Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Benim Bir Ağacım Var Türk ve Dünya Masalları

masal okuBenim Bir Ağacım Var

O gün çok güzel bir gündü. Gökyüzünde kuşlar sevinçle uçuşuyorlardı. Ağaç dallarının arasında birbirleriyle şakalaşıyorlardı. Bazen de kavga ediyor olmalıydılar ki, çok fazla gürültüleri yükseliyordu havaya. Bir taraftan da hoş bir melodi gibi arı vızıltıları geliyordu kulağa. Her şey uyanmış, işinin başına geçmişti anlaşılan. Rengarenk benekli kelebekler de boş durmuyorlardı. Onlar da çiçekten çiçeğe konmak için yarış ediyorlardı sanki birbirleriyle. Bir yandan da evin yan tarafından akan dereden güzel bir su sesi geliyordu.

 

Serpil güzel ve rahat bir uykudan uyanmıştı. Evin avlusundaki çeşmeden ellerini ve yüzünü yıkadı. Sonra da annesinin hazırladığı kahvaltıdan yedi afiyetle. Her şey çok güzeldi. Güneş onun için gülümsüyordu sanki. Kuşlar onun için cıvıldaşıyorlardı. Kelebekler en güzel renklerini ona göstermek için yarışıyorlardı. Ya şu dereden gelen su sesine ne demeli? Çok güzel bir gündü.

 

İşte bu güzel gün, Serpil’in içini coşturmuştu. Oyun oynamak için sabırsızlanıyordu. Ama arkadaşlarının hiçbirine ulaşamazdı bu saatte. Bu duyguyu yaşayınca içinde garip bir acı duydu. Çünkü Arkadaşlarının çoğu şimdi tarlada ya da bahçede ailelerine yardım ediyorlardı. İçinden, "Şu tatilleri de sevmiyorum. Bütün arkadaşlarımın işleri var. Onlarla şu güzel günde bir araya gelip oynayamıyoruz bile. Oysa okulda hep birlikteyiz. Hiç olmazsa teneffüslerde dilediğimiz gibi oynayabiliyoruz." dedi.

 

Bir müddet, "Acaba ne yapsam?" diye düşündü. "Biraz kırlarda dolaşıp, çiçek toplayayım. Topladığım güzel çiçekleri vazoya koyarım." İçinden muzip muzip güldü. "Acaba ninemi ikna edip, halatları ondan nasıl alabilirim? Eğer onu ikna edip, halatları alırsam güzel bir salıncak kurdururum dedeme. Oh ne güzel bir düşünce" diye geçirdi içinden. Ama önce kırlarda biraz dolaşsam iyi olur" dedi. Sonra da, içinden şarkılar söyleyerek zıplaya zıplaya kırlara doğru koşmaya başladı. Şimdi kendini çok daha mutlu hissediyordu.

 

Topladığı bir demet kır çiçeğiyle eve döndü. Dedesi avluda bir şeylerle uğraşıyordu. Dedesini görünce çok sevinmişti. Dedesini çok seviyordu

 

Serpil. Çünkü dedesi onun en iyi dostuydu. Masal arkadaşıydı. Dedesinin elinde bir tutam uzun uzun çubuklar vardı. Yanına yaklaştı. Sevinçle, "Nasılsın Dedeciğim? Bak çiçeklerime? Ne kadar güzel. Dede ninemden halatları istesek acaba verir mi? Çok güzel bir gün. Ben de çok mutluyum, ama benimle oynayacak hiç arkadaşım yok. Çok yalnızım ve sıkılıyorum. Eğer ninem halatı verirse, bana salıncak kurar mısın? Dedeciğim elindeki çubuklar da ne acaba?"

 

"Ohhh!! Hele şükür elimdekileri fark edip sordun. Kızım bir soru sorulduğunda ya da konuşulduğunda, karşılığını almadan başka bir soru sorulmaz. Ya da farklı bir konudan bahsedilmez. Ben şimdi senin sorduğun soruların hangisine cevap vereyim bilemiyorum?"

 

"Oh, evet haklısın dedeciğim. Özür dilerim. Kendimi çok yalnız hissediyordum. Ne yapacağımı bilemiyordum. Bu yüzden de kendi kendime oynayacağım oyunlar düşünmüştüm kafamda. Seni de görünce hepsini birden sıralayıverdim. Kusura bakma. Şey, en son sorduğumdan başlayabilirsin. Elindeki çubukların ne olduğunu sormuştum."

 

"Peki tamam. Yalnızken insanların kendini nasıl hissettiklerini çok iyi bilirim. Bu yüzden içindeki sıkıntılı duyguyu anlıyorum. Elimdekiler birer çubuk değil. Bunlar birer fidan."

 

"Fidan mı?"

 

"Evet, bunlar; erik, kayısı ve badem fidanları. Bunları bugün bahçemizin kenarlarına dikeceğim. Büyüyünce, hepsi birer meyveli ağaç olacaklar."

 

"Ama dede, madem meyveli ağaç olacaklar. O halde bahçenin iç kısımlarına dikmen daha doğru olmaz mı? Hem gelen geçen çocukların ve hayvanların meyvelerine uzanmasından korunmuş olmazlar mı?"

 

"Hah ha ha.. İlahi kızım. Hiç senin gibi düşünmemiştim. Senin söylediğin gibi de düşünülebilir, ama ben öldükten sonra da arkamdan dua edilmesini istiyorum. O yüzden bu fidanları bahçe kenarına dikiyorum."

 

"Bahçe kenarında olduğu için neden sana dua etsinler ki dede? Doğrusu hiçbir şey anlamadım."

 

"Bak şimdi. Ben bu fidanları bahçenin kenarına ektiğimde büyüyüp, meyveli birer ağaç olacaklar değil mi?"

 

"Evet."

 

"Bunlar büyüdüğünde, çocuklar geçerken yiyecekler. Bahçenin kenarından geçen yolcular yiyecek. Sonra, yoldan geçen hayvanlar, ağacın dibine düşen meyvelerini yiyecekler. Böylece benim dikmiş olduğum bu ağaçtan, bir çok şey faydalanacak. Mutlu olacak. Bu yüzden de, ben ölsem bile, Allah bana sevap yazacak. Böylece ben sürekli sevap almış olacağım. Hem belki de yoldan geçen ve aç olan bir yolcu yiyecek bu ağaçların meyvesinden. O yolcunun, açken bir meyve yemesi ve şükür etmesi ne kadar güzel değil mi? Arkasından da, "Bu ağacı eken her kimse Allah ondan razı olsun. Allah onun ruhunu şad etsin" diye dua etmesi bana yeter kızım. Ben bu ağaçları bunlar için dikeceğim zaten."

 

"Anladım dede. Sen hem ahirette, hem de dünyada meyvelerinden yiyeceksin diktiğin ağaçların."

 

"Ah benim akıllı kızım. Ne de çabuk anladın. Şimdi sen de, her iki yerde de meyve verecek olan bu ağaçlardan dikmek ister misin?"

 

"Tabiî isterim dede."

 

"Öyleyse hadi gel bakalım. Şu fidanları daha fazla sıcağın altında bekletmeden toprağa gömelim."

 

Meryem Tortuk

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 65988 kez

tags Benim Bir Ağacım Var masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları Meryem Tortuk

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Sinağrit Baba 79541 kez okundu.

Çocuk Masalları Arıcan 9901 kez okundu.

Çocuk Masalları Buhur Dağı İle Kınalı Ceylan'ın Masalı 46665 kez okundu.

Çocuk Masalları Altın Yumurtlayan Kaz 126801 kez okundu.

Çocuk Masalları Pamuk Nine 56611 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (45 yorum yazılmış)

box Alper :Biraz kötü olmus ama güzel

box Ali :Guzel

box melek sedef :benim bir ağacım yok

box yavuzun annesi :Oglumu uyuturken hep burdan okuyorum Allah razı olsun çok güzeller. Benim oglumla dedesinin ilişkileri de böyle ayrıca beğendim bu hikayeyi

box Zümrüt :Çok. güzel.

box Zümrüt :Çok. güzell

box Zümrüt :Süper yâaa.

box nafia gür :MERYEM TORTUK .TŞK EDERİM

box Nafia gür :Kim yazdıysa yüreğine sağlık çok güzel olmuş.nevarsa eski insanlarda var.nede güzel dede torun ilişkisi.bayıldım.Allah herkese nnasip etsin.böyle dedeleri.dua almak .dua almayı öğretmek ne güzel.Allah bizede.çocuklarımıza.torunlarımıza.böyle.güzel şeyler öğretmek.vede okumak nasip.etsin.yüreğine sağlık olsun tşk ederim

box Rana gedik :Çok begendim kim yazdıysa çok güzel yazmış ama yazar ken elleri feci arımıştır

box yigit kemal butun :COK BEGENDIM

box Tuana Tiren :Serpilin ne güzel bir dedesi varmış

box Emirhan Mert ACAR :Çok Güzel Bir Hikaye Bayıldımmm...

box EMİRHAN MERT :ÇOK Güzel bir HİKAYE

box buğra :Kız arkadasıma okurken uyuya kaldı suan onun mutlulugu var sanki guvenemiyorum da

box Sena karabal :Begendim babam okudu ben dinledim.

box şerife :çoooooooooook uzunnnnnn

box melisa yıldız :ya çok güzel herkeze tavsiye ederim

box tugba :Gerçekten çok güzel sadece küçükler için değil büyükler içinde ders verici olmuş teşekkürler

box hale :çok güzel ama keşke birazda uzun olsaydı ama çok güzelllllllllllllllllllllllllll

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Emre :Yani bu demek terazide dedemin sevaplari daha ağir basacak. Keşke her insanoğlu böyle düşünse.

box kaan arslandağ :çok güzel bir masal

box sıla :çok beğendim harika kim yazdıysa süper

box sıla :çok beğendim çok güzel

box hüseyin soygül :çok güzel bir hikaye

box ....hg :Süper bir masal harika :D

box aylin :süper bi masal bayıldım hatta 2 defa okudum

box Nevaaaa :Serpil ve dedesi çoook güzel ve hayirli bir gün geçirmiş.

box selin şekerci :bu masal mükkemmel ama çok uzundu

box yaren nur :Bayıldım bu hikayeye herkese tavsiye ederim :):):)

box melisa başer :bu masal harika

box Nisa YAZICI :Çok süperrrrrr!olmuş.Meryem TORTUK çok güzel düşünmüş.Bravo!Keşke masal yarışmasında bunu söyleseydim.

box burak :çok süperrr olmuş

box kübra :ehh işte idare eder

box Serra :Bu Masal Çok Uzun Ama Yaaa :( yinede güzel

box selçuk inan :cok guzelmıs tesekkuller masallar

box meryem toruk :teşşekürler arkadaşlar

box ece taşkıran :Çok güzel öğretmenimiz masal yarışması için masal okuyun dedi ben bu masalı okicam çokkkkk güzelll olmuş.

box Berra :Çok güzel öğretmenimiz masal yarışması için masal okuyun dedi ben bu masalı okicam çokkkkk ğüzelll olmuş...

box Berra :Çok güzel öğretmenimiz masal yarışması için masal okuyun dedi ben bu masalı okicam çokkkkk güzellllll olmuşşş...

box Berra :Çok güzel öğretmenimiz masal yarışması için masal okuyun dedi ben bu masalı okicam çokkkk güzelll olmuş...

box Berra :Çok güzellll olmuş öğretmenimiz masal yarışası için bir masal anlatcaksınız dedi ben bunu anlatacağim kim yazdıysa teşkkürler çok beyendimmm..

box Ece Taşkıran :Harika bir masal çocuğuma okudum dizimde uyuya kaldı. :D

box esra :msl güzel olmuşşş

box meryem tortuk :çok güzel bi masal

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön