Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kralın Kızı ve Öğrenci Türk ve Dünya Masalları

masal okuKralın Kızı ve Öğrenci

ÖĞRENCİ VE KRALIN KIZI

Eski zamanlardan birinde yoksul bir öğrenci dünyayı tanımak için yolculuğa çıkmış. Hiç parası yokmuş. Ama genç yaşlarda parasız olmak hiç sorun olur mu? Genç öğrenci dünyayı tanımak, kentleri görmek, başka ülkelerin gelenekleriyle, görenekleriyle tanışmak istemiş. Cebinde hiç parası olmasa da önemli değilmiş. Geceleri ağaç altlarında uyurum, acıktığımda iyiliksever köylüler yemek verir, olmazsa yol kenarlarındaki meyve ağaçlarından karnımı doyururum diye düşünüyormuş.

 

Yollardan, tarla kenarlarında önüne çıkan buğdayları, bezelye tanelerini de topluyormuş. Günler aylar geçmiş. Kendi memleketinden çok uzaklarda dolaşırken bir gün güzel bir ülkeye gelmiş. Köylüler gencin nereden gelip nereye gittiğini merak etmişler. Dünyayı dolaştığını anlatmış. Köy sakinleri heyecanla dinlemişler öğrencinin anlattıklarını. Yemek vermişler.

 

Genç, köylülerden akşam yatmak için de bir samanlık göstermelerini rica etmiş. Köylüler ise bu bilgili oğlanı samanlıkta yatırmak istememişler. Kralın sarayına götürmüşler. Orada nasıl olsa bir yatak bulunur diye düşünmüşler. Kral ve kraliçe genç misafire pek sevinmişler. Onlar da sohbet edebilecekleri bilgili ve kültürlü insan arıyorlarmış. Kral bir ziyafet sofrası hazırlatmış uşaklarına. Bir tek kuş sütunun eksik olduğu masada da oğlanı genç kızının yanına oturtmuş. Öğrenci, güzel prensesin yüzüne bile bakamıyormuş utancından, ama içinden de; Bu prenses benim eşim olmalı. Kader benim karşıma çıkardı,  diye geçiriyormuş. dersimiz.com

 

İki genç birbirlerine de çok yakışıyorlarmış: Kralım demiş kraliçe.

- Bu genç herhalde bizim kızımızı görmeye gelen bir prens. Onunla evlenmeyi düşünüyor olabilir, demiş.

- Öyle şey olur mu? Demiş Kral,

- Bu yoksul bir genç. Sıradan bir öğrenci.

Gece, genç için sıradan bir yatak hazırlamışlar. Herkes odasına çekildiğinde, öğrenci yatmak için hazırlanırken tarlalardan topladığı şeyler ceplerinden odaya saçılmış. Genç bütün gece boyunca yerlerden onları toplamakla uğraşmış. Sabaha karşı da ancak bitirebilmiş. Kralın adamları gece genci gözetlemişler. Bütün gece yatmadığını, eğilip kalktığını, uyuyamadığını krala anlatmışlar.

 

Kraliçe: Gördün mü! demiş krala.

- Ben söylememiş miydim. Bu bir prens. Yoksul yatakta yatamadı.

O gece gence krallara layık bir yatak yapmışlar. Günlerdir yatak yüzü görmeyen genç ise deliksiz bir şekilde uyumuş. Sabah olduğunda kral ve kraliçe gencin prens olduğundan artık eminmiş. Öğleye doğru;

- Kızımızı sana verebiliriz genç prens,  demişler. Genç öğrenci prens olmadığını, değil parası pulu, hazinesi ve sarayları, yatacak yere bile muhtaç olduğunu söylemiş. Ama kimseyi inandıramamış.

 

Ülkede kırk gün düğün dernek kurulmuş. Kral, genç öğrenciye ülkesinin yarısını vermiş. Öğrenciyle prensesin çocukları olmuş. Öğrencinin aslında prens olmadığına uzun bir süre sonra inanmışlar. Ama geçen süre içinde kral ve kraliçe öğrenciyi o kadar çok sevmişler ki, artık dünyanın en zengin prensi bile gelse onunla değişmezlermiş.

 

Macar Masalı 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 4655 kez

tags Kralın Kızı ve Öğrenci Macar Masalı masal oku değişik masallar masal sitesi çocuk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Kaybolan Hazineler 48204 kez okundu.

Çocuk Masalları Küçük Farenin Seyahati 6966 kez okundu.

Çocuk Masalları Kar Tanesi 71086 kez okundu.

Çocuk Masalları Bilyegöz 43243 kez okundu.

Çocuk Masalları Alaaddin'in Sihirli Lambası 24905 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Büşra atasay :Cooook guzel tavsiye ederim

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön