Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Amatör Çocuk Masalları - Kısa Masallar, Hikayeler, Öyküler

Kısa MasallarYolcunun Çiçeği (Elif Turan)

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde bir köy varmış. Bu köy, tazeliği ile hep tanınırmış. Orada, sayısız yiyecek içecek bulunurmuş. Ama köylüler tembel değilmiş tabii. Her gün tarlaya gider, çalışırlarmış.

 

O güzelim köyde Ali adlı bir çocuk varmış. O da çalışkan bir çocukmuş. Her gün tarlaya gider, bir litrelik hamam gibi suyu döker, kazıp biçermiş.

 

Günlerden bir gün Ali ve ailesi oturmuş yemek yiyormuş. O anda büyük bir ses her yerde yankılanmış. Anne baba hızla koşmaya başlamış.

 

Yolun sonunda bir de ne görsünler! Kocaman bir otobüs, tam köyün önünden geçerken lastiği patlamış... Ali de olanları izliyormuş.

 

Koca bıyıklı şoför mırıldanıyormuş: "Ah! Şimdi mi lastiği patlayacaktı!"

 

Tüm yolcular, sessizlik içerisinde otobüsten inmeye başlamış. Tüm köylüler biran el sıkışmaya, tanışmaya başlamış.

 

Ali de durur mu, hemen evden çıkıp koşmaya başlamış. Ama aksilik ya, ayağı çakılıp düşmüş.

 

Yolculardan biri, ona doğru yaklaşmış. Ali çok korkmuş. Ama yolcu, "Elimi tut." demiş. Ali de sevinçle elini tutup ayağa kalkmış.

 

Yolcu, elinde bir saksı taşıyormuş. İçinde canlı bir gül varmış. Hızla başını Ali'ye çevirmiş. Gül o zaman bir an aydınlanmış...

 

Bunu gören köylüler, bu sefer yolcuya koşmuş. Hepsi, gülün onlara bakmasını istiyormuş. Ama inatçı gül, hep Ali'ye bakıyormuş.

 

Bunu gören köylüler, üzgünlükle geri dönmüş. Yolcu sevinçle Ali'ye sarılıp onu öpmüş. Ona demiş ki: "Ben kalabalıktan hiç hoşlanmazdım." Sonra kulağına fısıldamış "Ben ünlü bir yıldızım."

 

Ali'nin ve gülün yüzü aydınlanmış. Gül onu öpmek için uzanmış. Ama geçmiş. Otobüsün lastiği tamir olmuş. Ama yine de hızla Ali'ye bir öpücük yollamış.

 

O gün yolcu, Ali ve gül mutlulukla evine dönmüş.

 

-SON-

Kısa MasallarPerili Orman (Haticenur Melekoğlu)

Merhaba ben bir çocuğum.İsmim RÜYA.BUGÜN SİZE BENİM YAŞADIĞIM MACERAYI ANLATACAĞIM.BİR GÜN ARKADAŞLARIMLA GEZERKEN BİR ORMANLA KARŞILAŞTIK.DIŞTAN KORKUTUCU GÖZÜKÜYORDU,İÇİ İSE RÜYA GİBİYDİ.

 

ORADA RENGARENK KELEBEKLER VAR.HER BİRİ ORMANA RENK KATIYORDU.HADİ NEYSE KONUYA GELELİM.ORMANI GEZMEYE BAŞLADIK.DOĞANIN KOKUSU ÇOK GÜZELDİ.BU ORMAN BANA TANIDIK GELMİŞTİ.ÇANTAMDAN KİTABIMI ALDIM VE ORMANLARIN İSİMLERİNE BAKTIM.SONUNDA BURANIN İSMİNİ BULMUŞTUM.İSMİ PERİLİ ORMANDI.BEN BURDA EN ÇOK KELEBEKLERE MERAK SARMIŞTIM.ÇALILARIN ARKASINDAN SESLER GELMEYE BAŞLADI.HEPİMİZ KORKUYLA BAĞIRDIK.ÇALILARIN ARKASINDA KÜÇÜK,KÜÇÜK EVLER VARDI.ORADA PERİLER VAR İDİ.ZATEN İSMİDE PERİLİ ORMANDI.İNCE BİR SES TONUYLA MERHABA DEDİM.ONLARDA BİZE MERHABA DEDİ . BİZİ ORAYA DAVET ETTİLER.BİZE MEYVE SUYU VE KURABİYE YERMİSİNİZ DEDİLER.BİZDE ÇOK ACIKMIŞTIK.EVET DİYE CEVAP VERDİK.KÜÇÜK SİHİRLİ ÇUBUĞUYLA BİZE KURABİYE VE MEYVE SUYU İKRAM ETTİLER.BİZDE KURABİYELERİMİZİ YEDİK VE MEYVE SUYUMUZU İÇTİK. GEZİMİZ SONA ERMİŞTİ.GÜLE GÜLE DİYEREK UZAKLAŞTIK.ARTIK EVLERİMİZE VARMIŞTIK.BU MACERAYI, MACERA DEFTERİMİN BİRİNCİ SIRASINA EKLEMİŞTİM

 

SON

Kısa MasallarSon Pişmanlık (Emir Bakar)

Bir gün Ahmet adlı bir çocuk dışarda otururken en yakın arkadaşı Buğra geldi ve oynadılar. Dışarıda Buğra sıkılmıştı Ahmet'te sıkılmıştı birden en iyi komşuları taşınıyordu o da üzüldü ama onun yaşında yani on iki yaşında bir çocuk ve ailesi gelecekti. Bir kamyon geldi ve içinden iki görevli çıktı ve eşya taşımaya başladı Ahmet heralde yeni taşınacak ailenin eşyalarıdır dedi. Tam o sırada hava kararmaya başladı Ahmet ve Buğra evlerine çıktı ikinci gün eve aile gelmişti ve evde normal hayat yaşıyorlardı. Ahmet dayanamayıp kapıyı çaldı birden önüne o çocuk çıktı ve dedi ki ne oldu tam o sırada Buğra geldi ve atıldı merhaba biz senle tanışmak istemiştik dedi. Çocukla tanıştılar ve ismini öğrendiler ismi Mert'ti birlikte oyun oynadılar top oynarken birden düştü Ahmet ve Mert'i suçladım Mert dedi ki ben yapmadım Ahmet yalan atma! dedi Mertle konuşmadı küstü Mertte Ahmete küstü sonra iki ay küstüler ve bir gün Mertin babasının tayini çıktı ve taşındılar Ahmet bunu duyunca çok üzüldü yaptığı hatanın farkına vardı. Son pimalık fayda etmez.

Kısa MasallarHezarfen Ahmet Çelebi (İREM ÇAKMAKOĞLU)

Bir varmış, bir yokmuş. Bir adam varmış adı ise Hezarfen Ahmet Çelebi ‘ymiş. Bir gün Hezarfen havada uçan kuşları görmüş ve insan da kuşlar gibi uçmalı demiş. Hezarfen bir gün yine düşünürken biri kapıyı çalmış. Hezarfen’in arkadaşıymış bu kişi. Arkadaşı:

- Hezarfen ne yapıyorsun?

- Düşünüyorum demiş. Arkadaşı:

- Yine ne düşünüyorsun demiş. Hezarfen:

- Uçmayı düşünüyorum.

- Nneeee! Bu çok tehlikeli.

Hezarfen arkadaşının sözleri dikkate almamış. Hemen eline kağıt kalem almış ve iki tane kanat tasarlamış. Kanatları tasarlarken de arkadaşına şöyle demiş:

- Ben uçmayı düşünürken insan ve kuş arasında bağlantı kurdum. Kanatları tasarlarken ise insan vücudunu kaldırabilecek büyük kanatlar tasarladım.

- Arkadaşı, Hezarfen'e bunu yapmaması gerektiğini ne kadar söylese de Hezarfen hiç birine aldırış etmemiş.

Kanatları tasarladıktan sonrada Galata Kulesine çıkarak koskoca kanatları iki koluna takmış ve Galata Kulesinden kanatları çırparak kendini aşağıya atmış. İlk uçmayı bulan kişi olarak tarihe altın harflerle adı yazılmış.

Günümüzde uçmak için artık daha teknolojik ürünler var. Uçak helikopter gibi bir çok ulaşım aracıyla seyahet edebiliyoruz.

 

Kısa Masallarİnatçı Hırsız (Yusuf Emir GÖKSOY)

Bir hırsız,hırsızlık yapmaya çalıştığı evi bekleyen köpeğe kızdı. Hırsız bir gece evi sakin ve sessiz gördü.Biraz zengince süslenmişti.Çite tırmanarak oraya yaklaştı.Ancak,kızgın kocaman bir köpek,evin duvarının içindeki yerinden ayrılarak hırsıza saldırdı.Adam duvardan atarak kendisini kurtardı.Yere çarptıktan sonra çok acı hissetti.Hırsız ikinci gece eve başka bir yerden atladı.Fakat köpek yine ona bütün gücü ile saldırdı.Hırsız üçüncü gün yer değiştirerek yine eve atladı.Azgın köpek , iki gece önce olduğu gibi yine onu gözetliyordu.Hırsız bu köpeğe karşı iyice kinlendi.Kendisi gibi inatçı hırsızlara,meydan okumaktan vazgeçmesi için, ona öyle bir ceza vermeliydi ki bu, bütün köpeklere ibret olmalıydı. Hırsız bu köpekten intikam almak için, kötü kalbini dolduran kinini, öfkesini almak için birçok vesile düşündü.Onu, ucunda ağır demir bulunan bir sopa ile dövmeyi, karnına hançer saplamayı,ona zehirli yemek vermeyi düşündü.Fakat... Hayır... Kötü hırsız gülümsedi.Ona,ölmeden önce uzun sürecek bir işkence yapacaktı.İyi bir et parçası getirdi,içine uzun ,keskin bir iğne koydu ve çitin arkasından köpeğe attı.O anda,evi duvarının arkasından geçmekte olan ev sahibi,et parçasını buldu.Ev sahibi,et parçasını ve içindeki iğneyi gördü.Öfkeli bir şekilde köpeğini eve aldı.Hırsız ses olmadığı için tırmandı ve atladı ayağına et parçasında ki iğne ayağına battı ve yere düştü evin sahibi onun sesini duydu ve polisi aradı.Polis hırsızı karakola götürdü.Ve hırsız sahibi kendi kazdığı kuyuya kendi düştü.

Bu bölümde içerik olarak kısa olan masallar ve amatörce yazılmış masallar yer almaktadır. Amatör masallar (saçma da olsa) yazan kişileri teşvik amacıyla yayınlanmaktadır. Siz de yazdıklarınızı altta masal ekle bölümünden yayına ekleyebilirsiniz.

Masal EkleMASAL - HİKAYE EKLEMEK İSTERSENİZ TIKLAYIN...

DİĞER SAYFALAR:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Bu bölümde kayıtlı 42 masal - hikaye bulunmaktadır.