Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yıldız Ağacı Türk ve Dünya Masalları

masal okuYıldız Ağacı

Yıldız Ağacı

- Özgün masal -

 

Çok eskilerde, bir ülkenin sevilen bir padişahı, bu padişahın da Zühre adında güzeller güzeli bir kızı varmış. Yıllarca çocuğu olmayan padişaha Allah yaşlanma döneminde nur topu gibi bir kız evlât armağan edince, ona "yıldız" anlamına gelen "Zühre" adını koymuş padişah.

 

Zühre altı yaşına geldiğinde yüzündeki sağlık ve güzellik parıltılarıyla gerçek bir yıldız gibi görenlerin gözlerini kamaştırır olmuş. Ne var ki, sarayın gül bahçesinde oynarken sonbaharın serin rüzgârlarından üşümüş, hastalanmış Zührecik. O gece ağrılarla girdiği yatağından bir daha kalkamamış ve günlerce ateşler içinde yatmış.

 

Padişah deliye dönmüş biricik kızının hastalığından. Ülkenin bütün hekimleri bir bir gelerek bu güzel kızı eski sağlığına kavuşturmak için ellerinden geleni yapmışlar. Ama bir düzelme, iyileşme yokmuş Zühre'de. Tüm saray, tam ülke çaresizlik içinde derin bir kedere boğulurken umutlar da gün gün erimeye başlamış.

 

Göklerin gürlediği, süt gibi şimşeklerin çaktığı ve delice rüzgârların estiği bir gece Zühre iyece kötüleşmiş. Solukları zor fark ediliyormuş artık. Derin uykularda arada bir inliyor, her iniltiyle yaşam bağlarından birini koparıyormuş sanki. Padişah ağlıyor, dualar ediyormuş başında. Ve Zühre bir yıldız gibi bu âlemden öbür âleme kayıyormuş hızla.

 

Padişah son bir kez eğilmiş, omuzlarından tutarak sarsmış yavrusunu.

 

- Zührem! Yıldızım! Güneşim! Daha başındasın yavrum.

 

Böyle tez bırakıp gitme ne olur. Gitme!

 

Bu iç paralayıcı yakarışlar karşısında derin uykularından sıyrılmış, gözlerini açmış Zühre. Dudakları zorlukla kıpırdamış, fısıldamış inleyerek.

 

Yıldız Ağacı

 

- Benim suçum yok baba. Adımı sen Zühre koymadın mı? Bana yıldızım demedin mi? Yıldızlar doğar da söner de babacığım. Bak, tek yıldız yok gökyüzünde bu gece ... Ben de onlardan biriyim ve onlar gibi kararıyorum ...

 

Padişah ölüm acılarıyla kıvranmış bu sözlerden. Doğrulmuş, pencereye yürüyüp kocaman kanatları ardınca açmış. Ve gökyüzünün zifir karanlığına başını dikip olanca sesiyle haykırmış:

 

- Züühree! Zühreee! Zühreeeeee!. ..

 

Bu acılı ses dağa çarpmış taşa çarpmış, yankılanmış.

 

Sonra dalga dalga akarak derin kış uykularında olan ateşböceklerinin yurduna ulaşmış. Yüzlerce, binlerce ateşböceği yuvalarından havalanıp sesin geldiği yöne vargüçleriyle uçmuşlar ve gelip saray bahçesindeki o büyük çınar ağacının çıplak dallarına konmuşlar. Ve yakmışlar tüm ışıklarını. Koca çınar ağacı, gökteki yıldızlar gibi parlak ışık noktacıklarıyla dolmuş.

 

Birden soluğu kesilmiş padişahın. Ağlayan gözleri ağaçtaki binlerce yıldızı görmüş de donup kalmış öyle. Sonra yatağa koşup küçük kızını kucaklamış, pencere kenarına getirmiş.

 

- Bak Zührem. Gökyüzü yıldızla dolu, bak! Yanıldın yavrum, benim yıldızım da parlayacak onlar gibi. Hadi Zührem aç gözlerini!

 

Zühre gözlerini açmış,uzak yıldızlar gibi yanıp sönen binlerce ateşböceğinin ışıkları dolmuş O gözlerine. içi sıcaklanmış birden. Damarlarında kan yerinde ateş yürüdüğünü sanmış. Ve küçücük yüreği bir ürkek kuş gibi çırpınmış çırpınmış kafesinde.

 

- Evet babacığım! Ben de o yıldızlar gibi parlayacağım. Ben Zühren, senin yıldızın... Sönmeyeceğim babacığım ...

 

Sarılıp ağlaşmışlar gece boyu mutluluktan. Ve yağmurlu, soğuk bir gecenin ardından pırıl pırıl bir sabah doğmuş. Sessiz, ılık, aydınlık.

 

Zührecik günler boyu tutsak kaldığı yatağından ilk kez kalkmış o sabah. Pencereye yürümüş, çamların gerisinden, o yapraklarından soyunuk ulu çınar ağacına dikmiş gözlerini.

 

Yıldız Ağacı

 

- Bu kuru ağacın adı ne babacığım?

 

- O, yıldız ağacıdır yavrum... Bu mevsimde gün boyu kurur gider ama gece oldu mu yıldız çiçekleri açar dallarında. Benim yıldızıma hayat ışıkları gönderir...

 

Yaşlı padişah, gece ayazında ölen binlerce ateşböceğinin kara noktacıklar gibi asılı kaldığı kuru dallara bakıp kızını kucaklamış, sımsıcak göğsüne bastırmış.

 

Bir ömür sağlıklı ve mutlu yaşamışlar. Darısı okuyanların, dinleyenlerin başına.

 

Attila DAMAR

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 37967 kez

tags Yıldız ağacı Attila DAMAR Özgün masal masal oku masal dinle masallar Türk masalları masal sitesi dersimiz.com masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Tilki İle Kedi 70277 kez okundu.

Çocuk Masalları Başka Bayram 56125 kez okundu.

Çocuk Masalları Çocukluğumun Nevruzu 29667 kez okundu.

Çocuk Masalları Adil Paylaştırma 119077 kez okundu.

Çocuk Masalları Sarı Kız 34291 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (22 yorum yazılmış)

box Şevval :Bence çok guzeldi

box Maviş :Çok güzel olmuş

box ela kılıç :çok güzel

box Emin tugra :Bence çok güzel ve duygusal

box zühre :Güzel ve uzun

box SULTAN :Bencede çok güzeldiçok duygusal bir hikayeydi

box AZRA YILMAZ :bu masalı bence defterinize yazın ben yazdım

box AZRA YILMAZ :ÇOOK GÜZEL BİR MASAL

box melek sedef :ooo güzel harika

box Selin :Süper bir masal

box ilknur :çoook uzuuuun

box buse :çok güzel içinde baba şevkati var

box Tuğçe :Çok güzel resimli falan Bunu ödeve yapıcam Öğretmen beğenir Bence kim Hazırladıysa Sağolsun çok işime yaradı....

box Tuğçe :Süüüüperrrrrrrrrrrr

box Aslı :Ben bu hikayeyi okuduğum için

box Hüseyin :Kızlar mı?Burada erkekler de var.Ayrıca hikaye güzel :)

box Fatma Begüm Aktaş :Bence çok güzel

box Zührem Gül :Benim adim da Zührem....cok ilginc oldu...cok guzel bir masaldi gercekten..Tesekkurler..

box berkay ELDEMİR :hariiiiiiiiiiiiiiika

box berkay eldemir :çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüzel

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön