Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Amatör Çocuk Masalları - Kısa Masallar, Hikayeler, Öyküler

Kısa MasallarSatılık Masallar (ASYA ECRİN)

Bir zamanlar küçük bir kasabaya masalcı amca gelmiş. Kasabanın orta yerinde bir çadır açmış.

- Masallar alırım, yok mu bana masal satan diye, bağırmaya başlamış . Çocuklar merakla çadıra yanaşmışmışlar sormuşlar

- Amca nasıl masallar alırsın, diye sormuşlar. Masalcı amca ise;

- Dedeniz, nineniz size hiç masal anlatmadı mı demiş çocuklar ise;

- Anlattı tabi demişler her bir ağızdan. Çocuklar masallarını anlatmışlar, masalcı amca ise beğendiği masallara 100 lira veriyormuş, çocuklar artık anlatacak masallar bulamamamışlar daha fazla para hırsı ile uyduruk masallar anlatmaya başlamışlar.

Masalcı amca ise gittikçe masalların uyduruk olduğunu anlamış. Ve artık çocuklara para vermez olmuş. Çocuklar hatalarını anlamışlar ve bir daha yalan söylememeye karar vermişler. Ama iş işten geçmiş bile. Siz siz olun yalan söylemeyin.

Kısa MasallarÇiftçi İle Oğulları (dersimiz.com)

Çiftçinin biri yaşlanmış. Kendisinden sonra oğullarının toprağını ekip biçmesini istemiş. Onları çağırmış, demiş ki:

 

"Evlatlarım, ben artık bu dünyadan gidiyorum. Bağın bir yerine bir şey gömdüm. Arayın bulursunuz."

 

Adamcağız ölmüş. Oğulları bir küp altın var sanıp bağı baştan başa kazmışlar. Ne altın çıkmış ne başka bir şey... Ama toprak iyi işlendiği için o sene çok ürün vermiş. Önceki yılın tam yüz katı üzüm almışlar.

 

Onlar hazine bulamamışlar. Ama çalışmanın insanlar için tükenmez bir hazine olduğunu anlamışlar.

 

Ezop Masalları

Kısa MasallarOkul Eşyaları (Melis)

Kalem ben en güzeliyim diye bağırıyormuş. Kalemtraş kalemin sözünü kesmiş. Ben onu açmasam bütün çocuklar onu çöpe atıyor. Onun bütün güzelliğini ben yapıyorum demiş. Kalem hiç de bile ben her zaman güzelim demiş. Bizi kullanan çocuğun yaptıklarına rağmen güzelim. Silgi atılmış artık senin yanlışlarını silmekten bıktım. Beyaz rengim siyaha döndü. Onların yuvası olan kalemlik ben olmasaydım siz nerede yaşardınız bilemem demiş. Not Defteri kavga etmeyin arkadaşlar. Ben işlerinizden en kötü olanıyım. Her sayfam karalanmış. Ama ne kendimi övüyorum ne de itiraz ediyorum demiş. Kalem, silgi, kalemtraş ve kalemlikte not defterine katılmış. Not defterinin bir sayfasına yazı yazmışlar. Ey bizi kullanan çocuk biz senden ne çektik ama sen bizim hâlâ kıymetimizi bilmiyorsun. Lütfen bizi düzenli ve özenli kullan. Yazan okul eşyaları. Çocuk bu notu görmüş. Artık okul eşyalarını Hep düzenli kullanmış. Hem çocuk hem okul eşyaları mutlu olmuş. Bu Masalı okuyanın başına üç elma düşmüş...

Kısa MasallarAdını Unutmuş Tavşan (Said Aliyev)

Bir gün bembeyaz bir tavşan sabah uyanınca adının ne olduğunu unutmuş. Ormanda adının ne olduğunu bilen bir hayvan var mı diye düşünmüş ve aramaya karar vermiş. Yolda bir kirpi ile rastlaşmış ve demiş:

- Hey, kirpi kardeş, adımı biliyor musun?

Kirpi bir az düşünüp demiş:

- Senin adın, uzun kulak!

Tavşan bu adı hiç beğenmemiş ve yoluna devam etmiş. Yolda bir maymun görmüş ve yine aynı soruyu sormuş:

- Maymun kardeş, adımı biliyor musun?

Maymun bir az düşünüp demiş:

- Senin adın, kısa kol!

Tavşan bu adı da beğenmemiş ve yine aynı şekilde yoluna devam etmiş. Bu sefer de, bir fil görmüş ve sormuş:

- Fil kardeş adımı biliyor musun?

Fil tam cevap verecekti ki, o anda kavga eden iki kurttan biri o birisine demiş:

- Sensin tavşan, çünkü çok korkaksın.

O zaman tavşan, adını hatırlamış ve çok sevinmiş.

Kısa MasallarDoğruluğa Yanaş (IRMAK DEMIRHAN)

MERHABA BENIM ADIM DERYA KOTU MU IYI MI BILMEM AMA SIZINLE BIR ANIMI PAYLASACAK HEMDE HISLERIMI KAGIDA DOKECEGIM. ISTE SONUNDA OKULA GELMISTIM ONLA KARSILASTIM .hıc sevmıyordum Cansu yu . Tahmın ettıgınız gıbı karsılastıgım kısıyde oydu.Bırazdan anlatacaklarımı ogrenınce gercektenmı dedıgınızı duyacagım .Cansu eskıden cok ıyı bır arkadasımdı ama son zamanlarda Cansu cokj degısmıstı .Aramızda cok acıldı .Yan sınıftan cok sevdıgım 3 arkadasım vardı.Ceyda Meryem Yesım dı .Hepsını ayrı ayrı cok sevıyordum galıba cansu kıskanıyordu bır gun elımde cubuk kraker vardı ayıp olmasın dıye tam ona ıkranm edecekken paketten 10 15 tane cubuk kraker aldı. Ardından parmaklarını yaladı ve bıraz daha aldı. Ona cubuk krakerı uzatıp bu saygısızlıktır al hepsı senın olsun dedım ve gıttım .1 kac gun sonra hastalandım.Geldıgımde Derya Derya kos sana bır sey anlatacagım dedı.Ayıp olmasın dıye yanınana gıttım .Bana senın oı cok sevdıgın arkadasların sen yokken bana celme takıp saldırdılar zaten senın cok kotu arkadasların var dedı.ONA Inanmadım cunku bana hep yalan soylerdı.Bunu arkadaslarıma soyleyıyınce oyle bır sey olmadı dedıler.Bızde ona bır ders vermeyı dusunduk ona gelıp gecpı celme taktık yalan soyledık.Ardından bunkları neden yaptıgımızı yaptıklarımız ıcın ozurdıledıgımızı ve yaptıgı hataları bır daha yapmamasını yalanın kotu bır sey oldugunu anlattık soz arkadaslar bır daha olmaz dedı .Umarız oyle olur . 4 sını ogrencısı yazmıstır.

Bu bölümde içerik olarak kısa olan masallar ve amatörce yazılmış masallar yer almaktadır. Amatör masallar (saçma da olsa) yazan kişileri teşvik amacıyla yayınlanmaktadır. Siz de yazdıklarınızı altta masal ekle bölümünden yayına ekleyebilirsiniz.

Masal EkleMASAL - HİKAYE EKLEMEK İSTERSENİZ TIKLAYIN...

DİĞER SAYFALAR:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Bu bölümde kayıtlı 42 masal - hikaye bulunmaktadır.