Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kıvırcık Saçlı Kız Ve İyilik Türk ve Dünya Masalları

masal okuKıvırcık Saçlı Kız Ve İyilik

Kıvırcık Saçlı Kız Ve İyilik

Evvel zaman içinde

 

Kalbur saman içinde

 

Develer top oynarken

 

Eski hamam içinde

 

Horozlar tellal iken

 

Pireler hamal iken

 

Ben anamın beşiğini

 

Tıngır mıngır sallar iken

 

Anam düştü beşikten

 

Babam düştü eşikten

 

Biri kaptı maşayı

 

Dolandım dört köşeyi

 

Ülkenin birinde bir köy varmış. Köyün çıkışında yıkılmak üzere olan çok eski bir ev varmış. Evde küçük bir kız çocuğu ile ihtiyar annesi yaşamaktaymış. Küçük kızın simsiyah, upuzun, kıskıvırcık belini döven saçları varmış. Yaşadığı köyde herkes ona kıvırcık saçlı kız diyormuş. ▪Kıvırcık saçlı kız akranlarıyla oynayacağı yerde, sabahları güneş doğmadan annesiyle birlikte uyanır kuru iki lokma ekmek ısırır ve ana kız yemyeşil ağaçlarla kaplı ormana gitmek için uzunca bir yolu yürümeye başlarlarmış.

 

Kıvırcık saçlı kız, ormana gittiğinde çok mutlu olurmuş. Annesi odun toplarken o, kuşların cıvıltılarını dinler, renk renk çiçeklerin her birinin kokusunu derince içine çekermiş. Böcekleri kovalayıp, çiçeklerle dertleşen kıvırcık saçlı kız, akşam olduğunda sırtına birkaç parça odun yükler yola koyulurmuş.

 

Babasını küçük yaşta kaybeden kıvırcık saçlı kız, annesine çok düşkünmüş. Gece oldu mu duvardaki gaz lambasını söndürüp annesinin yanına sokuluverir orda uyuyakalırmış.▪Yeni bir gün daha güneşin ışıltısıyla aydınlanıvermiş.▪Her sabah olduğu gibi kıvırcık saçlı kız ve annesi ormana odun toplamak için yola koyulmuşlar.▪Küçük kız yürürken yorulduğunu hissetmiş ve bir köşeye oturuvermiş. Yanında kırmızı tomurcuklu yer yer beyaz yaprakları açmış bir çiçek varmış. Eşsiz güzelliğe sahip çiçekle konuşmaya başlamış kıvırcık saçlı kız.▪"Merhaba sevgili çiçek, şu önde yürüyen yaşlı kadın benim annem. Kışın soğuktan korunmak için odun topluyoruz. Evimiz çok eski, İçeriye her yerinden soğuk giriyor. Ne güzel seni saran bir toprak var. Senin evin kök salmış derinliklere, sen üşümüyorsun değil mi burada?"

 

Yolun sonundan ayakkabıları yırtılmış iki büklüm çok yaşlı bir nine zar zor yürümeye çalışıyormuş. Kıvırcık saçlı kızın yanında durup "Kızım karnım çok aç bir lokma ekmekle bir damla suyun var mı ?" diye sormuş. Küçük kız heybesini açmış annesi ile ikisine yetecek kadar olan ekmeğe ve suya bakmış. Eğer yemeğini verirse kendisi de annesi de aç kalacakmış.▪Yaşlı kadının gözlerine bakmış ve onun gerçekten çok aç olduğunu hissetmiş. Ekmeğini ve suyunu kadına vermiş. Boş heybesini sırtına atıp annesine yetişmek için yola koyulmuş.▪

 

Ormana vardığında annesi bir köşeye oturmuş, başını ağaca yaslamış kızını bekliyormuş. Annesi; "Canım kızım, ver şu ekmeği de boğazımızdan iki lokma geçsin" demiş. Küçük kıvırcık saçlı kız annesine heybedeki tüm yemeği ve suyu yaşlı bir neneye verdiğini, heybesinin artık boş olduğunu söylemiş. Annesi küçük kızına hiç kızmamış. Hatta yaptığı iyilikten dolayı onunla gurur duymuş. Karınları aç olan anne kız eve dönmek için yola koyulmuşlar.

 

Güneş, yerini hafifçe çiseleyen yağmur damlalarına bırakmış. Küçük kız, güneşe arkasını döndüğünde gökkuşağının muhteşem renkleriyle karşılaşmış. Sanki kırmızı renk maviyi, turuncu ise sarı rengi kucaklıyormuş. Küçük kıvırcık saçlı kız ve annesi evlerine vardıklarında gördükleri karşısında şaşkına dönmüşler. Eski, yıkılmak üzere olan harabe evlerinin yerinde beyaz boyalı, yepyeni, duvarları pırıl pırıl parlayan, bahçesi beyaz güllerle süslenmiş kocaman bir ev varmış.

 

İçerden ise mis gibi yemek kokuları geliyormuş. Sobanın üstünde kaynayan bir çorba, masanın üzerinde ise ekmek, su ve göz kamaştırıcı kocaman kızarmış bir tavuk duruyormuş. Kıvırcık saçlı kız ve annesi şaşkınlıkla olup biteni anlamaya çalışıyormuş. Küçük kızın yolda karşılaştığı yaşlı nine; içeri girmiş ve;▪ "Küçük kız; sen bana, annene ve sana ait olan ekmeği ve suyu verdin. Ben de senin bu iyiliğin karşısında sana kışın asla üşümeyeceğiniz evi ve bütün ömür yiyebileceğiniz kadar yiyecek hediye ediyorum. Her iyilik elbet bir gün karşılığını bulur güzel kızım" demiş.▪Küçük kız ve annesi bütün ömür mutlu yaşamışlar.

Ekleyen : MasalSitesi.Com     Okunma : 29973 kez

tags Kıvırcık Saçlı Kız ve İyilik masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları masal oku masal kitabı

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Oduncu Ve Bülbül 22094 kez okundu.

Çocuk Masalları Yıl Dede'nin Dört Kızı 16514 kez okundu.

Çocuk Masalları Beyaz Bulut Ve Uçak 11544 kez okundu.

Çocuk Masalları Akbabaların Umudu 53247 kez okundu.

Çocuk Masalları Maymun Peri 32837 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (13 yorum yazılmış)

box Alara :Çok guzel

box hazal :gerçekten çok güzel maceralı bir hikaye keşke ben o kızın yerinde olsaydım gerçekten tavsiye ederim

box ıdıl :çok güüüüüüüüüüzeel

box Zeliş göç :Cok guzel bayildim hikayenin sayesinde 100 aldim

box Elif Ziyan SİNCAR :Harika bir hikaye herkese tavsiye ediyorum.

box İlknur :Harikaaaa ve ders vericiii

box Nur :Rüyadan daha güzel en sonunu bayıldım

box neslihan jale :AYNEN Eylül bozkurt sana katılıyorum

box MAİDE KEVSER :HAYATIMDA GÖRDÜGÜM EN EN EN GÜZEL HİKAYE BUDUR BENCE BEN BU HİKAYEDEN ÇOK BİLGİ ALDIM YANİ KISACASI HARİKAAAAAAAAAAAAAA BİR HİKAYE İDİR ... MAİDE KEVSER

box Rabia :HARİKA BİR HİKAYE ÇOK BEĞENDİM

box Eylül bozkurt :Ensediyim bölüm yaşlı ninenin onlara yeni bir ev vermesi.

box Eylül bozkurt :Bence çok güzel olmuş bide çok duygulu

box melek sedef bozkaya :güzell

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön