Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bülbül İle Hükümdar Türk ve Dünya Masalları

masal okuBülbül İle Hükümdar

Bir zamanlar dünyanın en güzel sarayına sahip bir hükümdar varmış. Fakat, sahip olduğu güzelliğin farkına varmayan talihsiz biriymiş bu hükümdar. Sarayının aynı güzellikte bir de bahçesi varmış ki, ucu bucağı görünmezmiş. En güzel çiçekler ekiliymiş orda. Halkın arasında konuşulanlara bakılırsa bahçeden daha güzel olan şey, o bahçenin içinde yaşayan bir bülbülmüş. Öyle güzel bir ötüşü varmış ki bülbülün, şöhretini duyanlar uzak ülkelerden bile onu görmek için oraya gelmek istermiş.

 

Bu bülbülün ünü hükümdarın kulağına kadar gelmiş. İşin garip yanı ise, hükümdarın bu bülbülden haberinin olmamasıymış. Bu yüzden, çok sinirlenmiş hükümdar. Vezirini çağırıp; "Bu ne demek oluyor şimdi?" demiş, "Benim sarayımın bahçesindeki bülbülden benim niye haberim yok?"

 

Vezir cevap veremmiş. Çünkü bülbülden onun da haberi yokmuş. Hemen bahçıvanı çağırtıp; "Söyle bakalım" demiş, "saraydan bütün dünyanın duyduğu bir bülbül varmış. Neden benim haberim yok? Bahçıvan; "Bağışlayın efendim!" Vezir: "Çabuk onu bulun bana!" diye bağırmış.

 

Bahçıvan, her yeri aramış taramış, herkese sormuş ama bülbül bulamamış.

 

Vezir çare olarak, hükümdara "Bu birilerinin uydurduğu bir şey olsa gerek" demiş.

 

Hükümdar daha da hiddetlenmiş ve "Hayır, bu olamaz! Bunu bana güvendiğim birisi söyledi. Hemen bülbülü bulun, yoksa hepinizi cezalandırırım" demiş. Sarayın mutfağında çalışan bir kız bahçıvana gelip; "Aradığınızı burada bulamazsın!" demiş "ama isterseniz ben sizi onun yanına götürürüm."

 

Buna çok sevinen saray görevlileri hemen bülbülün yaşadığı ormanını yolunu tutmuşlar.

 

Bülbülün yaşadığı yere gelince; "Küçük bülbül!" diye bağırmış kız. Bülbül bir ağacın dalında görününce, "Hükümdar, seni görmek ve sesini duymak istiyor. Bizimle gelmezsen hepimizi cezalandıracak" demiş.

 

Bülbül bunu kabul edince, yolda onun sesinden şarkılar dinleyerek birlikte saraya dönmüşler.

 

Hükümdarın huzuruna çıkarılan bülbül, güzel sesiyle şakıya başlamış. Öyle yanık ötmüş ki, hükümdar hem duygulanıp gözlerinden yaşlar akıtmış, hem de çok mutlu olmuş. Bülbüle "dile benden ne dilersen!" demiş. Bülbül "en güzel hediye, sizi mutlu görmek" diye cevaplamış onu.

 

Bütün herkesin sevgisini kazanan bülbül, saraydakilerin baş tacı olmuş. Bundan sonra sarayın bahçesinde yaşamaya, zaman zaman da güzel sesiyle hükümdara şarkılar söylemeye başlamış. Bütün ülke halkı, bülbülün şarkılarını dinlemek için sarayın çevresine toplanırlarmış orada bir.

 

Günlerden bir gün hükümdara bir hediye sandığı gelmiş. Açtıklarında içinden mücevherler ile değerli taşlarla süslenmiş oyuncak bir bülbül çıkmış ortaya. Bir kurma kolu varmış bu camdan yapılmış oyuncak bülbülün üstünde. Bunu ayarladığınızda gerçek bir bülbül gibi ötmeye başlıyormuş. Bir zaman sonra, gerçek bülbül hükümdarın bu oyuncak bülbül geleli kendisiyle ilgilenmediğini görünce üzülmüş ve bir fırsatını bulup saraydan kaçmış.

 

Her gün güzel sesiyle ötmeye devam eden oyuncak bülbül ise, günün birinde bozul vermiş. Hükümdar bülbülün sesini öylesine alışmış ki, o zaman gerçek bülbülün eksikliğini farketmiş ve ona haksızlık ettiğini anlamış. Üzüntüsünden hasta olup yataklara düşmüş. Hükümdar günden güne daha da kötüleşmiş ve halk onun durumuna çok üzülmüş. Onu yatağında çaresiz şekilde görünce, artık iyileşmeyeceğini düşünüp yeni bir hükümdar seçmek istemişler hemen.

 

Hükümdarın hastalığı ve yeni hükümdar seçileceği haberleri saraydan kaçan bülbüle kadar ulaşmış. Hükümdarın sevgisini ve pişmanlığını öğrenen bülbül, ona yardımcı olmaya karar vermiş. Hemen gelip hükümdarın yattığı odanın penceresine konmuş ve güzel sesiyle tekrar tekrar şarkılar söylemeye başlamış.

 

Hasta yatağında bülbülün sesini duyan hükümdar, kendine gelmeye başlamış. Nihayet sabaha yakın, hükümdar iyileşip ayağa kalkmış. Kendisini iyileştirenin bülbülün sesini duymak olduğunu biliyormuş. Hükümdar bundan sonra onu hep seveceğine; bülbül de ona, arada bir gelip şarkı söyleyeceğine söz vermiş.

 

Sabah saraydaki herkes hükümdarı ayakta görünce hem çok şaşırmış, hem de sevinmiş.

 

Hükümdar sonraki hayatını sarayın bahçesindeki güzellikleri doya doya yaşayarak ve bülbülün tatlı nağmelerini dinleyerek geçirmiş.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 63647 kez

tags Bülbül İle Hükümdar masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Mahalleyi Cinler Bastı 33957 kez okundu.

Çocuk Masalları Sinağrit Baba 84429 kez okundu.

Çocuk Masalları Şah Turmuz İle Yılan 6140 kez okundu.

Çocuk Masalları Ayşecik İle Yasemin Sultan 67716 kez okundu.

Çocuk Masalları Oduncu Dede İle Ayı 21732 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (20 yorum yazılmış)

box Merve :Çok güzel bir hikaye ve çok güzel bir adres dersimiz.com

box Nisa :Ben çooook beyend8m gördüm en güzel hikaye

box Ceren seven :Çokkkkk güzel ama biraz uzun

box rana :yaaaaa ana düşüncesi neeeeeeeeeeeeeee.

box merve :Çok beğendim hatta şimdi tekrar okuyacam

box prenses azra :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel

box mivan :Sahip olduklarımızın değerini geç olmadan anlamalıyız.

box defne :bende çok beyendim ama uzun sanki biraz

box ismini vermek istemeyen misafi :benim bu siteden veya bilgi yerinden ödevlerim çok var hepsinin özetini yazıyorum benim halim ne olacak :D

box burak yılmaz :çok güzel ama bülbül saraya açık kalırmış

box ismini vermek istemeyen misafi :TEŞEKKÜRLER ARADIĞIMI SONUNDA BULDUM ÇOK SAĞOLUN

box Akın :Çok güzel, bu tür masallar çok eğlendiriyor beni. Elinize Emeğinize sağlık gönül dostları.

box yazan :güzel ama daha kısa olabilirdi çok teşekkürler

box Burcu :Çok noktalama işaretleri atlanmış. Ama çok güzel.

box bilge kağan :Bazı yazım yanlışları var .Ama çok güzel mükemmel çok beğendim yani

box nehir :gerçektende güzel bir masalmış bu haaa

box songul :insan yanindakinin degerini gidince anliyor bir daha .onu goremiyor.

box ronaldinho 10 :Birtanesiniz. İyiki varsınız ellerinizle,yüreğinize ,emeğinize sağlık tek adres : dersimiz.com

box cagatay akgun :Cok guzel cok beyendim

box srn vrmi :Cook nice bisi ya bu.

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön