Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kurşun Asker Türk ve Dünya Masalları

masal okuKurşun Asker

Kurşun Asker

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak bir ülkede bir oyuncak evinin içinde tam altı tane kurşun asker yaşarmış. Bunları bir gün alıp bir oyuncakçı dükkanının vitrinine koymuşlar.

 

Altısı da tüfekleri omzunda hazır olda duruyordu. Yalnız içlerinden birinin tek ayağı yoktu. Oğlunun doğum günü için armağan almaya çarşıya çıkan bir baba, askerleri görünce çok beğenmiş, hemen dükkâna girip onları satın almış, satıcı, askerleri kutuya yerleştirirken birinin tek bacaklı oluşunun nedenini açıklamış babaya. Bunları yapan ustanın kurşunu son askere yetmeyince o da topal kalmış. Baba şaşırmış bu duruma ama bir şey dememiş, kurşun askerleri alıp çocuğuna götürmüş. Doğum gününde eğlenen çocuklar, askerlerle oynayıp eğlenmişler.

 

Oyun oynamaları bitince altı tane kurşun askeri kutularına yerleştirmişler. rafa kaldırıldı. Yarı karanlık kutunun içinde askerlerin canı sıkılıyormuş, Yalnız topal olan kurşun asker kutunun kapağının aralığından dışarıyı görebiliyormuş ve bunu kendisi için bir eğlence gibi görüyormuş. Bizim topal kurşun askerin gözüne ilk çarpan, masanın üstündeki oyuncak bir kaleyle kalenin içindeki şato oldu. Şatonun önünde güzel bir prenses heykeli duruyordu. Prenses, kollarını iki yana açıp bir ayağını kaldırmış, aynı dans eder gibiymiş. Topal kurşun asker prensese aşık olmuş. Ağzını bıçak açmaz, bir söz söylemez hale gelmiş. Tek isteği prensesin yanına gitmek, ona kavuşmakmış, başka hiçbir şeyi gözü görmez olmuş.

 

Ertesi gün oyuncakların sahibi olan küçük çocuk, bizim küçük kurşun askeri kutusundan çıkarıp oynamaya başlamış. Şimdi hem prensesi daha iyi gören kurşun asker, gözünü ondan ayıramıyormuş. Kurşun askeri prensese bir şey olacak diye o kadar korkuyormuş ki...

 

O sırada hava birden kararmış, şimşekler ve ardından sert bir rüzgâr çıkmış. Rüzgar o kadar Kuvvetli esiyormuş ki, pencerenin yakınında duran kurşun askeri savurup pencereden sokağa yuvarlayıvermiş sokağın bir köşesindeki kaldırımın kenarına düşmüş. Onu kimse görmemiş hatta gelip geçenler, üstüne basacak gibi oluyor,kurşun askerin korkudan yüreği ağzına geliyormuş. Rüzgârın ardından yağmur yağıp çukurlara sular birikmiş, sel olup akmaya başlamış. Hava açtığında su birikintisinin başına oynamaya gelen iki çocuk onu görünce o kadar sevinmişler ki. Biri kâğıttan bir kayık yapmış, Öteki bizim askeri içine bindirmiş ve iki çocuk sularla oynamaya dalıp bir süre sonra kayıkla askeri unutmuşlar. Kayık suyun içinde yavaş yavaş hareket ederek sürüklenmeye başlamış ve bizim asker yüzen kayığın içinde, silahı omuzunda dimdik duruyormuş. Korkuyu aklından bilke geçirmiyormuş, akıp giden yağmur suları sonunda büyük bir ırmağa ulaşınca, kurşun asker , koskoca ırmağın ortasında bir nokta kadar kalmış ve bir süre dalgalara kapılıp ilerlemiş. Bu arada yağmur daha hızlı yağmaya başlamış ve kâğıttan kayık ıslanınca da içine sular dolmaya başlamış. Böylece ırmağın azgın sularına gömülüvermiş.. Kurşunun ağırlığı onu ırmağın en dibine itiyormuş ve bu karanlık, ıssız soğuk yer artık onu korkutmaya başlamış. Işığa yeniden kavuştuğunda bir evin sıcacık mutfağında ocağın yanında durduğunu görmüş. O sırada sahibi olan çocuk gelip onu bulmuş ve alıp odasındaki yerine koyuş.

 

Kurşun asker oraya geldiği için o kadar mutluymuş ki, ilk işi, prensesi araştırmak olmuş.Bir bakmış ki, Prenses, bıraktığı yerde ve iki kolu iki yana açık, bir ayağını kaldırmış dans ediyormuş gibi duruyor ve ona bakıyormuş.Kurşun asker çok mutlu olmuş ki, prensesle bütün gece boyunca birbirlerine sevgiyle bakışıp durmuşlar.

 

Üzerinden birkaç gün geçmiş ama mutluluğu çok uzun sürmemiş. Sahibi olan çocuk bizim kurşun askerden sıkılmış ve artık onunla oynamaz olmuş. Bununla da kalmamış, bizim kurşun askeri alıp alev alev yanan şöminenin içine atmış. Kurşun askerin alevlerden canı çok yanmış ve bir süre sonra erimeye başlamış. Yine sevgilisi prensesten ayrılıyormuş işte, en çok da buna üzülüyormuş doğrusu. Tam o sırada açık pencereden giren güçlü bir esinti, prensesi uçurup ateşin içine düşürüvermiş.

 

Bizim kurşun asker, sevinçle kollarını açıp prensesi kucaklamış. Artık onun için yeni bir hayat başlıyormuş.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 41480 kez

tags Kurşun Asker Masalı çocuk masalları masal oku masal sitesi en güzel masallar masal arşivi masl kitabı

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Yönetici Seçimi 7736 kez okundu.

Çocuk Masalları İyi Kalpli Çiçek 253 kez okundu.

Çocuk Masalları Papağan İle Çakal 42462 kez okundu.

Çocuk Masalları Çiftlikteki Hırsız 57433 kez okundu.

Çocuk Masalları Eskimolar Ve Ay Avcısı 41005 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (37 yorum yazılmış)

box Melek Kanalci :Aslında bu hikayeyi biliyodum ama yinede sen daha güzel yazmışsın

box HaLiL ßazz :Yaww quzel bir masal yaww bayildim harika bir hikaye

box ennur canlı :assında bu hikayeyi biliyoruz ama sen daha güzel yazmışsın teşekkürler seni çok seviyoruz keşke yanımızda olsan ve seni çok

box beyzanur eldoğan :bence harika yaaaaaaaaaaa

box Hüseyin KUYGUN :Zeynep BARAN bu hikayenin nesi normal bence harika

box Zeynep BARAN :Normal

box yasemin derici :masaliniz cok güzel masalınızı cok sevdimmmmmmmmmmmmmmmmm

box betl abdiusta :ama isleyemiyorum çok seviyorum

box betül abdiusta :ben bu ikayeyi okuya okuya öğrendim

box yusuf arda :çok güzel, bir kitap 5 defa okudum ama, canım sıkılınca okuyorum ve kardeşimede okutuyom .............................

box yunus emre köse :cokgüzel ama sonu yanlış prenses i ve kurşun asker yanar ve erir sonra sabah olur çocuun annesi gözüne inanamaz kurşu asker ve pirensesin erimiş pilastrikleri yerine kocaman büyük bi kalp duruyomuş

box azize kandemir :harika bir masal çook beğendim vallaha beya işime yaradı vallaha

box azize :harika bir masal işime yaradı aklımı kullanmama gerek kalmadı

box menekşe ölmez :bence tek kelime ile muhteşem

box YORUMCU :ben bu masalı farklı bir şekilde duymuştum ama ...

box ÇİSEMNAZ :ÇOK GÜZEL BAYILDIM

box nisa demirci :hikayeyi çok beğendim.sonu çok güze bitti

box meryem uzerli :çok güzel çokk

box efe :çooooooook güüüüüüüüüüüüüüzel bunu çooooooooooooook bbbbeğendim

box sena :iyimiş ben bunu herzaman sevmiştim

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box naza :Çok güzeldi inanılmaz

box irem :hikaye hakkında kötü denilemez çünkü hikaye muhteşem

box yahya mc başkan :bolluca gençlik gerisi hikaye,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

box inal420 :bu hikayeler çok güzel

box ben :Hikaye eksik nehirin dibinden nasil cikiyor

box ibo7 :Paşam cok tskkurler iyiki varsınız sizin hikayeleriniz cok guzel tebrikler

box nergiz :inanılmaz bir şey

box beyza :çok ama çok güzel bir hikaye daha çok olsa daha güzel olurdu

box irem :çokkkk inanılmaz sprrrrrrrrrrr

box omer faruk :Çok buzul ben beğendim siz de beye irsiniz eminim

box Elif :inanılmaz olağan üstü :)

box sena nur :çoooooooooooooooook güzel bir hikayiyeeeeeeeeeeeeeeeee

box hamza kılıç :çok güzellllllll inalılmaz

box abdullah :çoooooook güüüüzel

box kaan :çooooook güüüüzel

box zakir :çok güzel masal

box koray :çok güzelllllllllllllll klasik

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön