Yazılı Sınav Soruları

Yalıtım Teknikeri HAKKINDA BİLGİ

MESLEK: Yalıtım Teknikeri

Yalıtım Teknikeri

TANIM

 

Tüm alt ve üstyapılarda, yapının ekonomik ömrünün uzatılması, tasarruf sağlanması ve yaşam konforunun artırılması amacına yönelik olarak ısı, ses ve yangın yalıtımı uygulamalarına ilişkin işlemleri ilgili mühendis (inşaat, kontrol, makine) veya mimar gözetiminde yapan ve bu alanda çalışan işçilere nezaret eden teknik elemandır.

 

GÖREVLER

 

? Yalıtım yapılacak yerde ölçüm ve keşif işlerini yapar,

? Çalışılacak alanın temizliğini ve araç gereçleri kontrol eder,

? Yapılacak yalıtımın cinsine göre(ısı, ses, su ve yangın) gereken en uygun nitelikte ve miktarda malzemeyi hazırlar veya hazırlattırır,

? Yapılacak işe göre yalıtım işinde çalışacak uygun nitelikte ve sayıda işçiyi sağlar,

? Yalıtım yapılacak alana ve yalıtım türüne uygun malzemeleri yalıtım yapılacak yüzeye uygular veya uygulatır,

? İşçilerce yapılan işi kontrol eder, uygulamalardaki aksaklıkları çözmeye yönelik çalışmalar yapar günlük yapılan işleri rapor halinde sorumluluğunda çalıştığı kişilere mühendisine bildirir,

? Günlük yapılan işin raporunu tutar,

? İş güvenliği önlemlerini kontrol eder.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

Ahşap testeresi, Asma iskele, Çekiç, Çivi çakma tabancası, El kaynak makinesi, Eritme kazanı, Kerpeten, Keski, Keser, Halat, Mala, Maket bıçağı, Matkap, Matkap uçları, Metal cetvel, Metal testeresi, Otomatik sıcak hava kaynak makinesi, Perçin aleti, Gönye, Pergel, Tornavida, Sac kesme makinesi, Sac kıvırma makinesi, Spatula, Su terazisi, Tekerlekli yüksek iskele, Teneke makası, Mikser, Fitil derz makinesi, mastar, lav püskürtme sistemi

Test cihazları ( basınç, kıvılcım ve vakum test cihazı), Ahşap çıtalar, Alçı panel, Dübel (plastik), Komposit levhalar, Likit malzemeler, Mekanik tespit elemanları, Mineral yünler ( cam yünü, taş yünü, ahşap yünü, koyun yünü), Plastik esaslı örtüler, Sıva harcı, Su, Süzgeç, Vidalar, Yapıştırma malzemeleri, Kesim Masası.

Eldiven ,emniyet kemeri ve gözlüğü, gaz maskesi

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Yalıtım teknikeri olmak isteyenlerin,

? Bedence sağlam, uzun süre ayakta çalışabilen,

? Göz, el ve parmakları sağlam ve bunları ustalıkla kullanabilen,

? Göz-el eşgüdümü gelişmiş,

? Yönergeyi izleyebilen,

? Detaylara özen gösterebilen,

? Yaptığı işlerde dikkatli, titiz ve tedbirli olan,

? Yenilik ve gelişmelere açık, zamanı iyi kullanabilen,

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

? Yalıtım teknikerleri bina dışı yapılarda (baraj, tünel vb.) su yalıtımıyla ilgili çalışabilecekleri gibi, mesken, işyeri, hizmet vb. amaçlı binalarda da çalışmaktadırlar. Kısacası her türlü yapıda su yalıtımında çalışabileceği gibi her türlü yapıda ısı, ses ve yangın yalıtımını da yapmaktadır.

 

? Çalışma ortamı kapalı olabileceği gibi açık havada olabilmektedir. Zaman zaman toz ve koku yoğun olabilmektedir.

 

? Çalışırken mühendisler (inşaat, makine, kontrol) , mimarlar, meslektaşları ve çalışan diğer işçilerle iletişim halindedirler.

 

MESLEĞİN EĞİTİMİ

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının "Yalıtım Teknolojisi" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Yapı Yalıtım Teknolojisi" olarak değişmesi nedeniyle, "Yalıtım Teknolojisi" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Yalıtım Teknolojisi" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Kocaeli Üniversitesi-Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu "Yalıtım Teknolojisi " bölümünde verilmektedir.

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

? Matematik,

? Fizik,

? Kimya

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

-Meslek liselerinin; Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Kimya Teknolojisi, Lastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Sınai Boya bölümlerinden mezun olanlar "Yalıtım Teknikerliği" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

 

-Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal -1(SAY-1)" puanı almaları gerekir.

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Eğitim süresi iki yıldır. Eğitim süresince;

1-Yıl

Boya teknolojisi, Yalıtım teknolojisi, Teknik resim, Yalıtım malzeme bilgisi, Temel yapı bilgisi, Türk dili, Yabancı Dil, Atatürk İlke ve İnkılap tarihi, Matematik, Fizik, Genel Kimya

2-Yıl

Boya uygulama teknikleri, Yalıtım uygulama teknikleri, Renk Bilgisi, Yalıtım malzemeleri yöntemleri, İşletme, İş güvenliği, Standartlara göre kalite kontrol yöntemleri, Temel bilgisayar bilimleri, Çevre kirliliği ve insan sağlığı, Pazarlama derslerini alırlar.

 

Ayrıca 45 iş günü Yaz Stajı zorunluluğu bulunmaktadır.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Yalıtım Teknikeri" unvanı ve "Yalıtım Teknolojisi " Ön lisans diploması verilmektedir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

? Yalıtım teknikerleri bina dışı yapılarda (baraj, tünel vb.) çalışabilecekleri gibi her türlü yapıda su, ısı, ses ve yangın yalıtımında da çalışabilirler.

? Özellikle son zamanlarda ses ve yangın yalıtımı uygulamalarında yapıların korunması, ekonomik ömrünün uzatılması, yaşam konforunun artırılması, kullanım rahatlığı, tasarruf vb. nedenlerle artış olduğu görülmektedir.

? Yalıtım uygulamaları, inşaat sektörünün gelişmesine ve büyümesine paralel olarak çeşitlenmekte ve yaygınlaşmaktadır. Yapı yalıtımcılığı mesleğinde ihtiyaç duyulan işgücü, inşaat sektörü içinde yakın mesleklerden sağlanmaktadır. Kısacası meslekte iyi eğitim görmüş, nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu gözlenmektedir.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk İşe girişte Asgari ücret düzeyinde kazanç söz konusudur. Daha sonraki kazanç ise Asgari Ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

"Yalıtım Teknolojisi" "Yapı Yalıtım Teknolojisi" ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde "Kimya Mühendisliği" ve "Kimya" lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

? İnşaat Teknikeri

 

EK BİLGİLER

 

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

 

? Meslek elemanları,

? Eğitim Kurumları,

? ÖSYM ÖSYS Sınav Kılavuzu 2010,

? ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2008,

 

? Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,

? Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

? İlgili eğitim kurumları,

? Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

? Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

? Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri.

Ekleyen :Editör     Okunma :2449 kez

tags yalıtım teknikeri meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Yalıtım Teknikeri İLE İLGİLİ BİLGİLER

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA