Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Geyik İle Arslan Türk ve Dünya Masalları

masal okuGeyik İle Arslan

Geyik İle Arslan

Sıcaktan dili damağına yapışmış bir geyik su kıyısına gelmiş.

 

Kana kana suyunu içmiş. Tam oradan ayrılacakken sudaki yansımasını görmüş. Dikkatle bakmış, kendi kendine; "Ne güzel boynuzlarım var." Demiş, "Bir ağaç gibi, çatal çatal, dal dal. Benim en güzel yerim herhalde boynuzlarımdır." diye düşünmüş. Sonra ayaklarına bakmış. Ayakları, boynuzlarının yanında öylesine incecik, öylesine zayıfmış ki, geyik buna çok üzülmüş. Boynuzlarının yanında bacaklarının çok değersiz olduğuna karar vermiş.

 

Tam o anda, otlar arasında gizlenen bir arslan, olanca hızıyla geyiğin üzerine atılmış. Geyik şöyle bir sıçramış, arslanın pençesinden kurtulup koşmaya başlamış. Arslan da onun ardından koşmuş ama geyiği yakalayamamış kuşkusuz.

Fakat geyik sık ağaçlar arasına gelince durum değişmiş. Boynuzları dallara takılmaya, koşmasını engellemeye başlamış. Bunun sonucunda arslan, geyiğe yaklaşıp onu yakalamış, bir pençede yere serivermiş. Zavallı geyik son nefesinde kendi kendine:

 

"Sen şu işe bak!" demiş, "Asıl yararlı olan, beni arslandan koruyan bacaklarımı beğenmedim de, yakalanmama neden olan boynuzlarımı beğendim. Kötülediğimden iyilik gördüm. Böbürlenip göklere çıkardığımdan en büyük kötülüğü gördüm."

 

Fransız Masalı

 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 15418 kez

tags Geyik İle Arslan masal sitesi eğitici masallar çocuk masalları masal oku en güzel masallar ders verici masallar Fransız Masalı

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Nilüfer Perisi 56942 kez okundu.

Çocuk Masalları Yoksul Kunduracı 7224 kez okundu.

Çocuk Masalları Ak Benekli 68118 kez okundu.

Çocuk Masalları Fakir Balık 59151 kez okundu.

Çocuk Masalları Dört Mevsim Masalı 62158 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Kevser :Ben bunu biliyordum ama yinede çok güzel

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön