Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kıymetli Tuz Türk ve Dünya Masalları

masal okuKıymetli Tuz

Kıymetli Tuz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken.

 

Tıngır elek, tıngır felek demişler, bu masalı şöyle anlatmışlar.Bir varmış, bir yokmuş, evvel zamanda bir padişah ile bunun üç kızı varmış. Bir gün bu padişah kızlarını başına toplamış, beni ne kadar seversiniz? Demiş. En büyük kız dünyalar kadar, ortanca kızı kucak kadar, küçük kızı da tuz kadar severim demiş.

 

Padişah küçük kızın cevabına çok sinirlenmiş, insan tuz kadar sevilir mi demiş, ardından küçük kızını cellada teslim etmiş. Cellat, kızı kesmek için dağa götürmüş. Kız cellada yalvarmış, sen de babasın, bana kıyma demiş.

 

Cellat, kızın yalvarmalarına dayanamamış, onun yerine bir hayvan kesmiş, kızın gömleğini kesilen hayvanın kanına bulayıp padişaha getirmiş.

 

Küçük kız yollara düşmüş. Az gitmiş, uz gitmiş, bir köye ulaşmış. Orada köyün zenginlerinden birine kul köle olmuş, büyümüş, çok güzel bir kız olmuş. Güzelliği ilden ile, dilden dile yayılmış, kısmet bu ya bir başka padişahın oğluyla evlenmiş.

 

Aradan bir hayli zaman geçmiş, başından geçenleri kocasına anlatmış, babamları yemeğe çağıralım demiş. Kocası da olur demiş. Gereken hazırlıklar yapılmış, padişah babası ziyafete çağrılmış.

 

Kızın padişah babası söylenen günde avanesiyle birlikte ziyafete gelmiş. Padişah ve beraberindekiler sofraya oturduğunda yemekler sırayla gelmeye başlamış. Ama kız, aşçısına bütün yemeklerin tuzsuz olmasını tembih etmiş. Padişah hangi yemeğe saldırdıysa eli geri gitmiş, yemeklerin hiçbirini yiyememiş.

 

O sırada küçük kızı padişahın sofrasından ayağa fırlamış. Padişahım, duyduğuma göre sen küçük kızını seni tuz kadar seviyormuş dediği için öldürtmüşsün demiş. Padişahın söz söylemesine fırsat vermeden işte o küçük kız benim demiş ve bütün yemekleri tuzsuz yaptırdım ki kıymetimi anlayasın sözlerini eklemiş.

 

Padişah yaptığından utanarak küçük kızının boynuna sarılmış, tuzun ne kadar kıymetli olduğunu anlamış. Ondan sonra yeni bir dönem başlamış. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 39537 kez

tags Kıymetli Tuz masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Zıp Zıp Kanguru 42695 kez okundu.

Çocuk Masalları Ahtapot 88297 kez okundu.

Çocuk Masalları Çıngıraklı Kedi 8383 kez okundu.

Çocuk Masalları Akıllı Çoban 125205 kez okundu.

Çocuk Masalları Buhur Dağı İle Kınalı Ceylan'ın Masalı 46645 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box Şeyda :Ben türk değilim ve türkçe okuyorum bu masallar bana çok fayedalı sesli olsaydı harikaydı ellerinize sağlık

box reyyanin annesi :Kesinlikle çok güzel bu site . Kızıma hep burdan hikayeler okuyorum :))

box seda :Çok güzel buhikaye ben bayIldIm herkese tavsiye ederim okuyun arkadaşlar

box Merrard Pieto :Nice but I think they used a lot of salt

box rümeysa özdoğan :Bu hikaye çok güzel ama tuzla ilgili yani fazla incelik var

box Gizem ece :Cok guzel cok beyendim

box Mahmut :Abi en sevdigm hikayeler işte burda :D

box melih... :site süper abi bence tavsiye ederim :D

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön