Eğitim Sitesi

1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca) hakkında bilgiler ve hayatı

tuğra1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca)

1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca)

Babası: Ertuğrul Gazi

Annesi: Hayme Hatun

Doğumu: Sögüt (M. 1258 - H. 656)

Vefatı: Bursa (M. 1326 - H. 726)

Saltanatı: 1299 - 1326 (27 Sene)

 

Osman Gazi, Ertuğrul Bey'in üç oğlundan birisidir. Osman Bey diğer kardeşlerinden büyük değildi, fakat adeta bir idareci olarak yaratılmıştı. Zira bu hususta çok büyük yetenek sahibi idi. Babası vefat ettikten sonra diğer bütün beyler, ittifakla Osman Bey'i aşiretin reisi olarak tanıdılar.

 

Osman Bey, beyliğin başına geçtiği zaman 23 yaşında idi. Uzun boylu, geniş göğüslü, kalın ve çatık kaşlı, elâ gözlü ve koç burunlu idi. İki omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı, aşağı kısmına oranla daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni buğday renginde idi.

 

Büyük şeyhlerden Edebali'nin evinde misafir iken, istirahat için gösterilen odada, Kur'an-ı Kerim'i görünce, sabaha kadar saygısından yatmadığı ve geceyi uykusuz geçirdiği çok meşhurdur. Şeyh bu durumdan çok memnun kaldığı için kendisini kızı ile evlendirmiş ve hayır dualar etmiştir.

 

Osman Bey, 1287'de Karacahisar'ı fethetti.1280'de Domaniç'te Bizanslıları yenerek Bilecik'i fethetti ve Selçuklu Hükümdarı tarafından uç beyliğine verildi. 1299'da İnegöl fethedildi. Selçuklu Devleti yıkıldı ve Osman Bey müstakil beyliğini ilân etti. 1300'de Yenişehir ile Köprühisar, 1302'de ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi.

 

Osman Bey'e babasından kalan arazinin genişliği 4800 km² idi. Kendisi vefat ettiğinde ise, beyliğin toprak genişliği 16.000 km² ye ulaşmıştır. Vefat etmeden önce oğlu Orhan Bey'e şöyle vasiyet etmiştir: dersimiz.com

 

- Oğullarıma ve bütün dostlarıma birinci vasiyetim Şudur ki; her zaman gazaya devam ederek, Din-i Celil-i İslâm'ın yüceliğini yaşatınız. Cihadın kemâline ererek, sancağı şerifi hep yüksekte tutunuz. Her zaman İslâm'a hizmet ediniz. Zira Cenâb-ı Hak benim gibi zayıf bir kulunu ülkeler fethetmek için memur etti. Gaza ve cihatlarınızla Kelime-i Tevhid'i çok uzaklara götürünüz. Hanedanımdan her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahşer gününde, Rasülü Azam'ın şefaatinden mahrum kalsın.

 

- Oğlum! Dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. Bana da, Hz. Allah'ın emri ile şimdi ölüm yaklaştı. Bu devleti sana emanet ediyorum. Seni de Mevlâ'ya emanet ettim. Her işinde adaleti üstün tut.

 

Vefatında 68 yaşında idi. Tarih ise, Ağustos 1326'yı gösteriyordu. (Allah rahmet eylesin.)

 

Vefat ettiğinde geriye bıraktığı mal varlığı şunlardı: Bir at zırhı, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, bir mızrak, bir tirkeş(ok kılıfı), birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kaşıklık.

 

Osman Bey vefat ettiği zaman zayıf bir rivayete göre, Söğüt'te babasının yanına defnedilmiş ve Bursa alınırsa oraya defnini vasiyet etmişti. Bunun için 1326'da Bursa alındıktan sonra vasiyeti yerine getirilerek naaşı Bursa'ya nakledilip, Hisar'da (Saint Eli) namına yapılmış olan Gümüşlü Kümbete defnedilmiştir. Fakat uzmanların araştırmasına göre vefatının 1326'da Bursa'nın teslim alınmasından sonra olduğu anlaşılıyor.

 

Osman Bey zamanında yaşayan İslâm büyükleri: Silsile-i Sâdât-ı Nakşıbendiyye'nin onuncu ve on birinci halkalarını teşkil eden, Hâce, Arif Rivgiri ve Hâce Mahmud İncir Fagnevi (k.s.)Hazretleri, şeyh Saadettin Cibavi, Bahaüddin Veled ve müellif Pehlivan Mahmud Poyraz.

 

Erkek Çocukları: Pazarlı Boy, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alâeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey.

 

Kız Çocuklan: Fatıma Hatun.

Ekleyen: dersimiz.com     Okunma: 37891 kez

tags osmanlı padişahları osmanlı padişah hayatları padişah çocukları Osman Gazi Osman Gazi hayatı ilk padişah Sultan Osman Gazi Osmanlı Devleti

BENZER BİLGİLER:

tuğra 6- Sultan II. Murad Han

tuğra 18- Sultan İbrahim Han (Kısaca)

tuğra 32- Sultan Abdulaziz Han

tuğra 7- Fatih Sultan Mehmed Han (II. Mehmed)

tuğra 11- Sultan İkinci Selim Han (Kısaca)

ekle Osmanlı Hakkında Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (13 yorum yazılmış)

box batin ege efe :Eline koluna sağlık abi

box Tülin bayram :Teşekkürler 10puan aldım

box Tülin bayram :Teşekkürler işime çok yaradı 10puan kazandım

box Bedir :Çok Teşekkür Ederim Hem Eski Tarihi Öğrenmiş Hemde Ödevi yapmış Oldum

box ARDA :ÇOK GÜZEL TARİHİMİZİ BİLİYORUZ BU SİTEDEN

box Arda :Çok teşekkür ederim tarihi zamandan bahsediyor

box erber ertug beren :bence iyi olmuş

box elif :ellerinize sağlık mükemmel

box enes ören :abi benim işime çokçok yaradığı için teşekkür ederim

box recep uslu :güzel olmuş mükemmel ellerinize sağlık

box seno :teşekkürler çok işime yaradı ellerinize sağlık bal gibi olmuş

box biri işteee... :mükemmel tam aradığım gibi teşekkür ederim elleriz zarar görmesin

box beyza :teşekkür ederim ödevimin puanı: 100 sizin bu yazınız sayesinde 100 aldım.puanım sizin olsun.elleriniz zarar görmesin. çok güzel yazmışsınız. allah razı olsun.

Dost Site

Kız Oyunları Oyna

1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca)

leftOsmanlı Bilgileri Anasayfaya Dön