Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Masal Nedir? Masalların Özellikleri Türk ve Dünya Masalları

masal okuMasal Nedir? Masalların Özellikleri

Yaratıcısı bilinmeyen ve ağızdan ağıza sürüp gelen, olağanüstü, düş ürünü olaylarla örülü anlatı türü.

 

Masallar, olağanüstü olabildikleri gibi gerçekçi de olabilir, yani gerçek kişilere, gerçek olaylara dayandıkları izlenimini veren masallar da vardır. Ama her iki masal çeşidinde de düş ürünü, uydurma oluş, ana niteliktir. Bu ise biçimde, anlatımda belirginleşir. Sözgelimi, destancının tersine masalcı, dinleyenleri anlatılanlara inandırmak savında değildir. Ne de hikâyeci gibi anlatılanlara gerçek süsü vermek ister. Daha masalın başındaki tekerlemeyle dinleyici masala hazırlanır. Olayın uydurmalığına dikkati çekilir. Anlatımsa kısa ve yoğundur. Olaylar önemlerine göre sıralanarak aktarılır ve miş'li geçmiş, şimdiki zaman ya da geniş zamanın rivayeti kullanılır. Masallar, konularına göre şu ana çeşitlere ayrılır:

 

1) Hayvan masalları;

 

2) Asıl masallar, olağanüstü masallar, gerçekçi masallar;

 

3) Güldürücü öyküler, nükteli fıkralar, yalanlamalar;

 

4) Zincirlemeli masallar. Kahramanları hayvanlardan seçilen ve daha çok öğretici nitelik taşıyan hayvan masalları kısa olur, başlama tekerlemeleri de yoktur. Olağanüstü masalların kahramanları da insanlarla cinler, periler, devler gibi doğa dışı varlıklardır. Gerçekçi masallarda bu kişiler pek değişmez. Ama temel konu halk arasında seçilmiş tiplerin serüvenleridir. Güldürücü masallar ise fıkra deyimiyle nitelenir. Yalanlamalı masalların ana niteliği yalana dayanmalarıdır. Zincirlemeli masallar da kuruluşlarındaki özellikle ötekilerden ayrılır. Küçük, önemsiz olayların birbiri ardına bağlanmasıyla oluşturulmuşlardır. Bağlantı ögesinin (masal kişileri ya da olaylar) sayısı ölçüsünde masal uzar gider. Masallar sözlü halk edebiyatı türleri içinde ülkeden ülkeye, çağdan çağa en çok yayılan ürünlerdir. Bu bakımdan masalların çoğu konuları ve anlatımları açısından dilleri ve kültürleri farklı uluslar arasında ortaktır.

 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 3182 kez

tags Masal Nedir? Masalların Özellikleri masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Beyaz Bulut Ve Uçak 10177 kez okundu.

Çocuk Masalları Kabak Gelin 17552 kez okundu.

Çocuk Masalları Baba Koç İle Kızıl Kurt 48182 kez okundu.

Çocuk Masalları Gümüş Kurt İle Paşa Köpek 706 kez okundu.

Çocuk Masalları Kuğu Peri Kızı 7038 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box iremsu batur :çok güzel

box büşra Motel :Çok güzel güzel ya zmIslar

box melisa :Teşekkür

box fatma :Teşekkürler

box kadir :çok iyi

box merve :çok güzel açıklamışlar tşk

box öznur :cok güzel bir sey bu yazanlardan allah razı olsun inşallah :D :)

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön