Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Güllü Köy Türk ve Dünya Masalları

masal okuGüllü Köy

GÜLLÜ KÖY

Bir varmış, bir yokmuş…

Böyle başlar bütün masallar,

Biz de böyle başlayalım.

Kimi zaman övgüler dizerek iyi kalplilere,

Kimi zaman da kötüleri acımasızca taşlayalım.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde,

Nice bülbüller öter, kırmızı güller içinde.

Ben diyeyim eski zamanlarda,

Siz deyin yeni zamanlarda.

 

Gülleriyle ünlü güzel mi güzel bir köy varmış.

Bu köyde yetişen güller çok güzel kokarmış. Güllerin kokusu ta uzaklardan duyulurmuş. Bu öyle etkileyici bir kokuymuş ki hasta koklasa iyileşir, üzüntülü insan koklasa kederi gider, ağlayan çocuk koklasa susarmış.

 

Köy halkı da birbirinden güzel kırmızı, pembe, beyaz, güllere sevgiyle bakarlar, mis gibi kokusunu doya doya koklarlarmış. Köyde bir huzur, bir mutluluk varmış. Zaten köy halkı kötülük, yalan, kin, nefret nedir hiç bilmezmiş.

 

Bu köyde yaşayanlar sevgi, saygı, yardımlaşma gibi bütün güzel huylara sahipmiş. Güllerin kokusundan mı insanlar bu kadar iyilermiş? Yoksa insanların güzel ahlâkından mı güller güzel kokarmış bilinmezmiş.

 

Günlerden bir gün köye yabancı bir aile gelip yerleşmiş. İki de çocuğu olan bu ailenin oturduğu evin bahçesindeki güller birkaç gün içinde kokularını kaybetmişler.

 

Aradan çok geçmemiş ki diğer evlerin bahçelerindeki güller de kokularını yitirmişler. Köylüler, başlarına gelen bu garip olayın sebebini bir türlü anlayamıyorlarmış. Artık köyde o mis gibi güzel kokulardan eser kalmamış.

 

Bilge bir köylü, güllerin neden kokularını kaybettiklerini anlamış. Bakmış ki köydeki bütün çocuklar yalan söylemeye başlamış. O güne kadar köyde kimse yalan nedir bilmezmiş. Oysa yeni gelen ailenin çocukları çok yalan söylüyormuş. Her hâlde köyün çocuklarına yalanı öğreten de onlarmış. dersimiz.com

 

Her çocuk yalan söyledikçe bir gül kokusunu kaybetmiş ve sonunda bütün güller kokmaz olmuş. Çünkü her yalan söylediğinde insanın ağzından pis bir koku çıkarmış. İnsanların hissetmedikleri bu koku, gülleri çok etkilermiş. Yalanın olduğu hiçbir yerde güller güzel kokmazmış.

 

Bilge köylü, yeni gelen aileyle tanışmaya karar vermiş. Onlara yalan söylemenin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatacakmış.

 

Bir gün renklerini ve kokularını yitirmiş solgun güllerden bir demet yapmış. Yeni ailenin evine gitmiş. Kapıyı açan yalancı çocukların annesine gül demetini uzatmış. Kadın şaşkın gözlerle solgun gül demetine bakakalmış. Neden sonra bilge köylüyü içeri davet etmiş. Bilge köylü, kimsenin kalbini kırmamaya çalışarak konuşmaya başlamış:

 

– Köydeki güller bir bir soldular. O güzelim güller artık etrafa kötü kokular saçıyorlar. Bana göre bunun sebebi yalan söylemektir. Yalan söyleyen insanlar da kötü kokan güller benzerler.

 

Bilge köylü sözlerini bitirince evdeki herkes başını öne eğmiş. Kendilerini etrafa kötü kokular saçan güller kadar çirkin hissetmişler. Dışarıdan ne kadar çirkin göründüklerini düşünerek üzülmüşler. Artık yalan söylemeyeceklerine dair söz vermişler. Verilen söz gökyüzüne yükselmiş. Köydeki bütün güllere ulaşmış. Etrafı tekrar güzel kokular sarmış.

Sema Maraşlı

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 15930 kez

tags Güllü Köy masal sitesi çocuk masalları eğitici masallar okul öncesi masallar 2 3 4 5 6 yaş masal Sema Maraşlı

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Eşeğini Çaldıran Adam 17686 kez okundu.

Çocuk Masalları Nohutoğlan 25987 kez okundu.

Çocuk Masalları Hapşuu!... 25544 kez okundu.

Çocuk Masalları İki Arkadaş ve Ayı 13693 kez okundu.

Çocuk Masalları Buhur Dağı İle Kınalı Ceylan'ın Masalı 48616 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box İREM :Beğendim

box Nisa :Çok güzel bir masal

box Güner :Çok güzel bir masal beğendim sizde okuyun

box cansu :güzel ama çok uzun bir masal

box Eminyus :Çok güzel on numara bir masal

box Alper :Süper

box esra :bence beğenmeyen okusun çok güzel.

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön