Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Patlıcan'ın Gözyaşları Türk ve Dünya Masalları

masal okuPatlıcan'ın Gözyaşları

Patlıcan'ın Gözyaşları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, güzel şehirlerin birinde, Ensar adında bir çocuk yaşarmış. Küçük Ensar, isminin manasından mıdır bilinmez, yardımlaşmayı, muhtaçlara yardım etmeyi çok severmiş. Mahallede herkes onu bu özelliği ile bilirmiş. Öyle ki Ensar’ın babası bir sokağa çıkmayagörsün... Bütün mahalle, onun oğluna övgü yağdırır, böyle hayırlı bir evlat yetiştirdiği için ona teşekkür eder, elini öpermiş.

 

Ensar’ın, ihtiyacı olan herkesin yardımına koşması, anne-babasının mahalledeki teyzeler ve amcalarca saygı görmesine sebep olmuş.

 

Yardıma koşmak dediysek, aslında öyle zor işler de değilmiş hani. Her çocuğun güle oynaya yapabileceği ama yapmadığı şeylermiş Ensar’ın iyilikleri.

 

Marketten dönen bir ablasının poşetlerini taşımak, karşıdan karşıya geçmekte güçlük çeken bir teyzesinin koluna girmek, gözleri görmeyen bir amcasının market ihtiyacını gidermek... gibi işler.

 

Ensar iyiymiş, hoşmuş; ama onun anne ve babasını çok mu çok üzen bir huyu varmış: Yemek seçmek.

 

Annesi, oğlu için her gün türlü türlü yemekler hazırlıyormuş ama Ensar bunların çoğuna burun kıvırıyormuş. Anne Meryem ve eşi Ercan Bey oğullarına “Ben bunu yemem” dediği yemeklerin nimet olduğunu her defasında anlatıyorlarmış ama Ensar onları duymuyormuş.

 

Meselâ, bu yakışıklı çocuk, ağzına patlıcan sürmezmiş. Evde patlıcan yemeği piştiğini öğrenince hemen suratını asar, “Yapa yapa bunu mu yaptın?” diyerek annesini üzermiş. Zavallı kadın, oğlunun bu huyundan vazgeçmesi için çok çabalamış ama...

 

Patlıcan, bamya, kereviz, karnabahar ve daha nice sebzeyi hiç yemeyen bu yardımsever çocuk, ailece yedikleri bir akşam yemeğinde, tencereden bir ses geldiğini işitmiş. “Benim uykum geldi sanırım” deyip önemsememiş küçük çocuk bu sesi. Ama aynı sesi tekrardan işitince, hızlıca tencerenin kapağını açmış.

 

Oğlunun bu hareketini gören Meryem Hanım, “Nihayet öğütlerim işe yaradı, Ensar patlıcan yiyecek herhalde, çok şükür” diye mırıldanmış. Ve hemen elindeki kepçeyi tencereye daldırmış.

 

Ensar, patlıcanın sesini üçüncü kez işitince, “Kulaklarıma inanamıyorum” diye haykırmış. Baba Ercan Bey ve eşi Meryem Hanım, Ensar’a ne duyduğunu sorunca, “Hiiiiç” diyerek cevap vermiş Ensar. Sonra bu koca “Hiç”in yanına, annesine patlıcan yemek istemediğini ilave etmiş.

 

-Hey sana diyorum sana. Korkma, sana zarar vermeyeceğim.

 

-Sen konuşan patlıcan mısın? Ben ilk defa konuşan sebze görüyorum. Hem sebzelerin konuşabildiğini de bilmiyordum.

 

-Evet ben konuşabiliyorum. Seninle birazcık konuşabilir miyiz yakışıklı çocuk? Sorularının cevabını vereceğim. Yalnız sessiz olmalısın, anne-baban bizi duymamalı.

 

-Hı, hı. Konuşabiliriz sevgili patlıcan.

 

Çocuklarının biri ile konuşuyormuşçasına başını sallamasına, dudaklarını oynatmasına bir türlü anlam veremeyen Meryem Hanım ve eşi bunu düşünmeyi bırakıp, koyu bir sohbete dalmış.

 

Meryem Hanım ile Ercan Bey’in sohbete daldıklarını fark eden patlıcan başlamış söze:

 

-Sana diyorum yakışıklı sana.

 

-Ne diyorsun? N”oldu? Hem sen nasıl konuşuyorsun? Yemekler konuşmaz ki.

 

-Evet, yakışıklı bey doğru söylüyorsun, normalde sebzeler, yemekler konuşmaz. Ama ben bugünlük Sebze ve Meyve İşleri Başkanlığı’ndan seninle konuşabilmek için özel izin aldım.

 

-Öyle bir başkanlık mı var?

 

-Siz bilmezsiniz bu başkanlığı. Orada her gün meyve ve sebze görevlilerinin getirdiği raporlar kalabalık bir grup tarafından dikkatlice incelenir ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra yüksek bir dolaba kaldırılır. O raporlarda gün be gün insanların hangi yiyecek ve içecekleri tükettiği yazılıdır. Senin tükettiğin yiyeceklere, tükettiğin içeceklere baktım. Sonra derhâl yanına gelip seninle konuşabilmek için izin aldım. Sağ olsun başkan izin verince de, annenin kulağına bugün ali nazik yemeği pişirmesini fısıldadım.

 

-Ve sonra tencereye girdin, benim yanıma geldin. Peki benden ne istiyorsun sevgili patlıcan?

 

-Senden ne istiyorum? Güzel soru sordun Ensar’cığım. Senden isteğim tek şey beni biraz daha dinlemen.

 

-Benim ismim patlıcan. Morgiller şehrinin Pat ilçesinde doğduğum için annemler hem doğduğum yerle tanınayım diye, hem de uzun ömürlü olayım diye adımı “Patlıcan” koymuş. Anne ve babamı çok küçük yaşta kaybettim. O ikisinin ardından on yıldan fazla gözyaşı döktüm, onların bu erken ölümünü kabullenemedim, kabullenmek istemedim. Döktüğüm gözyaşlarından dolayı tadım biraz acımsıdır, buruktur.

 

Biliyor musun Ensar, ben bu yaşıma kadar hep ağladım; çünkü hem annem yok hem babam. Tam bu acım hafifledi derken; bu sefer de başka sebepler ağlatmaya başladı beni.

 

-Neden ağlıyorsun ki? Nedir o sebepler?

 

-Ağlıyorum, çünkü çocuklar beni kuzenim patates kadar sevmiyor. Patates kızartmasını hemen her çocuk çok seviyor, ya beni? Sevgiden, ilgiden mahrum kalmak ağlatıyor beni.

 

Anneler beni pişirdiği gün çocuklar burun kıvırıp “ıyy” diyor, ama patates pişirince “oleeey” deyip seviniyorlar. Benim suçum ne söyler misin Ensar? Annesiz, babasız olmak mı? Sarı renkte olmamak mı?

 

İki gözü yaş dolu patlıcanın sözleri bitmemişti ki, Meryem Hanım oğluna dönerek:

 

“Oğlum, deminden beri bakıyorum da öyle oturuyorsun, bir şey yediğin yok. Sofrayı kaldırıyorum o halde.” deyip, pat diye ağzını kapamış patlıcanlı tencerenin. Haliyle sesi duyulmaz olmuş, dertli patlıcanın.

 

“Ama, ama” diye mırıldanmış Ensar, ama olan olmuş bir kere. Meryem Hanım’ın tencereyi kapamasıyla küçük çocuğun gözlerinden de yaşlar boşanmış, az önce konuştuğu patlıcanınki gibi.

 

Anne Meryem Hanım, elindeki tencereyle mutfağa yönelince, Ensar durdurmuş annesini.

 

“Anneciğim bana biraz o yemekten koyabilir misin, çok güzel koktu, canım çekti.”

 

Böyle diyen ve şapur şupur ali nazik yemeği yiyen oğullarını, annesi bir yanağından, babası öbür yanağından öpmüş.

 

Bu mutlu aile, afiyetle yedikleri bu güzel akşam yemeğinden sonra, güle oynaya dondurmalarını kaşıklamış...

Ekleyen : Mine Taşdemir     Okunma : 36783 kez

tags Patlıcan'ın Gözyaşları Masalı patlıcan masalı eğitici masallar çocuk masalları masal anlat yazılı masallar masal oku masal sitesi masallar en güzwl masallar Mine Taşdemir masal arşivi

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları İki Köle 32249 kez okundu.

Çocuk Masalları İki Eşek 67404 kez okundu.

Çocuk Masalları Sihirli Söz 9902 kez okundu.

Çocuk Masalları Kibirli Sultan 25489 kez okundu.

Çocuk Masalları Yakışıklı Geyik 34222 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (20 yorum yazılmış)

box KİTAP KURDU SARE :İYİYMİŞ DERS ÇIKAIABİLİR BUNDAN ÇOCUKLAR MMMMMM... NEFİS

box SARE :MÜKEMMEL HARİKULADE

box Ümit Can :Yemek seçimi yapan çocuklar için güzel bir hikaye... Bizim ki baba canım patlıcan yemeği çekti dedi

box İlayda :çok güzel yaa duygulandım ama gerçekten doğru söylüyo p

box Defne :Ayyyyyyyyyy çok güzel

box Nehir :Çok güzel yaaa

box MeJi :Çok güzel olmuş tam bir çocuğun kavrayacagi şekilde yazılmış..

box omin :Orta şeker

box zozan :Cok guzel bir hikayeydi bebegime. Anlattim esim yatti

box güzel :güzel

box yazan :çok güzel ama sebze ve meyve başkanlığı biraz saçma olmuş bilmem hangi başkandan konuşma izni falan alması çocukça bence

box Eylül toprak :Çok güzel bir mesaji var

box Eylül toprak :Çok güzel hikaye

box ebrar :muhteşem ötesi harıka yok boyle bişe bayıldım

box lale :çokkkkkkkkkkkkkkk güzel

box dilara :çok güzel birazda uzun ama :

box süper :süper ya herkese tavsiye verili r ben bir yazarım

box emre :Çok güzeldi çok sevdim tavsiye ederim

box meryem :çok ama çoooooook güzel bir hikaye

box ilayda yağmur beyazşahin :Çok uzun amam güzeeldir bence

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön