Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kar Tanesi Türk ve Dünya Masalları

masal okuKar Tanesi

Bir varmış,bir yokmuş...

 

Eski çağlarda, kuzey ülkelerinden birinde, ormanlar içindeki küçük bir köyde, Daniel adında bir çiftçi ve Anna adındaki karısı yaşıyorlarmış. Artık genç sayılmayacak yaşa gelmiş oldukları halde, Daniel ve Anna'nın çocukları yokmuş. Halleri vakitleri yerinde olduğundan, çocuksuz olmak, karı kocayı çok üzmekteymiş. Ama her ikisi de iyi kalpli insanlar oldukları için, yalnızlıklarını gidermek için türlü yollara sapar, huysuz ihtiyarlar gibi yaşamazlarmış.

 

Daniel ve Anna, köyün bütün çocuklarına sevgi gösterir, her fırsatta komşu çocuklar için pastalar yapar, onları evlerinde misafir eder ve ağırlarlarmış. Ayrıca evlerinde altı tane kedi, dört tane de köpekleri varmış. Yalnız ev hayvanlarına değil, ormanda yaşayan yaratıklara da iyi davranırlarmış. Bütün bunlara rağmen, yaşlı karı koca, bir çocukları olsa daha da mutlu olacaklarını düşünmekten kendilerini alamazlar mış. Bir kış günü, Daniel ve Anna'nın yaşadıkları köyü karlar kaplamış. O kadar kar yağmış ki,evlerin kapıları dışarda biriken kar yüzünden açılamaz olmuş. Çiftçiler bütün kış hazırlıklarını yazdan yapmış oldukları için evlerine çekilmiş, burunlarını bile dışarı çıkarmıyor, gürül gürül yanan ocaklarının karşısın da oturup pencerelerinden dışarı bakıyorlarmış. Çiftçi çocukları ise, kar yağmaya başlayınca sabırsızlan mışlar.Bir önceki senenin kışında kar ve buzla kaplı oyun yerlerinde oynadıkları oyunları hatırlıyor ve dışarı çıkmak istiyorlarmış.

 

Nihayet ertesi günü kar dinince artık çocukları evde tutmak mümkün olmamış. Her tarafı diz boyu karla kaplı olan bahçeler, sabahın erken saatlerinde irili ufaklı çocuklarla dolmuş. Kimisi kar topu oynamaya, kimisi kayak kaydırmaya, kimisi de kardan adam yapmaya başlamış.

 

Daniel ve Anna pencerelerinden çocukları seyrederken kendileri de dışarı çıkıp karlar arasında oynamak hevesine kapılmışlar. Üstlerine kalın elbiseler giyip bahçeye çıkmışlar.

 

Yumuşak, temiz bir halı gibi ayakları altında ezilen karın içinde gezmek bile başlı başına bir eğlen ceymiş. Karı koca, arkalarından köpekleri koşturarak bahçede kovalamaca oynamışlar.

 

Bir müddet sonra yorulmaya başlayınca daha az hareketli bir oyun oynamaya karar vermişler. Komşu bahçede çocukların yaptığı kocaman bir kardan adama gözleri ilişen Anna, ellerini çırparak bağırmış:

 

--Daniel buldum... Değişiklik olsun diye biz de kardan bir kadın yapalım.

 

Daniel başını sallayarak itiraz etmiş:

 

--Hayır... Kardan bir çocuk yapalım.

 

Anna bu fikri çok beğenmiş. Hemen küçük bir kartopunu yerde yuvarlayarak büyütmüş ve bir kenara ayırmışlar. Bir yuvarlak kartopuna küçük kol ve bacaklar uydurmak için karları avuçlayıp şekil vermişler. Sonra daha küçük bir kartopundan da baş yapıp gövdenin üstüne oturtmuşlar. Usul usul kar parçasını yontarak kardan güzel bir çocuk yapmışlar. Çocuğun gözleri yerine iki yuvarlak kömür parçası, burnu yerine koni şeklinde bir küçük havuç, saçı yerine de bir tutam siyah at kılı yapıştırmışlar. O zaman kardan çocuk daha da güzelleşmiş.

 

İşin sonlarına doğru üşümeye başladığı için artık içeri girmeyi düşünen Anna,birden elinin üstünde ılık bir nefesin sıcaklığını hissetmiş. Hemen başını çevirip bakmış. Bir de ne görsün?.. Küçük kardan çocuğun gözleri beyaz karların arasında pırıl pırıl parlayıp dönmüyor mu?

 

Anna heyecanla kocasına seslenmiş:

 

--Daniel.. Hayal mi görüyorum? Bu kardan bebeğin gözleri oynuyor gibi geldi bana..

 

Ama Anna hayal görmüyormuş, gerçekten de kardan çocuk canlanmış. Daniel kollarını kardan çocuğun boynuna dolayıp onu sevmek isteyince, parmaklarının değdiği yerlerden, inceli kalınlı, sıva gibi kar parçacıkları dökülmüş. Bu döküntüler, tıpkı bir yumurtanın kabuğuna benziyormuş. Kabukların için den küçük, çok güzel bir kardan bebek çıkmış. Bebek gülüyor, sesler çıkarıyor ve kıpırdanıyormuş. Anna hemen atılıp bebeği etekliğine sarmış:

 

--Çabuk içeri gidelim Daniel, diye bağırmış. Tanrı dileğimizi kabul etti ve bize bir çocuk verdi. Ama onu hiç kimseye göstermeyelim. Köy halkı kardan yaptığımız bir bebeğin canlandığını duymasın..

 

Heyecanla hemen evlerine kapanmışlar. Kardan kızlarının adını "kar tanesi" koymuşlar. Bu isim ona çok da yakışıyormuş, çünkü bütün vücudu kar kadar beyaz olan bebeğin yalnız saçları ve gözleri siyahmış. Kar tanesi o kadar çabuk büyüyormuş ki bir hafta içinde on üç yaşlarında bir kız kadar gelişmiş, büyümüş. Anna komşu kadınlara kar tanesini yeğenleri olarak tanıtmış. Kar tanesi gün geçtikçe büyüyor, güzelleşiyor ve bütün köylüler tarafından çok seviliyormuş. Her gün köyün çocukları kar tanesiyle oynamak için evlerine geliyormuş.

 

Bahar ayları yaklaştıkça, çocuklar başka oyunlar oynamaya başlamış. Ama kar tanesi kışın olduğu kadar neşeli görünmüyormuş. Durumu farkeden Anna ve Daniel telaşlanmaya başlamışlar, çünkü kar tanesi artık her zamanki gibi yemek de yemiyormuş. Anne ve baba çocuğa sordukları halde bir cevap alamamışlar. Kar tanesi bahar boyunca gölgeli ve serin yerlerde tek başına dolaşmış ve her gün biraz daha solmuş. Yaz ayları gelip çattığında ise kar tanesi evden dışarı çıkmak istemiyor, davetleri reddediyormuş.

 

O ülkede her sene yaz ortası büyük bir bayram yapılırmış. Yaz bayramı günü gelince, Daniel ve Anna, yanlarına kar tanesini alarak bayram yerine gitmişler. Ormanın orta yerinde, ağaçlık ve çimenlik bir alana yerleşmişler. Bütün köy halkı ordaymış. Herkes gülüp oynuyor, eğleniyormuş. Yalnız kar tanesi günün güneşli olduğu saatler boyunca hiç bir eğlenceye katılmamış. Serin bir ağaç gölgesinde oturmayı tercih etmiş. Ortalık karardığı zaman, arkadaşları gelip kar tanesini saklandığı yerden almış ve oyuna götürmüşler. Ormanın açıklık bir yerinde kocaman bir ateş yakılmış. Bütün çocuklar ateşin üstünden atlayarak sevinç çığlıkları atmaya başlamışlar.

 

Kar tanesi bu oyunu seyretmekle yetinmiş. Arkadaşlarına katılmayı düşünmüyormuş ama öbür kızlar zorla kar tanesini ateşin yanına götürmüşler. Sıra kar tanesine gelince, arkalarından gelen bir "Ahh" sesi duymuşlar. Dönüp bakınca hiç bir şey görememişler. Kar tanesinin aralarında olmadığını görünce onun ailesinin yanına gittiğini sanmışlar. Oysa bu sırada Daniel ve Anna da kar tanesini arıyorlarmış. Bütün bir gece herkes kar tanesini aramış ama bulamamışlar. Üzüntü içinde evlerinin yolunu tutmuşlar.

 

Bir gece, kar tanesinin kayboluşundan bir ay kadar sonra, Anna'nın uykusu kaçmış. O sırada korkunç bir fırtına başlamış. Rüzgar çatıları sarsıyor, pencereleri çarpıyormuş. Hava birden bire soğumuş Karı koca oturup fırtınanın dinmesini beklerken, pencereden bir tıkırıtı duyulmuş. Ne olduğunu anlamaya çalışan Anna ve Daniel, kar tanesini pencereden kendilerine bakarken görmüşler. Hemen koşup kızlarını içeri almak istemişler, ama kız gülerek karşı koymuş. Onlara demiş ki:

 

--Ev çok sıcak. Sizin çok sevdiğiniz yaz aylarından ben hoşlanmıyorum. Ben kardan yapılmış olduğum için sıcağa dayanamıyorum. Yaz bayramında ateşin üstünden atlarken eriyip yok olmuştum. Benim için ne kadar üzüldüğünüzü gördüğüm halde, gelip sizinle birlikte yaşayamadım. Bu günkü fırtına benim amcamdır. Ondan rica ettim, havayı biraz soğuttu. Ben de sizi görmeye geldim. Yaz aylarında sizinle birlikte oturmama imkan yok. Ama kış gelip de ilk kar düşünce, kardan bir çocuk yaparsınız, yine sizin yanınıza gelirim.

 

Bu sözleri gözleri yaş dolu olarak dinleyen Anna, kış gelene kadar beklemeye razı olmuş. Ama Daniel'in aklına daha iyi bir fikir gelmiş.

 

--Senin bütün korkun sıcak havalardan ve güneş ışığından değil mi kar tanesi? diye sormuş. Kız evet demek ister gibi başını sallamış. O zaman Daniel şunları söylemiş.

 

--Öyleyse yarından tezi yok, evimizi ve tarlalarımızı satıp, daha kuzeyde, daha soğuk bir yere taşınıyoruz. Kışın yılda on ay sürdüğü o kuzey ülkelerinde, yaz aylarında bile kar vardır. Orada bizimle beraber yaşarsın değil mi?

 

Bu fikir kar tanesinin çok hoşuna gitmiş. Sevinçle ellerini çırpmış.

 

Aradan bir ay geçtikten sonra, Daniel ve Anna, kuzeyde, soğuk bir yere, halkı balıkçılık ve avcılıkla geçinen bir köye taşınmışlar. Aynı gün, kar tanesi onların yanına gelmiş. Hep birlikte yaşamış ve ömürlerinin sonuna kadar mutlu olmuşlar.

 

Bu masaldan alınacak ders: Eğer insanlar çok güçlü bir sevgi bağıyla birbirlerine kenetlenmişlerse; birlikte olabilmek ve mutlu yaşayabilmek için önlerine çıkan her engeli kolayca geçerler.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 71056 kez

tags Kar Tanesi masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Rüzgarın Yaramazlığı 42948 kez okundu.

Çocuk Masalları Sevinç Çığlıkları 10762 kez okundu.

Çocuk Masalları Saka Kuşunun Takvimi 2445 kez okundu.

Çocuk Masalları Apartmanda Yaşıyoruz 11206 kez okundu.

Çocuk Masalları Pupsy Köpek 14652 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (60 yorum yazılmış)

box Ümit can :Güzel aile ilişkilerini kuvvetlendirmek bir hikaye...insan sevdikleri için herşeyi yapar...

box enes :çok güzel herkez okusun hikaye sınavından 100 aldım sözlüdende 100 aldım :D :) :) okumayanlar için ben :( :( :(

box Kerem :Çoooooooooooooooook güzel

box Irem :Çok Güzel

box ea :çok güzell

box Mari :Gercekten güzel emeginize saglik cocuklarima her satirini merakla severek okudum.

box efdal :Super

box Elanur Kuru :Yaa başlığını biliyorum .Öylesine KAR TANESİ diyordum bu hikayeyi görünce Bayılacak tim resmen ... Ve muhteşem sizde deneyinnn

box gülsüm can :bence bu harika bir şeyyyyy

box Mine Taşdemir :Güzel ama akıcı değil

box Anne :Harikaaa

box hilal :muhteşemmmmm

box muhammet : süperrrr !

box deniz meryem :tam not aldım bu hikayeden düşünün yani bence bir okuyun tavsiye ederimim

box zeynep :Ben hikayeyi çok beğendim herkes okumalı şiddetle öneriyorum

box zeynep :Çok güzelllllllllllll herkes okumalı kesinlikle

box sıla :okumanı tavsiye ederim

box emirhan :hikaye çok güzel

box burcu :çok güzel bir hikaye

box dilara :çok güzel

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Nurgül :Çok güzel benim için önemli olan başlığı idi. Başlığı güzel olunca hikaye de güzel oluyor. Deneyin

box ebru :Tek bir kelimeyle "harika"

box cennet :Masallar cok egiticu ve cokkk guzell millet bebeklere okunmak icinnn egitici ogretici ennn guzelll masallar bunlarrr milletttt

box şeymanur :bence çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllll

box Ceylin :Uzun. Değil. Kısa. Değil

box Kırmızı başlıklı kız :İyi yaa

box Kar Tanesi :Ba_yıl_ dım okumayan okusun okuyan tekrar okusun Ekleyen kimse ellerine sağlık. AMİN

box irem beyza :merak ettim doğrusu

box evin çakmak :bence bu hikaye diğer hikayelere hiç benzemiyor bu hikayede değişik duygular var mesela bu hikayede anna ve danielin yaşadığı duygular farklı önce herkese iyi davrandıkları halde kendi çocukları olmuyor ama sonra bir kış günü onlarında çocukları oluyor yani açıkçası bu hikaye çoook güzel

box Melike :Harika ve süper böyle hikayeler çok güzel uzun olmasına rağmen

box Merve :Hikaye çok güzel

box fidase :Cok güzel olmuş

box Melissa irem :Güzel

box sıddıka nur :uzun ama guzel herkez okumalı deyilmi arkadaşlar.

box ezgi ecem : uzun olmasına ağmen güzel

box eeezgi ecem : uzun olmasına rağmen güzel.

box hayal :çok güzel ve eğlenceli okumayanların okumasını öneririm iyi okumalar

box HAYRUNNİSA :Ben bu hikayeyi okuduğuma çok sevindim bu hikayenin çok uzun olmasına rağmen hikaye çok güzeldi

box ayla :ne kadar uzun

box Sevval :Cok guzelllllllllllll

box Akilli Melej :Çooooooooooooooook güzellllllllll

box ece :kelimeler bulamıyorum

box Eftelya :Cok guzel oldugu beliiii her yerde var bende bu kitapyan 2 tane dahada varrrrrr

box rana çınar :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

box Kar Tanesi :Çooooooooooooooooook güzelllllllllllllllllllllllllllll

box Kar Tanesi :Çok güzel olmuş

box Mustafa :Uykum geldi ama güüüüüüüüüüzzzzzzzeeeeeeeeellllllllll

box SUDENUR :ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE

box nur alandağ :Çok eğlenceli .

box almina :güzzzzzzzzzzzzzzzzzzelllllllllll

box sümeyye polat :harika buuuuuuuuuuuu

box salih :bütün hikayeler gibi çok güüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüzel

box Belgin Hakan :Gercekten sevginin gücü ve fedakarlık bu masalda var. Çok güzel

box öykü ela :ççççççooooooooookkkkkk güüüüüüüüüzzzzzzzzeeeeeeeeeel

box daniel ve anna :biz şuan uzaktayız kuzeyden yazıyoz teşekkürler hikayemizi yazdığınız içi dsadsadasd :D :D

box anna :çok güüüüüüüüüüüzzzzzzzzzzzeelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box esra :cok güzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzeeeeeeeeeeel

box aslı kılıç :çok güzel bu türkü ama ben bu tarz dinlemiyorum

box sena :çok ama çok uzun olduğuna bakmayın öyle güzel ki anlatamam yani o derece güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box gizli ajan :çok güzel bir hikaye

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön