Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kedi Köpek Kavgası Türk ve Dünya Masalları

masal okuKedi Köpek Kavgası

Bir varmış, bir yokmuş. Ormanda ağaç çokmuş. Koca koca çınarlar, kerestelik köknarlar, çamlar, gürgenler, meşeler hep oradaymış. Maymunlar daldan dala atlarken sincaplar fındık toplarmış. Ormanın kendine göre kuralları varmış. Kuralları Aslan koyarmış. Yine bir gün Aslan ormana haber salmış. Telli turna üç gün önce orman halkını dolaşmış. Aslan kendileriyle bir konuyu görüşeceğini bildirmiş. Ayılar koca çınarın dibini süpürüp toplantı yerini düzenlemişler. Gündemi alan yerine oturmuş. Sözcü yerine geçmiş. Yazıcılar hazırlanmış Kral Aslan gelip toplantıyı açmış. Yoklamada anlaşılmış ki deve ortada yok.

 

deve– Git, deveyi bul getir, demiş aslan köpeğe.

 

– Emredersiniz, sayın kralım, ama ben deveyi tanımıyorum. Demiş köpek. Aslan:

köpek

- Tanımayacak ne var? Eğiri büğrü, kambur bir hayvan. Köpek bu tanım üzerine yola çıkmış. Ağaç altlarını aramış yok. Dere boyunu aramış bulamamış. Çayırda da bulamayınca çalılıklar arasına gitmiş. Kendi kendine söylenerek yürüyormuş: Bu sıcakta deve aranır mı hiç? Ortalıkta dolaşacak değil ya kim bilir nerede uyuyordur. Köpek, devenin bu sorumsuzluğuna çok öfkelenmiş. Birden çalıların arasından bir kedi çıkmasın mı?Köpek hiç unutmazken karşısına bir şey çıkınca irkilmiş. Havlayarak kedinin üzerine yürümüş. Birdenbire karşısında köpeği görünce korkmuş kedi.

 

– Miyaaaavvv! ...tısss! deyip tortop olmuş. Kafasını yere yatırmış, sırtını kamburlaştırmış, kuyruğunu kıvırmış. Kediyle köpek her nasıl birbirlerini tanımıyorlarmış. Köpek sırtında kamburu, kuyruğunda eğriliği görünce kediyi deve sanmış.

 

kedi– Yürü, demiş. Kral seni toplantıya çağırıyor. Köpek önde kedi arkada toplantı yerine gelmişler. Köpek kediyi orta yere dikip:

 

-İşte, deveyi getirdim Kral’ım. Demesiyle birlikte orman çınlamış. Tüm hayvanlar katıla katıla gülmüşler. Kediyi gösterip.

 

– Aaa, deveye bak, diyerek köpekle dalga geçmişler. Kral Aslan bile gülerek:

köpek

- O deve değil kedi, demiş. İşte o zaman köpek hayvanların kendisiyle neden dalga geçtiklerini işte o zaman anlamış. Yan yan kediye bakmış. O bile gülüyormuş. Onun yüzünden alay konusu olduğu için kediye çok kızmış.

 

– Ben sana gösteririm, demiş içinden. Kediyi hiçbir zaman bağışlamamış. Her zaman karşılaşsa kedi tısss! deyip kaçar. Daldan üç elma düşmüş.

 

Ekleyen : Selçuk İNAN     Okunma : 86334 kez

tags Kedi Köpek Kavgası masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları Selçuk İNAN

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Küçük Farenin Seyahati 6927 kez okundu.

Çocuk Masalları Konuşan Leylek 55824 kez okundu.

Çocuk Masalları Talha Karınca Ve Karga 10233 kez okundu.

Çocuk Masalları Kurbağa Prens 110725 kez okundu.

Çocuk Masalları Arifler Sultanı Olasın Oğlum 3645 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (30 yorum yazılmış)

box KAAN ÇELİK :BENİ GÜLDÜRDÜ

box Alper :Bence de aynen

box Hayat :Bence daha çok şey olmalıydı ama çoooook güzel ama dediğim gibi çok eksik bir hikaye

box HasanHüseyin :Çok güzel çok güzel

box yok :Hicde bile komik değil tek köpeğin deve sandığı komik....

box ali :bunlar,yardım gerek

box ali :denememi bu

box Selinay :Çok güzel ben çok beğendim

box Toprak su :Bence çok güzel ve çocuklar için çok eğlenceli bir hikâye özellikle ben resimleri beğendim ama içerisinde acayip beğendim teşekkür ederim bence güzel bir hikâye herkez okumalı teşekkürler

box Mehmet efe :Ben çok sevdim ama çoook kısa!!!

box Ben :Çok kötü çok kısa

box gizem :cok güzek

box Emir aydın :Komik ve mükemmel bir masal.

box berra berri :Cok guzel ve komik bir hikaye. Herkese tavsiye ederim.....;]

box sıddıka nur :evin in düşüncesi beni şaşırttı. resimler hoştu,benden on numaraaaaaaaaaaaa. mükemmelllllllllll.....

box beyza :arksadaşlar yorumları çok güzel yapmışsınıxz

box beyza :ben resim öpğretmeni olacağım farketmez öğtetmen öğretmebnle ilgili seçtiyseniz siz jkesinlikle öğretmen olacaksınız

box beyza :burdan baya kirtap okusdum kitap okumak çok eğlenceli size tavsiye ederim inşalah siz

box Evin :Bu sayfanın eğitici özelliği çocuklar açısından çok fazla bu sayfanın yoğunluk beğenmesi de bu nedenle fazlalasmak durumundadır ben bir öğretmen olarak bu sayfayı tam teşekkurlu bir sayfa olarak bakıyorum MEB'e söylemek gerekir bu sayfa her okulda çocuklara anlaşılmalıdır gösterilmelidir böyle özen gösterip bu sayfayı yapan emeği geçen meslektaslarimizi onurla gururla saygiyla tesekkur ediyoruz

box Evim :Cookkkkk hoştu resimleri bir harika

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön