'da Ramazanoğulları Beyliği'ni ilhak etti. 24 Ağustos'ta Mısır Memlükleri ile Mercidabık Ovasında karşılaştı. Memlükleri kesin bir şekilde mağlup etti. 28 Ağustos'ta Halep'e girdi. 29 Ağustos 1516'da bütün mukaddes emanetler İstanbul'a getirildi. Suriye, Lübnan ve Filistin tamamen fethedildi. dersimiz.com

 

Kendi zamanına gelinceye kadar hiçbir hükümdarın göze alamadığı bir işi yaptı ve koskoca Sina Çölü'nü 13 günde geçti. Birinci Cihan Harbinde, yeni tekniğin verdiği imkânlarla bu çöl 11 günde geçilebilmiştir. (Türkiye Tarihi, Yılmaz Öztuna, Hayat Yayınları) 22 Ocak 1517'de Memlükleri Ridaniye'de tekrar yendi ve Kahire fethedildi. Yavuz, Memlük sultanının cenazesini bizzat omuzlarında taşıdı.

 

Kahire'nin fethinden sonra İstanbul'a gelen Mısır uleması ile Türk uleması Yavuz'un halife olmasını kararlaştırdı. Daha sonra Halife Üçüncü Mütevekkil Ayasofya Camiinde minbere çıkarak Yavuz'un hilâfetini ilân etti.

 

Mütevazı hükümdar, her öğün yemekte tek çeşit yemek yerdi ve ağaçtan tabaklar kullanırdı. 22 Eylül 1520'de Aslan Pençesi denilen bir çıban sebebi ile vefat etti. Hayatının son dakikalarında Yasin-i Şerif okuyordu. Oğlu Kanuni Süleyman, Fatih Cami'inde namazını kıldıktan sonra, Sultan Selim Cami avlusundaki türbeye defnettirdi. (Allah rahmet eylesin.)

 

Tahtı devraldığında 2.375.000 km² olan Osmanlı topraklarını 6.557.000 km²'ye çıkarmıştır. Bu büyük zaferleri ise sadece 4 seneye sığdırmıştır.

 

Mevahib sahibi Şeyh İmam Ahmed Kastalâni, Emir Buhâri ve Reisü'I Hattâtıyn Şeyh Hamdullah, Yavuz Sultan Selim zamanında vefat eden şahsiyetlerdir.

 

Erkek Çocuğu: Kanuni Sultan Süleyman.

 

Kız Çocuğu: Hatice Sultan, Fatma Sultan, Hafsa Sultan, Şah Sultan.

add

tag Osmanlı Osmanlı padişahları padişah hayatları padişah çocukları Yavuz Sultan Selim Yavuz Sultan Selim hayatı

9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca) Hakkında Yorum Yazın...

  

9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca) Hakkında Yorumlar

Eren Ozet diyorsunuz ama bi lise ogrencisinin sadece bi aksamlik dersine cok uzun biliyorsunuz cogu seye zaman harcamamiz gerekiyor bence uptade lenerek birazdaha kisaltila bilir ve sinav haftasindayiz burdan bir bolum ala bildim uzun oldugundan dolayi ama yinede tesekur ederim 2018-02-27

Yazılan son 1 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 1 yorum yazılmış.

Yeni Eklenen Osmanlı ve Padişahlar Hakkında Bilgiler

9- Yavuz Sultan Selim Han (Kısaca)