Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Amatör Çocuk Masalları - Kısa Masallar, Hikayeler, Öyküler

Kısa MasallarYolcunun Çiçeği (Elif Turan)

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde bir köy varmış. Bu köy, tazeliği ile hep tanınırmış. Orada, sayısız yiyecek içecek bulunurmuş. Ama köylüler tembel değilmiş tabii. Her gün tarlaya gider, çalışırlarmış.

 

O güzelim köyde Ali adlı bir çocuk varmış. O da çalışkan bir çocukmuş. Her gün tarlaya gider, bir litrelik hamam gibi suyu döker, kazıp biçermiş.

 

Günlerden bir gün Ali ve ailesi oturmuş yemek yiyormuş. O anda büyük bir ses her yerde yankılanmış. Anne baba hızla koşmaya başlamış.

 

Yolun sonunda bir de ne görsünler! Kocaman bir otobüs, tam köyün önünden geçerken lastiği patlamış... Ali de olanları izliyormuş.

 

Koca bıyıklı şoför mırıldanıyormuş: "Ah! Şimdi mi lastiği patlayacaktı!"

 

Tüm yolcular, sessizlik içerisinde otobüsten inmeye başlamış. Tüm köylüler biran el sıkışmaya, tanışmaya başlamış.

 

Ali de durur mu, hemen evden çıkıp koşmaya başlamış. Ama aksilik ya, ayağı çakılıp düşmüş.

 

Yolculardan biri, ona doğru yaklaşmış. Ali çok korkmuş. Ama yolcu, "Elimi tut." demiş. Ali de sevinçle elini tutup ayağa kalkmış.

 

Yolcu, elinde bir saksı taşıyormuş. İçinde canlı bir gül varmış. Hızla başını Ali'ye çevirmiş. Gül o zaman bir an aydınlanmış...

 

Bunu gören köylüler, bu sefer yolcuya koşmuş. Hepsi, gülün onlara bakmasını istiyormuş. Ama inatçı gül, hep Ali'ye bakıyormuş.

 

Bunu gören köylüler, üzgünlükle geri dönmüş. Yolcu sevinçle Ali'ye sarılıp onu öpmüş. Ona demiş ki: "Ben kalabalıktan hiç hoşlanmazdım." Sonra kulağına fısıldamış "Ben ünlü bir yıldızım."

 

Ali'nin ve gülün yüzü aydınlanmış. Gül onu öpmek için uzanmış. Ama geçmiş. Otobüsün lastiği tamir olmuş. Ama yine de hızla Ali'ye bir öpücük yollamış.

 

O gün yolcu, Ali ve gül mutlulukla evine dönmüş.

 

-SON-

Kısa MasallarAli'nin Oyuna Karşı Düşkünlüğü (Yiğit Erkoca)

Ali diye bir çocuk varmış, sürekli oyun oynarmış ve okullar açılalı 1 ay olmuş. Ali sürekli ailesini ders çalışıyorum diye kandırırmış. Bir gün Ali:

- Baba ben odamda ders çalışmaya gidiyorum, demiş. Meğerki Ali yine ve yine oyun oynuyormuş Ali'nin babası Ali'yi kontrol etmeye gitmiş ve Ali'nin odasına girmiş Ali birden korkmuş ve arkasına dönmüş, Ali'nin babası çok sinirlenmiş ve Ali'nin bilgisayarını kırmış ve zaman su gibi akıp gitmiş yaz gelmiş ve Ali'nin ortalaması 100'dü yani takdir almıştı. Ali'nin babası:

- Bak oğlum çalışınca oluyormuş değil mi aslanım. Ali:

- Evet babacığım

2-3 gün önce Ali'nin babası e-okuldan Ali'nin notlarına bakmıştı ve ona en son model oyun bilgisayarın almıştı ve Ali çok çok mutlu olmuştu ve direk her zamanki

gibi hemen oyuna oturmuştu ve Ali'nin babası:

- Güle güle kullan aslan oğlum demiş.

EMEĞE SAYGI YİĞİT ERKOCA

Kısa MasallarKüçük Kız (buse gül)

Bir varmış bir yokmuş bir mahallede şirin diye bir kız varmış herkes buna küçük kız derlermiş. Bir gün bu kız su doldurmaya gidiyormuş birde ne görsün çeşmeden su akmıyor küçük kız hemen annesinin yanına gitmiş. annesine demiş ki.

 

- anne çeşmenin suyu akmıyor demiş annei

 

- kızım birşey olmaz belki sular kesilmiş der küçük kız

 

- ama anne gerçekten bir damla bile akmıyordu. yarın olmuştu küçük kız okula gitti öğretmen şöyle ders anlatıyordu

 

- çocuklar eğer suları çok harcarsak hiç bir yerde su kalmaz dedi küçük kız hemen lafa atıldı

 

- öğretmenim dün ben su doldurmaya gitmiştim ama su akmıyordu hemen anneme dedim ki anne çeşme akmıyor dedim ama annem birşey olmaz dedi öğretmenim. öğretmen

 

- annen yanlış yapmış hemencik belediyeye gidip durumu anlatması gerekirdi bundan sorna annen artık boyle bir şey olursa hemen belediyeye başvurun dedi. küçük kız

 

- tamam öğretmenim dedi artık bundan sonra küçük kızın ismi şirin olarak kalmış şirinle dalga geçenler hepsi şirinden özür dilemişler ve artık şirinle arkadaş olup oyunlar oynamışlar

Kısa MasallarSon Pişmanlık (Emir Bakar)

Bir gün Ahmet adlı bir çocuk dışarda otururken en yakın arkadaşı Buğra geldi ve oynadılar. Dışarıda Buğra sıkılmıştı Ahmet'te sıkılmıştı birden en iyi komşuları taşınıyordu o da üzüldü ama onun yaşında yani on iki yaşında bir çocuk ve ailesi gelecekti. Bir kamyon geldi ve içinden iki görevli çıktı ve eşya taşımaya başladı Ahmet heralde yeni taşınacak ailenin eşyalarıdır dedi. Tam o sırada hava kararmaya başladı Ahmet ve Buğra evlerine çıktı ikinci gün eve aile gelmişti ve evde normal hayat yaşıyorlardı. Ahmet dayanamayıp kapıyı çaldı birden önüne o çocuk çıktı ve dedi ki ne oldu tam o sırada Buğra geldi ve atıldı merhaba biz senle tanışmak istemiştik dedi. Çocukla tanıştılar ve ismini öğrendiler ismi Mert'ti birlikte oyun oynadılar top oynarken birden düştü Ahmet ve Mert'i suçladım Mert dedi ki ben yapmadım Ahmet yalan atma! dedi Mertle konuşmadı küstü Mertte Ahmete küstü sonra iki ay küstüler ve bir gün Mertin babasının tayini çıktı ve taşındılar Ahmet bunu duyunca çok üzüldü yaptığı hatanın farkına vardı. Son pimalık fayda etmez.

Kısa MasallarKumbara (İrem Nisa Tayyar)

Çocukların odasında, gar dolabın üstünde oldukça yüksek bir köşede fil biçiminde içi ağzına kadar para dolu bir kumbara varmış. Gar dolabın tepesinde yer aldığı için odada olup biteni seyredebiliyor, karnındakilerle her şeyi satın alabileceğini düşünüyordu. Buda onu çok mutlu ediyordu. Odadaki tüm oyuncaklar beraberce oynarlardı fakat fil kumbarayı oyuna çağırmak için davetiye göndermek gerekiyordu. Çünkü aşağıdaki konuşmaların duyamayacak kadar yüksekte idi. Aşağıdaki oyunları, eğlenceleri yalnızca seyretmekle yetinirdi. Kumbara bu duruma çok üzülmüş çok kızmış ve hayallere dalmıştı. Bir süre sonra bom.... fil kumbara paramparça yerde yatıyordu. Tabi içinde fırlayıp dört bir yana saçılan paralarda oradan oraya yuvarlanıyor, dans edip duruyordu. Paralar dünyaya yeniden gelmişçesine bir anlık dahi olsa özgürlüğün tadını çıkararak dans ederken fil kumbaranın parçaları da bir kutuya konuyordu. Her şeyin bir başı bir sonu vardır derler. Umarız yeni kumbaranın başına aynı şeyler gelmez.

Bu bölümde içerik olarak kısa olan masallar ve amatörce yazılmış masallar yer almaktadır. Amatör masallar (saçma da olsa) yazan kişileri teşvik amacıyla yayınlanmaktadır. Siz de yazdıklarınızı altta masal ekle bölümünden yayına ekleyebilirsiniz.

Masal EkleMASAL - HİKAYE EKLEMEK İSTERSENİZ TIKLAYIN...

DİĞER SAYFALAR:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Bu bölümde kayıtlı 42 masal - hikaye bulunmaktadır.