Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Keloğlan Zenginler Ülkesinde Türk ve Dünya Masalları

masal okuKeloğlan Zenginler Ülkesinde

KELOĞLAN ZENGİNLER ÜLKESİNDE

 

Zaman zaman içinde, zaman saman içinde, saman duman içinde, yaman bir Keloğlan yaşarmış. Bu Keloğlan çok çalışkanmış. Çok çalışır, çok kazanırım umuduyla köyünden ayrılmış, şehre çalışmaya gitmiş. Günler, haftalar, aylar birbirini kovalamış, fakat Keloğlan istediğini bir türlü elde edememiş. Şehirde iş varmış var olmasına da bulduğu işler sürekli olmazmış. Beş gün çalışır, üç gün boş gezer, bir hafta çalışır, on gün boş gezer iş ararmış. Çalıştığı günler biraz para arttırırmış, boş gezdiği günlerde bu para ile geçinirmiş. Sonuçta sıfıra elde var sıfır. Ne uzar ne kısalırmış. İstermiş ki, devamlı çalışacağı bir işi olsun, para biriktirsin. Şöyle kocaman bahçeli bir evi olsun. Evin içine yeni eşyalar alsın, giyinsin, kuşansın. Bayram günlerinde bile hep aynı elbiseyi giymek zorunda kalmasın.

 

Ülkesinde hangi şehre gitse bu durumun değişmeyeceğini düşünmüş. Çocukluğundan beri bolluk ve refah ülkesi diye adını sıkça duyduğu Zenginler Ülkesi’ne gitmek üzere yollara düşmüş. Günlerce, haftalarca yol yürümüş. Sonunda Zenginler Ülkesi’ne varmış. Uğradığı ilk köyün girişinde evinin kapısı önüne kurduğu çardak altında oturan bir adama rastlamış. Keloğlan adama uzun yoldan geldiğini, çalışmak istediğini, iş aradığını söylemiş. Adam, Keloğlan’a dik dik bakmış ve sinirli bir şekilde sormuş: “ İş bulup da ne yapacaksın? “

 

Keloğlan: “ Çalışıp para kazanırım “ demiş.

 

Adam otururken birden dizlerinin üzerinde doğruluvermiş. Öncekinden daha da sinirli bir şekilde: “ Parayı ne yapacaksın? “ diye sormuş. Adamın son sözüne Keloğlan çok bozulmuş. Şöyle bir yutkunmuş. O anda aklına geleni söylese kavgaya neden olacağını düşünüp vazgeçmiş. Sakin bir şekilde:

 

“ Kazandığım para ile temiz elbiseler alırım. Bağ-bahçe alırım. Ev alırım. Yeni eşyalar alırım. Mal sahibi olurum. Para ile başka ne yapılır ki? “ demiş.

 

Keloğlan’ın cevabına adam kahkahalarla gülmüş. “ Sen çok yaşa emi Keloğlan “ demiş. “ Yıllar var ki, ne ağladım ne güldüm. Sen beni güldürdün, ben de seni güldüreyim. Bak Keloğlan, bizim ülkeye Zenginler Ülkesi derler. Bu ülkede para kullanılmaz. Zaten her ihtiyacın karşılanır.

 

Burada her şey pek boldur

 

Dere akar paldır küldür

 

Elma, armut daldan düşer

 

Çardak altında uyunur.

 

Giysilerim temiz urba

 

Dert ve keder yoktur burada

 

Ekmek, yemek bedavadır

 

İşte lokantamız şurada.

 

Karşıdaki evde oturan komşu şehre taşındı. Orada sen otur istersen. Satın alma yok, kira yok. Her ay yeni elbise, ayakkabı dağıtılıyor. Günde üç öğün köy lokantasında bedava yemek veriliyor. Bahçede meyve ağaçları, ceviz ağaçları pek boldur. Ye, iç, yat, keyfine bak. “

 

Keloğlan o gün eve yerleşmiş. Durup dururken ev-bark sahibi oluvermiş. Adamın çardağının karşısına kendi de bir çardak kurmuş. Akşama kadar yan gelmiş yatmış. Akşam yemeğine komşusuyla beraber gitmişler. Sofrada yok yokmuş. Etli yemekler, kavurmalar, tatlılar, pilavlar, hoşaflar çeşit çeşitmiş. Keloğlan şimdiye kadar böyle bir sofra görmemiş. Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yemiş, içmiş. Sofra başında baygınlıklar, fenalıklar geçirmiş. Keloğlan’ı zorla sofradan uzaklaştırmışlar. Evine getirip yatağına yatırmışlar.

 

Keloğlan o gece sabaha kadar uyumuş. Sabah kahvaltısına yine komşusuyla beraber gitmişler. Ballı-börekli, pastalı-çörekli kahvaltı yapmışlar. Sonra evlerine gelip çardak altında oturmuşlar. Öğlen oldu haydi yemeğe, akşam oldu haydi yemeğe, sonra yatıp uyumaya, bu böyle tekdüze şekilde aylarca sürmüş. Keloğlan gün geçtikçe kilo almış, şişman bir oğlan olmuş. Keloğlan adı unutulmuş. Köydekiler kendisini Şişmanoğlan diye çağırmaya başlamışlar.

 

Bir gece evinde uyurken rüya içinde rüya görmüş. Her çeşit yiyecek ve içeceğin bulunduğu büyük bir sofrada kendisini yemek yerken görüyormuş. Yemiş içmiş, yemiş içmiş, içtikçe şişmiş, şiştikçe şişmiş, sonunda boom diye patlamış ve yerlere yayılmış. Bu durumu acıma duygusu ile seyreden Keloğlan’mış. Şişmanoğlan’a doğru çok sert bir hareketle hızla dönmüş. Kaşlarını çatmış:

 

“ İşte gördün Şişmanoğlan. Rüya içinde gördüğün rüya bitti. Şimdi ben senin asıl rüyanım. Böyle bol bol yiyip bel bel bakınmaya, yan gelip yatmaya devam edersen sonunun ne olacağını anladın. Eskiden sen de benim gibiydin, Keloğlan’dın. Kuvvetliydin, çeviktin, çalışkandın. Ya şimdi şu haline bak. Parmağını bile kıpırdatmak sana zor geliyor. Sorarım sana aylardır bu Zenginler Ülkesi’ndesin. Ne kazandın sanki? Dur, hiç boşuna düşünüp de yorulma. Cevabını söyleyeyim: Hiçbir şey kazanmadın, ayrıca sağlığını kaybettin. Bana bak Şişmanoğlan. Benim canımı sıkma. Ya eski günlere geri dönersin, ya da her gece rüyalarına girer, bu sopayla seni döverim “ demiş, sopayı kaldırmış ve Şişmanoğlan’a vurmaya başlamış. Şişmanoğlan gördüğü korkulu rüyadan feryat ederek uyanmış. Ter içindeymiş, her tarafı ağrıyormuş.

 

“ Akşam yemeğinde haddinden fazla pilav yemiştim. Bu korkulu rüyayı görmemin sebebi bu herhalde “ demiş kendi kendine. Rüyasında gördükleri hatırına gelmeye başlamış. Sonunda, rüyasındaki Keloğlan’ın söylediklerinin mutlak doğru olduğuna karar vermiş. Açıklamasını ise şöyle yapmış: İnsanın mutlaka çalışması lazım geldiği, çalışmadan yaşamanın tembellik olduğu, tembelliğin insanı bunalımlara sevk edeceği, bunalımın ortaya çıkış biçiminin insandan insana değişebileceğini, kendisinde bu durumun bol bol yemek yeme şeklinde meydana geldiğini ve bunun sonucu olarak şişmanladığının bilincine vardığını, bu zor durumdan kurtulmanın tek yolunun yeniden çalışmaya başlamak olduğunu anlamış.

 

Bu durumu bir kağıda yazıp, bu kağıdı defalarca okumalarını, yaptıkları yanlışı fark etmelerini rica etmiş. Kâğıdı yatağının üzerine bırakmış. Sabah güneş doğarken bir daha dönmemek üzere Zenginler Ülkesi’ne veda edip memleketine, evvelce yaşadığı şehre doğru yollara düşmüş. Eskiden olduğu gibi, çalışkan günlerin yakın olduğunu biliyor, hayalinde tığ gibi Keloğlan’ı görür gibi oluyormuş.

Ekleyen : Serdar Yıldırım     Okunma : 33386 kez

tags Keloğlan Zenginler Ülkesinde Serdar Yıldırım masal oku masal sitesi çocuk masalları en güzel masallar Serdar Yıldırım masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Kar Tanesi 71052 kez okundu.

Çocuk Masalları Kurt Çobanlık Yaparsa 3647 kez okundu.

Çocuk Masalları Oduncu Dede İle Ayı 18758 kez okundu.

Çocuk Masalları Ördek Okulu 57178 kez okundu.

Çocuk Masalları Zürafa İle Tırtıl 25597 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (34 yorum yazılmış)

box Nurulah :Çok güzel

box cemil :güzeldi bence yazanın ellerine saglık

box Hamza :Cok guze

box Said ::Diğer hikayeleriniz çok kısaydı. Bu şimdi diğerlerinden çok daha uzun hikaye dediğin böyle olur. Bağzıları yorumlarda çok uzun diyorlar. Sizin yaptığınız başka masallarda çok kısa uzatın diyen kimdi.çok güzel olmuş ellerinize sağlık sizin

box Kaanhulyabilalkoray :Guzel bir hikaye

box Mustafa :Mükemmel bir hikaye

box damla göksu :efsaneydi herkese tavsiye ederim. yazarın eline yüreğine sağlık kısacası müthişti.

box tuğçe :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr muhteşemmmmm

box berk :Harika

box denise :ben bu masali begendim

box denise :harika

box esma :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

box İa :Müthiş bir masal.

box ebru alas :hikaye muhteşem gerçekten

box tia gürünlüoğlu :Bence masal çok güzeldi okumanızı tavsiye ederim yazarına teşekkür ediyorum

box İKBAL :Süperdi ya anlatam

box İDİL :GÜZEL BEN DE KARDEŞİME OKUYORUM

box alara :Çok güzel her kez in okumasını tavsiye ederim pişman olmayacaksiniz

box Aybala selcen kaya :Diğer hikayeleriniz çok kısaydı. Bu şimdi diğerlerinden çok daha uzun hikaye dediğin böyle olur. Bağzıları yorumlarda çok uzun diyorlar. Sizin yaptığınız başka masallarda çok kısa uzatın diyen kimdi.çok güzel olmuş ellerinize sağlık sizin

box buse :güzel ama daha güzel olabilirdi

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box sinem :çokkk beyendimmm

box Mustafa :Güzel, nasihat veriyor

box cansu :güzel birhikaye TAVSİYE EDERİM

box sanem :çok güldi

box defne :yani çok iyi vallahi tavsiye ederim

box RIM MUSTAFA :COK GUZEL HERKESE TAVSIYE EDERIM.

box RIM MUSTAFA :BENCE KELOGLAN MASALLARI COK GUZELDIR.HATTA BU HIKAYE COK GUZEL VE HERKESE TAVSIYE EDERIM . YAZARINA DA TESEKKUR EDERIM.

box Sude :Off kardesime okurken Ben uyudum

box Gülizar :Bence Çok Güzeldi. Ama Uzun Olması Çok Canımı Sıktı.

box görkem :çok güzel bir masal diyin bari keloğlanın masalları olur

box sena bostan :kitap fazla uzun ama çok güzel bir hikaye uzun diye okumamazlık yapmayın asıl hikaye uzun olmalı zeten

box kader :çok güzel bir hikaye çok sevdim ben diğer arkadaşlarımada tercih ederim çok güzel yazmışsınız

box çiçek :çok fazla onu asla okuyamam

box eslemnur :kitabınız çok güzel öbü sıkıcı kitapları okumaktansa bunu tercih ederim

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön