Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sevinç Çığlıkları Türk ve Dünya Masalları

masal okuSevinç Çığlıkları

Sevinç Çığlıkları

Ahmet, bir sabah okula gidiyordu. Evleri kıyı boyunca uzayan yolun üzerindeydi. Evden okula yürüyerek gitmesi on beş dakikasını alırdı.

 

Elinde çantası, yeni, ütülü pantolonu ve mavi önlüğü üzerindeydi, ağır ağır yürüyordu. Derken başına bir şeyin değip geçtiğini hissetti. Başını kaldırdı. Bu bir kırlangıçtı. Sanki Ahmet'e bir şey söylemek istiyordu.

 

- Acaba benden ne istiyor?

 

Ahmet etrafına bakındı. Yolda tek başına yürüyordu. Kırlangıç geri döndü. Alçalarak geldi. Ahmet başını eğmeseydi, kırlangıç ona çarpacaktı.

 

- Neden böyle yapıyor kırlangıç?

 

Kuşu izledi. Çantasını başının üzerine koyup bekledi. Kuş yeniden dönmüş ve saldırıya geçmişti. Bekledi. Kırlangıç bu kez ciik ciik... diyerek yanından uçup gitmişti.

 

Bunda bir iş vardı. Bir ağacın arkasına sinmiş bir kedi gördü. Kedinin başını göremiyordu. Ama bir şeyle uğraştığı belli idi.

 

Ahmet usulca yanaşıp baktı, kedi bir kuş yavrusu ile oynuyordu. Onu bir ayağı ile itiyor, havaya kaldırıyor sonra da üzerine atılıyordu.

 

Ahmet anlamıştı: Kırlangıç kendisinden yardım istiyordu. dersimiz.com Yavrusunun kurtarılması için onu uyarıyordu.

 

Ahmet birden kediye doğru koştu. Korkan kedi, yavruyu bırakıp kaçtı. Uzanıp yavruyu avucuna aldı.

 

Kedi az ileride durmuş, Ahmet'i izliyordu. Ahmet, yerden taş alıp atar gibi yapınca, kedi soluğu karşı bahçede aldı. dersimiz.com

 

Peki şimdi ne yapacaktı? Kuşun yavrusu elinde kalakalmıştı. Bunu anne kuşa nasıl verecekti? Yere bırakırsa, başka bir kedi kapabilirdi. Bekledi. Kırlangıç gidip geliyordu. Ahmet avucunu yukarı kaldırdı.

 

- Al işte yavrun, dedi.

 

Kırlangıcın yapacağı bir şey yoktu. Yavrusunu nasıl alırdı? Ahmet ağaçlara baktı. Acaba yuva hangisindeydi? Ama kırlangıçlar en çok çatılarda yuva yaparlardı. Avucundaki kuşa baktı. Daha kanatları tüylenmemişti. Bir yeri kanamadığına göre kedi ona zarar vermemişti. Ağaca yeniden göz attı. Yuvaya benzer bir şey yoktu. Az ilerideki eve döndü. Orada, bir köşede olabilirdi. Evet, işte yuva oradaydı. Çamur parçalarından örülmüştü. İçinde bir baş görünüp kayboluyordu.

 

Ana kırlangıç yeniden geldi. Ahmet'in yanından rüzgâr gibi geçti. Aaaa!... Bu da ne? Kırlangıç Ahmet'in elindeki yavruyu iki ayağının arasına almıştı. Havada asılı gibi duran yavruyu yuvasına bırakmaz mı? Derken bir cıvıltı başladı yuvada. Diğer yavrular kardeşlerine kavuşmanın sevincini yaşıyorlardı.

 

Ahmet de sevinmişti. Yavru sonunda yuvasındaydı. Kırlangıç yaklaştı. Ahmet'in etrafında sevinç çığlıkları atarak uçtu, uçtu. Ahmet kırlangıcın kendisine teşekkür ettiğini düşünüyordu. Sonra, zor durumda olan birine yardım etmenin gururuyla koşarak okuluna gitti.

 

Adnan ÇAKMAKCIOĞLU

Kırlangıç / Harf Yayınları

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 10772 kez

tags masal oku eğitici masallar masal sitesi çocuk masalları en güzel masallar ücretsiz masallar masal arşivi masal kitabı ücretsiz masallar bedava masal oku

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Dağınık Çocuk 138011 kez okundu.

Çocuk Masalları Güneş'in Gücü 15285 kez okundu.

Çocuk Masalları Fırçala Dişlerini Şükrü 34351 kez okundu.

Çocuk Masalları Köpek İle Kurt 11666 kez okundu.

Çocuk Masalları Kırmızı Başlıklı Kız (Video İzle Dinle) 30652 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box luna :COK GÜZEL KİM YADIYSA ELİNE KOLUNA SAĞLIK

box Irem :Sitedeki en güzel masallardan birisi ve çok eğitici

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön