Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kelebek İle Uçurtma Türk ve Dünya Masalları

masal okuKelebek İle Uçurtma

kelebekresmiEvvel zaman içinde, kalbur saman içinde, memleketin birinde bir uçurtma varmış, göklerde salma salma uçar, bulutlarla yarışırmış.

 

Günlerden bir gün yine böyle göklerde uçarken aşağıya bakmış; yerde çalıdan çalıya uçan bir kelebek görmüş. Göklerden bağırmış; 

 

"Hey, kelebek! Bana bak bana, bak nasıl göklerde kuşlar gibi uçuyorum. Tıpkı kuşlar gibi, değil mi? Bulutlar bile benim kadar yükseklere çıkamıyor. Seni buradan öyle küçük görüyorum ki, anlatarnam. Mini minnacıksın. Ah, bana bakıp kim bilir beni ne kadar kıskanıyorsundur, değil mi?"

 

Kelebek kanat açmış, gördüğü soylu bir papatyaya doğru uçarken; "Seni kıskanmak mı, ben mi?" diye sormuş. "Hiç işim gücüm yoktu da seni kıskanacaktım, öyle mi? Senin kıskanılacak bir yanın yok ki. Ben olsam senin yerinde, övüneceğime dövünürüm."

 

"Allah Allah!" demiş uçurtma. "Bu da nereden çıktı şimdi?

 

Niçin dövünmeliymişim?"

 

"Haline bak bir" demiş kelebek. "İple bağlısın. İp seni nereye çekerse, sen oraya gidiyorsun. İp seni nereye uçurursa, sen oraya uçuyorsun. Bu mu övünmelere değer yani? Gerçi senin kadar yükseklere çıkamıyorum, doğru ama hiç değilse gönlümün dilediği yerden, dilediğim yere uçuyorum ya, ona bak sen.

 

Çünkü ben özgürüm, özgür doğdum, özgür öleceğim. Senin gibi bir ipin bağımlılığında değil. Var sen o bağımlılığınla istediğin kadar sevin, istediğin kadar övün!"

 

(Türk Masalı)

Ekleyen : Masalcı Kız     Okunma : 1156 kez

tags Mutluluk İksiri yazılı okuma masalları masal masal dinle masal sitesi masal oku masallar çocuk masalları masal arşivi tüm masallar masalcı en güzel masallar prenses masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Dipsiz Kuyu 24122 kez okundu.

Çocuk Masalları Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler Masalı 63719 kez okundu.

Çocuk Masalları Külkedisi 88290 kez okundu.

Çocuk Masalları Karagöz İle Hacivat: Miras 30507 kez okundu.

Çocuk Masalları İki Köle 32622 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box eflin ela :çok güzel

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön