Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Hansel Ve Gretel Türk ve Dünya Masalları

masal okuHansel Ve Gretel

Hansel Ve Gretel

Grimm Kardeşler

 

Bir zamanlar Hansel ve Gretel adında iki kardeş varmış. Anneleri onlar daha bebekken ölmüş. Odunca olan babaları, anneleri öldükten birkaç yıl sonra tekrar evlenmiş. Oduncunun yeni karısı hali vakti yerinde bir aileden geliyormuş. Ormanın kıyısında virane bir kulübede oturmaktan ve kıt kanaat yaşamaktan nefret ediyormuş. Üstelik üvey çocuklarını da hiç sevmiyormuş.

 

Hansel ve Gretel çok soğuk bir kış gecesi, yataklarına yatmış uyumaya hazırlanırken, üvey annelerinin babalarına, “Çok az yiyeceğimiz kaldı. Eğer bu çocuklardan kurtulmazsak, hepimiz açlıktan öleceğiz,” dediğini duymuşlar.

 

Babaları bağırarak karşı çıkmış. “Tartışmaya gerek yok,” demiş karısı. “Ben kararımı verdim. Yarın onları ormana götürüp bırakacağız.”

 

“Endişe etme,” diyerek kardeşini teselli etmiş Hansel. “Evin yolunu buluruz.” O gece Hansel geç saatlerde gizlice dışarı çıkmış ve cebine bir sürü çakıl doldurmuş.

 

Sabah olunca, ailece ormana doğru yürümeye başlamışlar. Yürürlerken Hansel cebindeki çakılları kimseye fark ettirmeden atıp, geçtikleri yolu işaretlemiş. Öğle üzeri babalarıyla üvey anneleri onlar için bir ateş yakmışlar ve hemen geri döneceklerini söyleyip ormanın içinde yok olmuşlar. Tabii geri dönmemişler.

 

Kurtlar etraflarında ulurken tir tir titreyen Hansel ve Gretel ay doğana kadar ateşin yanından ayrılmamış. Sonra ay ışığında parlayan çakılları izleyerek hemen evin yolunu bulmuşlar.

 

Babaları onları görünce sevinçten havalar uçmuş. Üvey anneleri de çok sevinmiş gibi davranmış ama aslında kararını değiştirmemiş. Üç gün sonra onlardan kurtulmayı tekrar denemek istemiş. Gece, çocukların odasının kapısını kilitlemiş. Bu sefer Hansel’in çakıl toplamasına izin vermemiş. Ama Hansel zeki bir çocukmuş. Sabah ormana doğru yürürlerken, akşam yemeğinde cebine sakladığı kuru ekmeğin kırıntılarını yere saçıp arkasında bir iz bırakmış.

 

Öğleye doğru üvey anneleriyle babaları çocukları yine bırakıp gitmişler. Onların geri dönmediklerini görünce, Hanse ve Gretel sabırla ayın doğup yollarını aydınlatmasını beklemişler. Ama bu sefer geride bıraktıkları izi bulamamışlar. Çünkü kuşlar bütün ekmek kırıntılarını yiyip bitirmişler.

 

Bu defa çocuklar gerçekten de kaybolmuşlar. Ormanda, üç gün üç gece, aç açına ve korkudan titreyerek dolanıp durmuşlar. Üçüncü gün, bir ağacın dalında kar beyazı bir kuş görmüşler. Kuş onlara güzel sesiyle şarkılar söylemiş. Onlar da açlıklarını unutup kuşun peşine düşmüşler. Kuş onları tuhaf bir evin önüne getirmiş. Bu evin duvarları ekmekten, çatısı pastadan ve penceleri şekerdenmiş.

hasnelgratel

Çocuklar tüm sıkıntılarını unutmuşlar ve eve doğru koşmuşlar. Tam Hansel çatıdan, Gretel de pencereden bir parça yiyecekken içeriden bir ses duyulmuş: “Evimi kim kemiriyor bakiim?” Bir bakmışlar kapıda dünya tatlısı yaşlı bir teyze. “Zavallıcıklarım benim,” demiş kadın, “girin içeri.” İçeri girmişler ve hayatlarında hiç yemedikleri yiyecekleri yemişler. O gece kuş tüyü yataklarda yatmışlar.

 

Fakat sabah her şey değişmiş. Yaşlı kadın dikkatsiz çocukları tuzağa düşürmek için evini ekmek ve pastadan yapmış bir cadıymış meğer. Hansel’i saçlarından tuttuğu gibi yataktan kaldırmış ve onu bir ahıra kilitlemiş. Sonra da Gretel’i sürüye sürüye mutfağa götürmüş.

 

“Kardeşin bir deri bir kemik!” demiş cırtlak bir sesle. “Ona yemekler pişir! Onu şişmanlat! Eti budu yerine gelince ağzıma layık bir yemek olacak! Ama sen hiçbir şey yemeyeceksin! Bütün yemekleri o yiyecek.” Gretel ağlamış, ağlamış, ama çaresiz cadının söylediklerini yapmış.

 

Neyse ki Hansel’in aklı hâlâ başındaymış. Gözleri pek iyi görmeyen cadıyı kandırmaya karar vermiş. Cadı şişmanlayıp şişmanlamadığını anlamak için her sabah Hansel’in parmağını yokluyormuş. Hansel de parmağı yerine bir tavuk kemiği uzatıyormuş ona. “Yok, olmaz. Yeterince şişman değil!” diye bağırıyormuş cadı. Sonra da mutafa gidip Gretel’e daha fazla yemek yapmasını söylüyormuş.

 

Bu böyle bir ay sürmüş. Bir gün artık cadının sabrı taşmış. “Şişman, zayıf fark etmez. Bugün Hansel böreği yapacağım!” diye haykırmış Gretel’e. “Fırına bak bakalım hamur kıvama gelmiş mi!” Korku içinde yaşamasına rağmen Gretel’in de Hansel gibi hâlâ aklı yerindeymiş. Cadının onu fırına iteceğini anlamış.

 

“Başımı fırına sokamıyorum! Hamuru göremiyorum!” diye sızlanmış. Cadı elinin tersiyle Gretel’i hızla kenara itmiş ve başını fırına sokmuş. Gretel bütün gücünü toplayıp yaşlı cadıyı fırının içine itmiş, sonra da arkasından kapağı kapamış.

 

Hansel böylece kurtulmuş, ama hâlâ eve nasıl gideceklerini bilmiyorlarmış. Tekrar ormana dalmışlar. Bir süre sonra karşılarına bir dere çıkmış. Bir ördek önce Hansel’i sonra da Gretel’i karşı kıyıya geçirmiş. Çocuklar birden bulundukları yeri tanımışlar. Hızla evlerine doğru koşmuşlar.

 

Onları karşısında gören babaları çok mutlu olmuş. Sevinç gözyaşları içinde, onları ormanda bıraktıktan kısa bir süre sonra o acımasız üvey annelerinin ailesinin yanına gittiğini söylemiş. Yaptıkları için üzüntüden nasıl kahrolduğunu anlatmış.

 

Babalarını bir sürpriz daha bekliyormuş. Hansel ceplerinden, Gretel de önlüğünün cebinden cadının evinde buldukları altın ve elmasları çıkartmışlar. Ailenin tüm sıkıntıları sona ermiş böylece. O günden sonra da ömürlerini mutluluk içinde sürdürmüşler.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 65651 kez

tags Hansel Ve Gretel masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Göl ve Derenin Öyküsü 8902 kez okundu.

Çocuk Masalları Koku 12931 kez okundu.

Çocuk Masalları Arılar Ordusu 69317 kez okundu.

Çocuk Masalları Üç Arkadaşın Hikayesi 56418 kez okundu.

Çocuk Masalları Yüzüncü De Sen Olacaksın 4762 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (39 yorum yazılmış)

box Tipi :Iyi olmus elinize saglik

box züleyha :hikayeyi cok beğendim harika bence herkes okumalı bu hikyeyi co güzel

box Sanane :Çok güzel bir hikayeydi

box isimsiz :çok güzel bi hikaye bu siteyi ayrıca tebrik ederim

box Elif :Çok güzel ben beğendim okumanızı tavsiye ederim

box isim yok :Herkese tavsiye ederim

box ceylinkum :güzeel

box Elif ÖNEM :Çok güzel annem bana Hansel ile Grameri anlatmıştı ben yine okudum

box Güzel nur :Güzelmiş

box Zeliha :Hikayeye bayıldım ayrıca Hansel ve Gretel de çok akıllılar.

box Fatma :Bu çok güzel

box yaren :Çok güzel yaaaaa bayıldım

box merve :süperrrrrrrrrrrr

box ZEHRA CAN :muhteşEM BİR MASAL BEEEEEEEEEEEEEE

box Eda :Çok güzel ve uzun bir hikaye

box Zeynep Nur :Çok güzelmiş yazanın ellerine sağlık

box İremnur :Cok guzel bayildim muthis bir hiper

box kerem nisa fransa :Çok güzel bir hikaye çok beğendik herkese iyi eglenceler

box olala :vayy çok güzel buna miss miss denir

box aysun terziler :süperya çok iyi hikaye hemde sevilen bir hikaye

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box selin :çok güzel bunun filmide var filmi daha güzel film ile hikaye aynı değil ama izlemenizi tavsiye ederim.

box BURCU :ÇOK BEĞENDİM HARİKA OLMUŞ

box Zehra :Güzelde biraz uzun

box Nur Sena YUTAZ :Çok güzel olmuş.Kim yaptıysa ellerine sağlık.

box melis :süperrrrrrrrrrrrr çok beğendim

box irem yıldız :çok güze hikaye bu hikayeyi çok sevdim

box nil :hepiniz çok doğru söylemişsiniz

box nil :çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box alanur :çok güzel bir hikaye

box lara :Müthiş bence guzel

box sıla :süper bir masal

box hazal :süper bir masal

box kağan :bu masal süper değil hiper

box aleyna :aynısını benim öğretmenim verdi.anladım ama cadı çok kötü hikayeyi çok beğendim

box ayşe nida özcan :kusuruma bakmayın ama bence de çok yazım hatası var. hataları bulup düzeltirseniz çok sevinirim. ama yine de güzel masal.

box Can :Garip bir hikaye ana fikrini tam çıkaramadım ve çok yazım yanlışı var. Kusura bakma ama beyenmedim. Amaz yinede akıcı bır hıkaye.

box asya :ama filimini bulamadım ama güzel

box hilal :bu hikaye çok güzel ve sürükleyici

box Alanur :Çok güzel bir hikaye , ben çok beğendim.Harika

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön