eğitim sitesi

Örme Teknikeri HAKKINDA BİLGİ

MESLEK: Örme Teknikeri

Örme Teknikeri

TANIM

 

Çeşitli iplerle düz, yuvarlak ve çözgülü örgü yapan, model geliştiren kalıp hazırlayan, seri üretimini yapabilen meslek elemanıdır.

 

GÖREVLER

 

? Kadın, erkek ve çocuk örgü giyimleriyle ilgili makinede örülecek herhangi bir numunenin elde veya bilgisayarda desen tasarımını oluşturur,

? Oluşturduğu deseni örme makinesine aktarır,

? Üretim planlaması yapar ve uygulanmasını sağlar,

? Üretilen ürünlerin kalitesini kontrol eder veya ettirir,

? Kullandığı makinelerin bakım ve temizliğini yapabilir.

 

KULLANILAN ALET

VE MALZEMELER

 

? Düz örme makinesi, yuvarlak ve çözgülü örme makineleri,

? Cotton makineleri (örme makinelerinin özel bir tipi),

? Pamuk, triko ve penye ipliği gibi tek veya çok katlı iplikler.

? Çeşitli kumaşlar,

? Bilgisayar.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

? Örme teknikeri olmak isteyenlerin;

? Şekil ve renk algısına,

? Mekanik yeteneğe,

? El-göz koordinasyonuna,

? Tasarım ve çizim yeteneğine sahip,

? kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Örme teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Çalışma ortamında, sadece bilgisayarda desen hazırlama ve planlama bölümleri sessiz ve temiz, örme daireleri ise, gürültülü ve tozludur. Çalışırken mühendisin verdiği yönergeler doğrultusunda, ustalar ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

 

MESLEKİ EĞİTİMİN

VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının "Örme" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Tekstil Teknolojisi " olarak değişmesi nedeniyle, "Örme" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Örme" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

? Ege Ünv. Emel Akın MYO.

? Niğde Ünv. Bor Halil-Zöhre Ataman MYO.

 

MESLEK EĞİTİMİNE

GİRİŞ KOŞULLARI

 

Bu alanda öğrenim görebilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Sözel (SÖZ)" puanı almak gerekmektedir.

Meslek liselerinin aşağıdaki bölümlerinden mezun olanlar "Örme" programını tercih etmeleri halinde ortaöğretim başarı puanları 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

? Dokuma, İplik/İplikçilik,

? Kalite Kontrol (Tekstil) Örgü Teknolojisi/Örme,

? Örme Hazır Giyim, Tekstil,

? Tekstil Dokuma/Tekstil İplik/Tekstil İplikçilik,

? Tekstil Örme (Örme Teknolojisi),

? Tekstil Tasarımı,

? Trikotaj.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ

VE İÇERİĞİ

 

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülmektedir.

1. ve 2. yarı yılda; Matematik, Tekstil Maddeleri, Teknik Resim, Mekanik, Genel Örmecilik, Ekonomi, Tekstil Mekanizmaları, Örme Makineleri, Fiziksel Tekstil Muayeneleri gibi dersler,

3. ve 4. yarı yılda; Örme Analizi, Örme Desen Geliştirme, Örme Uygulamaları, İş Etüdü, Tekstil Terbiyesi, Genel Konfeksiyon, Örme Kalite Kontrolü, Çözgülü Örme Makineleri, İşletme gibi meslek derslerinin yanında toplam 8 haftalık Örme Uygulamaları stajı işletmelerde yaptırılır.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN

BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Örme Ön Lisans Diploması" ve "Örme Teknikeri" unvanı verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Örme teknikerleri, özel sektöre ait örme hazır giyim fabrikalarının, model hazırlama, seri üretim ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler.

Son yıllarda modaya da bağlı olarak gelişme gösteren düz, yuvarlak,veya çizgili örme triko giyim, çorap ve örgü aksesuar (şapka, atkı, eldiven vb.) üreten işletmelerde de çalışma olanakları (bölgesel olarak) artış göstermiştir.

 

Ayrıca, makine ve ekipman maliyetini karşılayabilen meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurumlarca verilen kredilerden yararlanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Eğitim sonrası kazanç, işyerlerine göre farklılıklar göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücretin 1,5- 2 katı civarındadır. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Mühendis ile usta arasında bir pozisyonda işe başlayan meslek elemanları; çalıştıkları işyerlerinde yetenekleri ve gösterdikleri başarıya göre yükselerek kısım şefi gibi yönetici konumuna gelebilir, desen tasarımı, planlama, kalite kontrol gibi departmanlarda uzmanlaşabilirler.

2 yıllık ön lisans programını tamamlayan teknikerler Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde; Hazır Giyim Öğretmenliği ,Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı ,Moda ve Tekstil Tasarımı Tekstil ,Tekstil Mühendisliği ,Tekstil Öğretmenliği ,iTekstil Tasarımı ,Tekstil Terbiye Öğretmenliği ,Tekstil ve Moda Tasarımı ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

? Tekstil Terbiye Öğretmeni,

? Tekstil teknikeri,

? Hazır giyim teknikeri,

? Moda-konfeksiyon teknikeri.

 

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

 

? Meslek elemanları,

? Ege Üniversitesi. Emel Akın Meslek Yüksek Okulu (Örme Programı),

? Ege Üniversitesi Rehberi 1999-2000,

? ÖSYM 2010 Sınav Kılavuzu,

? MEDAK (Meslek Danışma Komisyonu) üyesi kuruluşlar.

? Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

? İlgili eğitim kurumları,

? Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezi,

? Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

? Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

Ekleyen :Editör     Okunma :2347 kez

tags örme teknikeri meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Örme Teknikeri İLE İLGİLİ BİLGİLER

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA