Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Serçe Ve Dört Yavrusu Türk ve Dünya Masalları

masal okuSerçe Ve Dört Yavrusu

SERÇEYLE DÖRT YAVRUSU

Bir varmış bir yokmuş, bir anne serçe ve onun dört tane de birbirinden sevimli yavrusu varmış. Serçe sıcak yaz aylarında yuvasında yavrularını büyütüyormuş. Gündüzleri yavruları için yem topluyor, gün boyu bir kaç kez yuvaya dönüp küçükleri besliyormuş. Her geçen gün yavrularının büyüdüğünü, güçlendiğini görüyor ve seviniyormuş.

 

Sonbahara doğru yavrular artık iyice büyümüş, yuvada hoplayıp zıplamaya, kanatlarını denemeye başlamışlar. Bir gün yine kanatlarını denerlerken, birden çıkan rüzgar yaramaz yavruları alıp yuvadan uçurmuş.

 

Anne serçe, akşam döndüğünde yavrularını göremeyince çok üzülmüş. Onların artık uçabilecek kadar büyüdüğünü biliyormuş, ama hayata dair nasihatlar vermeden, onlarla vedalaşmadan gittiklerine çok üzülmüş.

 

serçelerKış ayları yaklaştığında, anne serçe tarlada yem toplarken birden yanına doğru uçan dört küçük serçe görmüş. Yavrularını hemen tanımış. Hepsini tek tek kucakladıktan sonra anneleri onlara nasıl yaşadıklarını sormuş.

 

Önce en büyük yavrusu anlatmaya başlamış:

- Önce bahçelerde yaşadım, solucan topladım. Sonra kirazlar olurken kiraz yedim. Kirazdan sonra armutla beslendim. Karnım hiç aç kalmadı.

 

- Ay yavrum! Bu hayat çok tehlikelidir. Başkasına ait şeylerle yaşamaya alışanın başına kötü işler gelebilir, demiş anne serçe. masalsitesi.com

Sonra bir sonraki yavrusu anlatmış:

- Ben konağın yakınında yaşadım. Zengin insanların artıklarını, ahırlarda hayvanlara verilen yemlerin kalıntılarını topladım. Karnım hep doydu, hem de çok iyi yemeklerle.

 

- Ay yavrum! Zenginliğin yanında yaşamak iyidir, ama zenginlikle birlikte alçaklık da hep orada olur. Bu hayat çok tehlikelidir, diyerek sözünü tamamlamış anne serçe.

 

Sonra üçüncü yavrusu anlatmış:
- Ben yol boylarında yaşadım. Orada hep bir şeyler bulunuyor. Onları topladım.

 

- Ay yavrum! Yol boyları tehlikeli olur. Sen yem toplarken yaramaz çocuklar sana taş atabilir, demiş anne.

 

Sıra en küçüğe gelmiş:

- Anne, ben ormanda kaldım. Ağaçların dalları arasında yer buldum kendime. Kimseye zarar vermeden, kimseye muhtaç olmadan, özgür yaşadım. Kendi bildiğim gibi, kimseye bağlı olmadan yaşamak çok güzel. Hayatımdan çok memnunum.

 

- Yavrum! En küçük olmana rağmen en akıllı senmişsin. Özgür olan, hayatta kimseye muhtaç olmayan, en mutlu hayatı bulacaktır. Senin hayatın diğerlerine de örnek olmalı, diyerek sözünü tamamlamış anne.

 

Alman Masalı

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 4277 kez

tags Serçe ve Dört Yavrusu Alman Masalı masal oku çocuk masalları masal sitesi kısa masallar

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Deve Kervanı 42480 kez okundu.

Çocuk Masalları Derviş 480 kez okundu.

Çocuk Masalları Sahte Şehzade 34915 kez okundu.

Çocuk Masalları Ayla İle Cadı Memory 38519 kez okundu.

Çocuk Masalları Yoksul Oduncu 71235 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön