Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlk Sadakam Türk ve Dünya Masalları

masal okuİlk Sadakam

İlk Sadakam

Çocuk ikinci sınıfı bitirmişti. Kapı önünde arkadaşlarıyla oynuyordu. Çocuklar cuma salasını duyunca sevinmeye başladılar. Kendi aralarında konuşuyorlardı. Cuma çıkışından sonra; dondurma alalım diye sözleştiler. Evden para alalım, diyerek sevinçle evlerine dağıldılar. Çocuk, yaşasın! Cuma namazından sonra dondurma alacağım. Diye hayal kurmaya başladı. Kendi hayal penceresinden hayallerini sıraladı. Cuma çıkışının ötesini görmeye başladı. Kendi yanaklarındaki gülümsemeyi ve tebessümü görürcesine, kendinin mutluluğunu bir ayna karşısında görüyormuş gibi seyre daldı. Sevinçle:

 

- Anne bana dondurma parası verir misin? Diyerek. Annesine avucunu açıp elini uzattı. Anne:

 

- Çok mu seviyorsun, dondurmayı? Dedi.

 

- Evet anneciğim, dedi. Anne:

 

- Evde var oğlum, dedi. Evet ama biz cuma namazından sonra arkadaşlarımla dondurma alıp yiyeceğiz, anneciğim dedi. Annesi çıkarıp çocuğa dondurma alacak kadar para verdi. Çocuk:

 

- Teşekkür ederim anneciğim diyerek. Parayı pantolonun cebine bıraktı cebini şöyle bir yokladı. Cebi sağlamdı. Gönlü rahatladı. Sevinçle lavaboya koştu. Abdest almaya başladı. Annesi şöyle baktı:

 

- Bakalım abdesti doğru alabiliyor mu? Diye. Aferin abdesti doğru aldı. diyen anne çocuğa hissettirmeden kendi kendine konuştu. Çocuk abdestini alıp sevinçle dışarı çıktı. Camiye doğru bir heyecanla vardı. Arkadaşlarını gördü. Cebinden elini çıkarmıyordu. Paramı düşürmeyeyim diye, sürekli cebi elindeydi. Arkadaşlarınla Cuma çıkışından sonra alacağı dondurmayı düşünüyordu. Çünkü alacağı dondurmanın bedavası çıkıyordu. Bedava çıkınca nasıl sevinirdi. Ona ne büyük mutluluk veriyordu. Namazı eda etti ve çıkarken cami çıkışında “Allah için yardım edin” diye bir ses duydu ve caminin önündeki sergiyi gördü. Sergiye parasını atmak için içinden bir duygu onu itekleyip durdu. Elini cebine doğru itekliyordu. Elini cebine attı. Baktı parası yerindeydi. Parasını cebinin içinde avucunla kavradı. Elini cebinden çıkardı. Tekrar bir duygu elini cebini itekledi. Elini cebine yavaşça götürdü. Parayı kavradı, bıraktı. Elini cebinden çıkardı. Bir ses daha duydu:

 

- Allah için yardım edin. Demek ki bu ses onu itekliyordu. Elini cebine attı. Parayı kavradı. Sıkıca tuttu. Çırpınıp elinden uçup kaçacak bir kuşu tutar gibi tuttu. Çıkardı yavaşça parasını sergiye bırakıverdi. Hayalindeki dondurma gözünün önünden geçti. Onu bekleyen arkadaşı:

 

- Ey ..! Sen ne yaptın? Dondurma paranı verdin. Şimdi neyle alacaksın diye arkadaşının seslenişini duydu. Çocuk hiç aldırış etmedi. Bir adım geri çekildi. Sergide gözü kalmış gibi ve arkadaşına cevap verircesine:

 

- Dondurma almayacağım. Diye bir ses çıktı ağzından. Mutlu ve tebessümlü bir yüzle gönlünün içi rahatlamıştı. “İlk defa Allah için bir şey veriyorum” dedi kendi kendine. Sergininin başında duran adam çocuğa baktı. Yüzünün Mahzunluğunu gördü. Bir de arkadaşının ona söylediklerini duydu.

 

- Al, sen çocuğum paranı. Dondurmanı al. Diyerek çocuğa parasını geri vermek istedi. Çocuk:

 

- Ben Allah için verdim. Ben Allah’ı dondurmadan çok severim. Diyerek. Sevinçle caminin merdivenlerinden yeni uçmayı öğrenen bir kuşpalazı sevinciyle uzaklaştı. Sergi başında ardından bakan adam ‘işte bütün mal varlığını Allah yolunda harcayacak nesil yetişiyor.’ Diye söylendi.

 

Muallim Ayhan Bingöl

Ekleyen : Muallim Ayhan Bingöl     Okunma : 25340 kez

tags İlk Sadakam Muallim Ayhan Bingöl çocuk masalları eğitici çocuk masalları masal oku İlk defa Allah için bir şey veriyorum

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Konuşan Defter 41988 kez okundu.

Çocuk Masalları Tembel Tavşan 66712 kez okundu.

Çocuk Masalları Yaşlı Kaplumbağa Dede 36147 kez okundu.

Çocuk Masalları Pamuk Nine 59211 kez okundu.

Çocuk Masalları Sihirli Limon 57194 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (17 yorum yazılmış)

box Hülya :Ilk defa bi masalı bu kadar beğenerek okudum çocuklarıma harikaydı

box Tuana :Çok beğendim bütün çocuklar okusun yada dinlesin bence.bu gibi hikaye kitapları bütün çocuklarda olmalı.

box İsmail :Çok güzel gerçekten çocuklar çok sevdi

box Ecir :Ağlayarak okudum çok güzel di

box Refika Ballı :Harika olmuş. Yanı çok güzel yapmışlar

box Çanan bingoll :Çok güzel hikaye ikez boyle hikaye okuyorum yazanlarIn ellerinesalIk çok güzel olmuş

box ERAY gözübüyük :süper olmuş hocam kitlendim

box yasin 46@ :ayhan reis yazarsa guzel olur

box eray 38 :süper hocam kitlendim yhaa

box ayse celik :Cok guzel bir hikaye okuya okuya bitiremedim harika bravo bravoooo

box Batuhan :Çok güzel hoşuma gitti kitap okumayı çok seviyom ALLAH RAZI OLSUN ZİSDEN

box eren :süperrrrrrrrrrrrrr

box emre aydın :süpe çok öğütleyici

box Yasin karsli :Varolun hocam çok iyi olmuş tebrikler

box şermin :harika okumunızı tercih ederim

box irem şevval aksoy :bu hikaye çok güzel herkezin okumasini tavsiye. ederim

box berat :çok güzel bir hikaye yazara çok güzl yazmış ellerine sağlık

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön