Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Keloğlan Ve Kart Öküz Türk ve Dünya Masalları

masal okuKeloğlan Ve Kart Öküz

Keloğlan Ve Kart Öküz

Günün birinde evlerinde oturmuş tatlı tatlı konuşurlarken, Keloğlan, anasına:

 

"Ana, şu öküzü keselim, komşuları davet edelim... Bir güzel, yiyip içip eğlensinler. Sonra sırayla onlar da bizi davet ederler. Böylece geçinip, gideriz" demiş.

 

Ana oğul karar vermişler, varları yokları olan kart öküzü kesmişler ve komşularını davet etmişler. Yemişler, içmişler, eğlenmişler.

 

Aradan günler gelip geçmiş. Hiç kimse Keloğlan ve anasını yemeğe davet etmemiş. Bu duruma Keloğlan epeyce öfkelenmiş. "Elbet bir gün acısını sizden çıkarırım!" diye düşünmüş.

 

Aç kaldıkları için Keloğlan öküzün derisini pazara satmaya götürmüş. Pazarda tüccarın biri Keloğlan ile pazarlık edip anlaşmış, deriyi almış.

 

Tüccar, Keloğlan'a deriyi taşıyamayacağını, evine dek taşımasını söylemiş. Keloğlan da deriyi eşeğin sırtına yüklemiş, tüccarla birlikte evin yolunu tutmuşlar. Vakit oldukça geçmiş. Bu nedenle tüccar, Keloğlan'ı akşam yemeğine davet etmiş.

 

Yemekte Keloğlan'ın önüne su gibi bir tas çorba, bir de taş gibi ekmek koymuşlar. Keloğlan önüne konan çorbayı içmeye çalışırken, aniden eşeği anırmaya başlamış. Tüccar:

 

"Bu eşek neden anırır?" demiş. Keloğlan:

 

"Dolapta mis gibi tavuk dururken sana niye bu çorbayı veriyorlar diye bana sesleniyor" demiş.

 

Tüccar şaşırmış, utanmış. Karısı kıpkırmızı olmuş. Hemen dolaptan tavuğu çıkarmış, Keloğlan'ın önüne koymuş. Bu sırada eşek tekrar anırmaya başlamış. Anırdıkça ev sahibi ne kadar yemek varsa sofraya getirmiş. Yemeği yerken de tüccar, Keloğlan'la sıkı bir pazarlığa girmiş. Bu eşekle bütün varlığını değiştirmeyi önermiş. Keloğlan razı olmuş. Bundan sonra Keloğlan köyüne dönmüş.

 

Komşularına: "Ah! Hiç sormayın, kart öküzümün derisi öyle para etti ki... " demiş. Bir yandan da gülüp eğlenirmiş.

 

Komşuları, Keloğlanın söylediklerini işitince hemen öküzlerini kesmişler. Derilerini yüzmüşler, sonra birer birer pazarın yolunu tutmuşlar.

 

Akşam olmuş, ne yapmışlarsa derileri hiç alan çıkmamış. Islak öküz derileriyle Pazar yerinde kala kalmışlar. Aralarında Keloğlan'ı öldürmeye karar vermişler...

 

Günlerden bir gün Keloğlan'ı bir köşede yakalayıp, bir çuvalın içine koymuşlar. Sonra çuvalın ağzını bağlayıp bir derenin kenarına getirmişler. Tam dereye atacakları sırada içlerinden biri:

 

"Aman, namaz vakti. Namazımızı kaçırmayalım... Kıldıktan sonra atalım! " demiş.

 

Bunun üzerine biraz uzaklaşıp derede abdest alıp namaza durmuşlar. Tam o sırada Keloğlan'ın bulunduğu yerden çobanın birisi sürüsüyle geçiyormuş. Çuval, çobanın dikkatini çekmiş. Hemen çuvalı çözmüş, Keloğlan'ı karşısında görünce şaşırmış. Şaşkınlığı biraz geçtikten sonra:

 

"Ne işin var bu çuvalın içinde?" diye sormuş. Keloğlan:

 

"Hiç canım!.. Komşularımdan biri beni kızıyla evlendirmek istiyor. Ben de evlenmek istemiyorum. işte bu yüzden namazdan sonra beni dereye atacaklar. İstersen benim yerime çuvala sen gir, dünya güzeli bir kızla evlenirsin!.. " demiş.

 

Çoban evlenme hayaliyle Keloğlan'ın önerisini kabul etmiş, çuvala girmiş. Keloğlan da çuvalın ağzını bağlamış. Sürüyü önüne katmış, evinin yolunu tutmuş... Bu arada komşuları gelip çuvalı almışlar. O sırada çuvaldan "Beni dereye atmayın! Kızınızla evleneceğim" diye ses gelmiş.

 

Komşuları iyice öfkelenmişler ve çuvalı derenin en derin yerine atmışlar...

 

Köye dönmüşler... Köyde Keloğlan'la karşılaşmışlar!.. Şaşkınlıklarından ne yapacaklarını, ne diyeceklerini bilememişler.

 

Keloğlan:

 

"Aman, aman! Suyun altında bir koyun sürüsü var, bir koyun bolluğu var ki, sormayın... Ne iyi ettiniz de beni dereye attınız!.." demiş.

 

Bu sözleri duyan komşuları hemen dereye koşmuşlar, dereye atlamışlar ... Derenin derinliklerinde hepsi de tek tek boğulup gitmişler.

 

Keloğlan ise, sürüye çobanlık yaparak hayatına devam etmiş.

Ekleyen : masalsitesi.com     Okunma : 27241 kez

tags Keloğlan Kart Öküz masal oku masal sitesi masallar en güzel masallar masal sitesi masal arşivi masal kitabı Keloğlan Masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Çizmeli Kedi 189244 kez okundu.

Çocuk Masalları Çam Ağacı 93553 kez okundu.

Çocuk Masalları Kurt İle Keçi 67026 kez okundu.

Çocuk Masalları Kurt Ve 7 Küçük Oğlak 89636 kez okundu.

Çocuk Masalları Karagöz İle Hacivat: Miras 28292 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (12 yorum yazılmış)

box Naz :Bence çok güzel

box Nilay :Çok güzel bir masaymış

box amine :çok güzel hayatımda bunun kadar güzel hikaye görmedim

box tahsin kikic :Guzel bir masalmis

box Müco :Çooooook beyendim!

box berrin külekci :Beğenmedim keloğlanın kişiliğine aykırı buldum

box Buban :Keloglan bu masalda haksizlik ediyor ve hic kahraman gibi davranmiyor

box melek sedef bozkaya :ben daha okumadım ama çok güzele benziyor

box beril :Çok bebeksi bence yaa ama kibritçi kızı tercih ederim

box bk :Bence hukuki iki iki çok mamış

box NURSEL. ÖRER :Çoooooooooooook. güüüüüüüzel. bir. hikayeydi. ama. çooooooooook. olmamış

box Ceren bandıran :Cok güzel olmuş

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön