Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Keloğlan İle Nasreddin Hoca Türk ve Dünya Masalları

masal okuKeloğlan İle Nasreddin Hoca

Keloğlan kasabaya tavuk satmaya gitmiş. Pazara gelince elindeki iki tavuğa müşteri aramaya başlamış. Adamın biri tavuklara bir altın vermiş. Keloğlan bunu kabul etmemiş. İlle de iki tavuğa iki altın isterim demiş. Keloğlan’ın tavukları bir altına vermediğini gören adam:

 

“ Bak Keloğlan, bende bir define haritası var. Yalnızım, yaşlandım artık. Bu sebepten defineyi aramaya çıkamadım. Eskiden Zenginoğlu’ nun konağında çalışırdım. Bu haritayı bana Zenginoğlu vermişti. İki tavuk benim olsun, harita senin olsun, defineyi ara bul, ömrünce mutlu ol ” demiş. Keloğlan adama inanmış, değiş tokuş yapılmış. Keloğlan akşamüstü yorgun argın köyüne dönmüş. Anası:

 

“ A benim kel oğlum, kabak oğlum. Hiç bu kağıt parçasına iki tavuk verilir mi? Sen tavukları satıp gaz, tuz alacaktın. Kandırmışlar seni. Şimdi karanlıkta otur, yemekleri tuzsuz ye de aklın başına gelsin ” diyerek bağırıp çağırmış. Keloğlan oralı olmamış, aklı fikri definedeymiş. Sabahı zor etmiş, erkenden kalkmış. Anasına:

 

“ Ana ben defineyi aramaya gidiyorum. Kışlık yiyecek hazırlamıştım. Varsın gaz olmasın, akşamları erken yatarsın. Varsın tuz olmasın, komşudan istersin. Defineyi bulursam, seni sultanlar gibi yaşatacağım ”demiş. Anasının elini öpmüş. Keloğlan’ ın kararlı olduğunu gören anası çaresiz fikir değiştirmiş. “ Güle güle git, Keloğlan. İnşallah defineyi bulursun “ diyerek Keloğlan’ ı uğurlamış.

 

Keloğlan dağ-bayır aşmış, günlerce aramış, sonunda haritadaki kuyuyu bulmuş. Define bu kuyunun içindeymiş. Kuyuya attığı taş tak diye ses çıkarmış. Keloğlan kuyuda su olmadığını anlamış. Fakat geçen yıl köydeki kör kuyuya inen ve bir daha çıkamayan üç kişi aklına gelmiş. “ Yanımda köyden getirdiğim ip var. Kuyunun kenarına bağlayıp insem ya ben de onlar gibi kuyudaki zehirli dumandan boğulur kalırsam halim nice olur, diye düşünceye dalmış. Evvela bana mert, sözünün eri, kuyudaki tehlikeyi ortadan kaldırabilecek bir yardımcı lazım. Böylesi de nerelerde bulunur, diye düşünürken aklına Nasreddin Hoca gelmiş. Tamam demiş Hoca bu işin çaresini bulur. ‘

 

Az gitmiş uz gitmiş, sonunda Akşehir’ e varmış. Sormuş, Nasreddin Hoca’ nın evini göstermişler. Kapıyı çalmış. Nasreddin Hoca kapıyı açmış. “ Buyurun evladım “ demiş,

 

“ Ben Nasreddin Hoca’ yım. Bir şey mi arzu etmiştiniz? “

 

“ Hocam bizim köyde bana Keloğlan derler. Sizin önemli bir meselenin çözümüne yardımınızı rica edecektim. Beni dinlemek zahmetine katlanırsanız çok sevinirim. “

 

Hoca Keloğlan’ ı evine buyur etmiş. Keloğlan define haritasına nasıl sahip olduğunu, anasına veda edip köyden ayrıldığını, haritadaki kuyuyu bulduğunu, kuyuya neden inemediğini anlatmış. “ Eğer defineyi bulursak yarı yarıya paylaşırız, Hocam. Ne dersiniz? ” diyerek sözü bağlamış.

 

Nasreddin Hoca:

 

“ Uzun süredir kullanılmayan veya etrafındaki toprak tabakasından içine zehirli hava sızan kuyularda, yeterli hava akımı olmadığı için, bu zehirli hava birikir. Eğer böyle kuyulara inilirse insanı zehirler, öldürür. Söylediğine göre kuyunun derinliği dokuz on metre varmış. Kuyunun çevresini kazıp genişletmek çok yorucu ve zahmetli, ikimiz başaramayız. Yardımcı bulmaya kalksak kulaktan kulağa yayılır, halk kuyunun başına dolar. Başka bir yol bulmalıyız Keloğlan. Sen bizde birkaç gün misafir kal, düşünüp hal çaresini bulurum. “

 

Nasreddin Hoca sonraki iki gün planlar yapmış, taslaklar çizmiş. Planları demirciye götürmüş. Bu aletlerin olanını vermesini, olmayanı çizime uygun olarak yapmasını tembihlemiş. Haftasına aletler hazır olmuş. İki eşeğin çektiği bir araba almış. Arabaya aletleri, yiyecek, içecek gibi ihtiyaçları koymuş. Karısıyla vedalaşıp eşeğine binmiş. Nasreddin Hoca eşeğiyle önde, Keloğlan arabayla arkada, yola koyulmuşlar. Günlerce süren zahmetli yolculuktan sonra definenin bulunduğu kuyuya varmışlar. Hoca kuyuyu incelemiş. Keloğlan ile birlikte demirciye yaptırmış oldukları büyük körüğü kuyunun yanına indirmişler. Yaklaşık on santim genişliğindeki borunun bir ucunu kuyunun dibine sallamışlar. Diğer ucunu körüğe takmışlar. Birlikte körüğe temiz hava basmaya başlamışlar. Yıllardır burada biriken durgun ve zehirli hava, temiz ve basınçlı havanın etkisiyle parçalanmaya, yavaşça yükselmeye, kuyudan çıkmaya başlamış. Körük her hava basışında kuyudaki zehirli hava oranı azalıyormuş. Bu işlem ertesi gün de devam etmiş. Üçüncü gün kuyunun temizlendiğine kanaat getirmişler. Yine de her şeyden emin olmak için Nasreddin Hoca arabada getirdiği bir kediyi çuvala koymuş. Çuvalı ipe bağlayıp kuyunun dibine sarkıtmış. Yarım saat sonra kediyi çıkardığında dipdiri olduğunu görmüş.

 

Keloğlan ipi beline bağlayıp kuyuya inmiş. Haritada belirtilen taşı çıkarmış. Taşın altındaki toprağı kazınca, sandığı bulmuş. Yanındaki diğer ipe sandığı bağlamış ve Hoca’ ya kendisini çekmesi için seslenmiş. Keloğlan kuyudan çıkınca, Hoca ile sandığı yukarıya çekmişler. Sandığın kilidini kırıp, kapağını açınca, bir de ne görsünler: Çil çil altınlarla dolu değil miymiş sandığın içi… Çok sevinmişler. Hemen altınları paylaşmışlar. Ertesi gün, Nasreddin Hoca eşeğiyle Akşehir’e, Keloğlan arabayla köyüne doğru yola koyulmuşlar.

 

Keloğlan köyünde dillere destan bir konak yaptırmış. Hizmetçiler, uşaklar tutmuş. Tarlalar, bağlar, bahçeler satın almış. Anasıyla birlikte sultanlar gibi yaşamaya başlamış. Keloğlan’ ın görülmemiş zenginliği padişahın kulağına gitmiş. Ava çıktığı bir gün Keloğlan’ ın konağına uğramış. Keloğlan padişaha hürmet göstermiş, en iyi şekilde ağırlamış. Gördüğü yakın ilgiden çok memnun kalan padişah, Keloğlan’ ı gelecek ay kutlanacak bayram için, sarayına davet etmiş.

 

Bayram günü Keloğlan arabalar ve uşaklarla beraber saraya gitmiş. Eğlenceler sırasında padişahın dünya güzeli kızı Menekşe ile tanışmış ve aşık olmuş. Menekşe de Keloğlan’ ı görür görmez sevmiş ve yanından ayrılmak istemiyormuş. Bayram eğlenceleri bittikten sonra Keloğlan konağına dönmüş. Anasına Menekşe Sultan’ ı görür görmez aşık olduğunu, onsuz yapamayacağını söylemiş. Düşünmüşler, taşınmışlar, padişahtan Menekşe’yi istemeye karar vermişler. Daha sonra anasıyla gidip kızı istemişler. Padişah Menekşe’yi Keloğlan’ a vermiş. Keloğlan konağına dönüp düğün hazırlıklarına başlamış. Bir taraftan da Nasreddin Hoca’ ya haberciler gönderip, düğüne davet etmiş.

 

Nasreddin Hoca payına düşen altınlarla Akşehir’e döndükten sonra yoksulları, yetimleri, giydirip kuşatmış, parasının çoğunu hayır işlerinde kullanmış. Bir yandan da Keloğlan’ın köyünde konak yaptırdığını, uşaklar tutup, araziler satın alıp sultanlar gibi yaşamaya başladığını dost sohbetlerinde ve gelip giden yolculardan duyar, anlatılanlara sevinirmiş. Keloğlan’ ın düğün haberini ve Menekşe Sultan ile evleneceğini duyunca keyfi pek yerine gelmiş. Hemen düğüne gitmek için hazırlıklara başlamış. Halılar, kürkler, ipek kumaşlar almış. Menekşe’ye küpe, kolye, gerdanlık gibi ziynet eşyaları almış. Ayrıca dört atın çektiği iki araba satın almış, iki tane de uşak tutmuş. En değerli elbiselerini, en gösterişli kürkünü giymiş. Karısıyla birlikte düğünden birkaç gün önce yola çıkmış. Nasreddin Hoca maiyetiyle birlikte gayetle şatafatlı bir şekilde saraya varmış. Keloğlan Hoca’ yı kapıda karşılamış. Elini öpmüş. Sarılmışlar, hasretle kucaklaşmışlar. Düğün gününe kadar Hoca başından geçmiş nice olaylara ince espriler katarak anlatmış. Davetlilerin hoşça vakit geçirmelerine yardımcı olmuş. Sazlı, sözlü eğlenceler arasında Keloğlan ile Menekşe Sultan evlenmişler. Mutluluklarına diyecek yokmuş. Daha uzun yıllar mutlu ve bahtiyar olarak yaşamışlar.

 

Yazan: Serdar Yıldırım

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 68157 kez

tags Keloğlan İle Nasreddin Hoca masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları Serdar Yıldırım

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Hansel Ve Gretel 65622 kez okundu.

Çocuk Masalları Kamyon 46065 kez okundu.

Çocuk Masalları Yaşlı Kadın 49322 kez okundu.

Çocuk Masalları Maymun Peri 32832 kez okundu.

Çocuk Masalları Kızılderili Masalı 7050 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (52 yorum yazılmış)

box Jisoom :Cok uzun

box Elanur :SÜPER SÜPER SÜPER

box zeliş :Çok güzel bir hikaye şahane

box Emin :Teşekkürler

box Elerinize sağul :Çok teşekur ederim

box Abdurrahman :Abi elinize saglik cok guzel olmuş en Azindan kardesimi uyutmama yardimci oldu ♡

box Çok güzel bir hikaye :Çok güzel bir hikaye

box YUSUF EMRE DEMİRLİ :ÇOK GÜZEL ÇOK GÜZEL ÇOK GÜZEL

box elanur koçyiğit :masal sıkıcı

box Yiğit Ege :Çok güzel

box hıranur :çok güzel

box ALEYNA KORKEM :COOKKK GUZEL

box samet :Güzelmiş,beğendim.

box fatma zehra tüfkmenoğlu :kitap beni her zaman eğlendiren,avutan bir arkadaş,bana akıl öğreten bir dost olmuştur

box fatma zehra tüfkmenoğlu :bir kitap beni nasıl değiştirebilirki diyorsun,elindeki kitaba bak;o da bir zamanlar odundu

box sema :okumadım ama güzele benziyor

box bahar doğan :harika mükemmel

box Aysel :Çok güzel bayıldım

box Aysel :Çok guzel tavsiye ederim ec şahane kitap

box Çağatay :Çok güzel ya bu hikaye gibisi yok Nasrettin hocanın zekasına hayran kaldım

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Ece. :Super. Bi . Hikaye

box MAYKIL :NE GÜZELİ SÜPER BİR HİKAYE BEN BÖYLE HİKAYE GÖRMEDİM

box hamide :ben çok beğendim 20 numara 60 yıldız hhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

box Semih68 :10numara 5yıldız süüpeeeeeerr

box deniz :Süper

box Cansu :Günlerdir bu kadar güzelini okumamıştım(süper)

box murat :bu kadar iyisini görmemiştir

box Baran :Çok güzel

box Rabia :Çok güzelmiş

box Derya :Çok güzel bir hikâye.

box Elif atmaca :Süper

box İKBAL :Süper olmuş çooooooooook güzel

box buse :kızıma okuyorum güzel

box eda :süperi çok beğendiim

box eda :çok ğüzeldi nasretin hocanın fıkrası ve keloğlanın masallı çok güzel olur

box ada :acayip güzel 1dk bitirdim

box Ceren :Cok guzel cok beyendim

box Nisa :Çok güzel

box ebrar :Çok güzel bir hikaye

box Elif :Çok güzel bir hikaye herkeze tavsiye ederim

box ada şahin çocuk :Yemi ediyorum süperrrrrrrrrrrrrrrrrtrrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr olmuşşşşşşşş

box nehir eylül :çok-gü-zel-miş heceliyorum son derece bayıldım...

box gamze :gerçekten çok güzel helede çocuklar için çok iyi beğendim ben böyle şeyler okumam ama.

box gazi: :çok güzel biraz daha uzun olsa

box şeyma :çok güzel ama biraz uzun

box nursena : Çok güzel ama çok uzun tarzın değil ama beğendim.

box efe şen :bayıldım süperrrrrrrrrrr

box veli ve HAFİZEGÜNEYAN :çok beyendim çok ggggggggüüüüüüzzzzzzzeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box keleş oğlan :çok güzelllllllllllllllllllllll çok beğendimmmmmmmmmmmmm

box humeyra :çok güzel bayıldım ama başka yokmu aaaaa aaaa ttttt

box fatma :çok güzel bir hikaye

box mehdiye yel :Cok begendim vallA superrrrrrrrrrrrr

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön