Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Altın Saçlı Kız Türk ve Dünya Masalları

masal okuAltın Saçlı Kız

Altın Saçlı Kız

Zamanın birinde, bundan çok yıllar önce. Saraylarda padişahların yaşadığı, meydanlarda okların atıldığı, pazarlarda altın sikkelerle alış veriş yapıldığı zamanın birinde... Güzel bir bahçenin tam ortasına kurulu bembeyaz bir ev varmış. Bu evde altın sarısı saçları olan güzel mi güzel, alımlı mı alımlı; al yanaklı, gül dudaklı, boylu poslu, Bukle adında bir genç kız anneciği ile beraber otururmuş.

 

Güzeller güzeli Bukle her sabah, babaannesinden kalma bir kemik tarak ile saçlarını taramayı pek severmiş. Bir saat, iki saat hiç bıkmadan tarar da tararmış yumuşacık saçlarını. Sonra da tarağın dişlerine takılan, bir de yere dökülen tellerini itinayla toplarmış. Onları pembe ipek mendilinin içine sarar bir çekmecede saklarmış.

 

Oturdukları beyaz evin bahçesi öyle güzel çiçeklerle bezeliymiş ki, kokuları siz deyin on mahalle, ben diyeyim yirmi mahalle öteden duyulurmuş. Renkleri o kadar canlı, o kadar başkaymış ki; bahçenin önünden her geçen durup bakar, hayran kalırmış bu güzelliğe. Bukle’nin annesi Menzile, bir çocuk gibi severmiş bu güzel çiçekleri. Okşarmış, öpermiş; her akşam güneş batınca dağların gerisine, ay ışığı altında sularmış tek tek. Laleler onu gördüklerinde daha dik durmaya, menekşeler kokularını her köşeye yaymaya, güller iri iri açmaya çalışırlar; güzellik yarışına girişirlermiş. Hem çiçeklerle yaşamak öyle kolay da değilmiş. Çabuk küser, çabuk solar, çabuk bükerlermiş boyunlarını. Pek nazlı, pek nazenin, pek hassas, pek narin, pek kırılgan imişler. Öyleymişler işte. Sevgi imiş asıl onları besleyip büyüten.

 

Menzile haftada bir kere, karanlık çöker çökmez Bukle’nin altın sarısı tellerinden birisini alır, bahçedeki o güzel çiçeklerden seçtiğinin içine usulca koyarmış. Ertesi sabah da aynı çiçek bir altın verirmiş Menzile’ye. Bu, kimseye duyurmak istemedikleri bir sırmış. Anne kız böyle yaşar giderlermiş işte. Kimseye zararları yokmuş. Kimseye de muhtaç değillermiş.

 

Ancak insanlar çeşit çeşitmiş. İyiler de çokmuş, kötüler de... Kimin iyi, kimin kötü olduğunu ise bilebilmek pek zormuş. Günlerden bir gün nasıl olduysa, kadının biri, bir köşede durur iken Menzile’nin çiçekten aldığı altını görüvermiş. Hayret etmiş, gözlerine inanamamış, dönüp bir daha bakmış “gördüklerim doğru mu acep!” diye. Hemen aklında türlü fikirler dolaşmaya, bu fikirler bir kurt gibi beynini kemirmeye başlamış. Sonunda bu fikirlere yenilip de aklınca bir plan hazırlamış. Üzerine eski püskü, yırtık pırtık giysiler geçirip elini yüzünü kire pasa bulayıp, varmış güzel bahçeli beyaz evin kapısına.

 

Menzile çıkmış bu perişan görünen kadının karşısına. “Buyrun” demiş gülümseyerek. Kadın iki büklüm durarak, kısık sesle “misafir etseniz beni birkaç gün Allah rızası için” demiş ve kapının önüne yığılıp kalmış. Menzile kadına pek acımış, haline pek üzülmüş. Hemen ana kız içeri taşımışlar kadını. Yatağa yatırıp üstünü örtmüşler. Merakla başında beklemeye başlamışlar. Bir süre sonra kadın açmış gözlerini “su içsem” demiş. Bukle bir koşu su getimiş. “Açım” demiş bunun üzerine kadın. Bu sefer de Menzile koşmuş mutfağa, sıcak çorba getirmiş. Bir güzel karnını doyurmuş kadın. Ardından da açmış elerini, uzun uzun dua etmiş bu güzel insanlara:

 

“Allah ne muradınız varsa versin.

 

Sağlık, mutluluk, huzur dolsun eviniz.

 

Tuttuğunuz altın, sofranız bereketli olsun.

 

Eviniz sıcak, yüreğiniz ferah olsun.

 

Yarınınız güzel, seveniniz bol olsun.

 

Kötülük dokunamadan geçip gitsin çatınızın üzerinden.

 

..........”

 

Bir güzel dualar etmiş ki kadın oturduğu yerden, Bukle ve Menzile pek sevinmişler. Menzile “evin yoksa kal bizimle, yoldaş olursun bize” demiş. Kadın hiç beklemeden hemen atılmış. “Olur olur, kalırım” diyerek bir çığlık bırakmış havaya. Kim ne düşünür nereden bilsin Menzile. Kimin niyeti nedir nasıl bilsin Menzile.

 

O günden sonra birlikte yaşamaya başlamışlar beyaz evde. Güzel, temiz elbiseler vermiş Menzile kadına. Birlikte yiyip birlikte içmeye, birlikte gezip birlikte tozmaya, birlikte oturup birlikte kalkmaya kısa zamanda pek alışmışlar. Her sabah Bukle’nin altın sarısı saçlarını o tarar olmuş. Her teli itinayla toplamış, kimse görmeden bir kısmını ayırıp saklamış. Fırsat buldukça bahçeye çıkıp çiçeklere koymuş telleri. Ertesi sabah da bir bir toplamış altınları.

 

Günler geçmiş, haftalar geçmiş, aylar geçmiş. Kadın usanmış bu işten. Yorulmuş, bıkmış, “yeter artık” diyerek bir gece yarısı uyurken Bukle derin derin, mışıl mışıl; almış makası eline, altın saçını kökünden tutup kesmiş bir çırpıda.

 

İşte o an olmuş ne olduysa, altın saçın her bir teli kocaman bir yılana dönüşüp atlamışlar kadının üstüne. Oracıkta sokup öldüreceklermiş neredeyse, Bukle “durun” demeseymiş. Kadın korkudan küçük dilini yutmuş da, bir dahi hiç konuşamamış. Ödü “pat” diye patlamış da aklı yerinden oynamış. O günden sonra da kiminle karşılaştıysa, saçının tellerini yaşmağının ucundan gösterip birşeyler geveler, birşeyler anlatmak istermiş. Lakin kimse ne dediğini bir türlü anlayamazmış bu deli kadının. Acıdıklarından eline ekmek parası tutuşturup yollarına devam ederlermiş.

 

Birgün bir sokağın köşesinde bağdaş kurmuş otururken ak sakallı bir dede gelip durmuş karşısında. Uzun uzun bakmış gözlerine bir şey okur gibi. Sonra da “bir adam vardı buralarda yaşayan” demiş kadına. “Nalbant idi. Herkes sever, herkes hürmet eder, herkes pek güvenirdi ona. Bir sabah senin gibi o da gördü çiçeklerin verdiği altınları. Göz bir gördü mü, akıl bir yazdı mı kenara gözün gördüklerini insan kendini tutamaz olur. Günler boyu eline iş alamadı. Gelip gidenler “niye çalışmıyorsun, hasta mısın?” diye sordular uzun süre. Nalbant kimseyle tek kelime konuşmadı. Gözünün önünden çil çil altınlar gitmiyordu. Bir damla uyku girmedi gözüne. Sonra baktı ki olmayacak; eline koluna, diline kulağına bir de aklına hakim olamayacak. Her bir şeyini, neyi var neyi yoksa olduğu gibi bırakıp çekti gitti buralardan. Kimseler bir daha haber alamadı nalbanttan. Ne nereye gittiğini öğrendiler, ne de neler yaptığını duydular. Ben sana söyliyeyim mi ne oldu nalbanta?”

 

Kadın gözleri yuvalarından fırlayacakmış gibi bakmış dedeye, karşısında duran bir canavarmış gibi. Devam etmiş ak sakallı dede konuşmaya. “Nalbant şimdi padişahın sağ kolu. Vezir oldu memlekete. Eğer senin gibi tutamasaydı kendini, bu şehrin sokaklarında dolaşacak, adı “deli nalbant”a çıkacaktı belki de.”

 

Konuşması bitince dede yürüye yürüye uzaklaşmış kadının yanından. Onun arkasından bakakalan kadın saçını başını yola yola bağırmış da duyanlar gök yarıldı sanmış. Çocuklar öyle bir ağlamış ki üç gün üç gece susturamamışlar. Kediler korkup damdan dama atlaya atlaya başka şehirde miyavlamaya gitmişler.

 

Bukle’nin saçları da kısa sürede uzamış, yine eskisi gibi taranacak hale gelmiş. Açgözlü olmanın, yalan söylemenin, kötü düşüncelerin ne kadar zararlı olduğunu da daha iyi öğrenmiş. Anne kız uzun yıllar mutlu bir şekilde, beyaz evlerinde, güzel çiçekleri ile yaşamaya devam etmişler. Bir daha da kimseye güvenip evlerine almayı hiç düşünmemişler.

 

Naz Ferniba

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 261117 kez

tags Altın Saçlı Kız masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Ürkek Tavşan İle Kurbağalar 51799 kez okundu.

Çocuk Masalları Ramses 30977 kez okundu.

Çocuk Masalları Şampiyon Ördek 59172 kez okundu.

Çocuk Masalları İyi Kalpli Çiçek 1632 kez okundu.

Çocuk Masalları Kurt ve Keçi Yavruları 5702 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (334 yorum yazılmış)

box Serap :Çok güzeldi.kızın saçını kesince üzüldüm

box akın :ÇOK GÜZEL HIIIIIIIIM...

box melisa :garip

box Alara :Guzel

box Reyhan :Bukleyi tarif ederken “ alımlı mı alımlı, al yanaklı Gül dudaklı nedir yahu”bunu çocuğa anlatıyorum biraz saçma olmuş beğenmedim

box Nilda Şu Beşli :Çoooooooook güzel kıskandırdım kendimi

box Birisi :Pek güzel değil gereksiz uzun

box bel :Güzel

box bilinmeyen :çoooooooooooooooooooooook güzel

box Merve yılmaz :Bayıldım resmen dünyanın en güzel hikayemi gibi benziyor bence çok güzel

box Eliff :Çok saçma salakça okudum çok kötü

box Gülizar bakir :Süperrr yaa

box Hayrunnisa :Bu çok güzel hikaye

box Ceren Akatay :Şahane bir masal bu Çooooooooooooooooooooooooooooook güzel

box 3333 :Hem güzel hen eyticiydi

box Sesmaş :Bayıldım ödevlerimde bana yardımcı oldu

box Mukaddes Teksogut :Cok guzel ve egitici bir masal.

box Altın saçlı kız :Ya hem uzun hem güzel çok beğendim herkes okumalı.Benden söylemesi ama bitmek bilmiyor.

box ecrin :bu hikaye haaaarikaymış iykide okumuşum harikaya harika ben yine okuyacağım yaaaa

box nil :Proje icin yaziyorum tam projelik:)

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Elanur dandan :Altın saçlı kız hikayesine bayıldım.

box özge gürel :beni seven yok mu

box CHIN :uzun hem uzun belki kaç saatimi yani daha yeni okuyacağım ama baktım uzun ama

box Ecrin :Bu masalı çok beğendim 10 üzerinden 10

box mira :çok güzel bir masal bu masalı okumadan önce hiç masal okumayı sevmiyordum bu masal sayesinde sevdim

box Meleğim :Daha yeni okuyorm umarım güzeldir:) :) :) :) ;) ;)

box Meleğim :Daha yeni okuyorm umarım güzeldir.... :) :):) :) :) ;)

box Nilda :Bizde cok begendik

box ben :Cok guzel

box SONER :Süper altın saçlı kız tavsiye ederim

box ilayda :HaRiKuLaDe çok beğendim.

box nur yigit :Evet

box nisa kurt :Evet. Çok. Güzel. Bende. Tavsiye. Ederim

box Cemre : Ben bu masalı beyendim kısacası irem ve peri nin söylediklerine katılıyorum

box esma :cok guzel ama birazcik abartmislar

box PABUK VE ELİF :ÇOK GÜZEL BAYILDIM KÖTÜ KADIN HAK EDİYİNİ BULDUĞU İÇİN ÇOK SEVİNDİM

box basak... :Guzel ama okadar degil

box elif kayasu :Bence güzel bir masal

box ebru :ay çok güzel

box göknur :çok beğendim hemen özet çıkarıcağım belki tekrar okurum

box sümeyye :Çok güzel bence

box ilayda acar :Adacım bu hikAye 21 sayfa sürüyor çünkü bnim ödevim kendim kitap yaptım sonrada hergün 5 sayda yazdım neyse iyi günler harika bi hikaye ezberledim bile

box melisa :Çok güzeldi ama değişikti

box cerem :Cok guzel hikaye bayildim

box yaren :Çok güzel bir masalmiş...

box melek.. :Meleğim her gece bu masalla uyuyor...

box Damla Su :Çok güzel BAYILDIM ben

box Mehmet mert :Cok güzel herkese tavsiye ederim

box nisa :Bence de cok guzel bir masaldi.

box Deniz :Çok güzel olmuş

box gizem :Bence cok guzel .

box Eftelya : Çok guzel bir kitaptada yazıyor.

box zeynep :çok güzelllllllll olmuşşşşşşşşşşşş

box arzu :çok güzeldi sanki kitaptan okudum

box tugba sevval colak :Cok guzel olmus

box adem :Çok güzel olmuş kizima okudum çok begendi

box ada :arkadaşalar bu hikaye kaç sayfa bilen varmı?

box Naz ferniba :Güzel bir hikaye

box gürsun :çok güzel bir masal herkese tavsiye ederim haaaaaaaaarrrriiiiiikkkkkkaaydı

box aleyna su :çok güzel bir masal herkezse tavsiye ederim...(it is a good royal)

box seval :çok güzel bir masal ben en çok masal türü hikayeler severim yani tek kelimeyle süper

box ece suu :ben çok beğendim yaa ;)

box irem :çok güzel bence kuzenim eve geldi onada okuudum çok beyendi herkeze tavsiye ederim

box peri :Bence çok güzel bayıldım

box peri :Bencede çok güzel bayıldım.

box PELİN ARSLAN. :BU MASAL ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL .

box ceren bezirci :Çok güzel herkese tavsiye ediyorum .

box yağmur :Bence çooooooooooooooook güzel

box gönül. malkaç :Çok güzel bir masal

box Helin tutuş :harika hiç bir dünya böyle güzel maslı yazamaz

box SürGüN MeLeK :Ben bunu yegenime okudum ayrica ikimizde cok begendik... PaLasim icin tesekkurler :)

box Serenay sarıkaya :Çok güzel bi masal olmuş

box seda :Kizimla okuduk cok begendik

box gaye :süper bir şey bayıldım

box nurçin :güzel bir hikaye bu devirde kimseye güvenilmez vallahi

box BİR GARİP :MİSAFİR PERVER BİR MİLLETİZ,EVE MİSAFİR ALMAYIN BADINIZA NE GELİR OGRETİSİ YAPMISLAR

box ali berat :ders verici ,öğüt verici iyi akşamlar herkese...

box alara :güzel ve heyecanlı bir hikaye

box Şeyda Ve Elif :BAYILMAKTAN BETER ETTİ BİZİ KISACASI ÇOK GÜZEL VE MUHTEŞEMDİ SENİ HİÇ ANLAMADIK ELİF SUN

box şevval :güzel bir hikaye

box Baran :Kardesim çok beğendı

box livza sena :Cok begendik kizimla

box SEVVAL :ÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇOOOOOOOOOOOOK GÜZEL AMA UZUN

box sevval :Aaa cok guzeldiıiiiiiii ve duygusaldiiiiiiiiiiii:)

box sevval :A cok guzeldiiıiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

box Sudenaz Kaya :çok güzel duygusal çok uzun ben bayıldım okuyanı çok olsun

box rezzan konuk :çok uzundu ama okudum hemen uykum geldi

box sevginur :güzelllllllllll

box isa şen :çok güzel hikaye bayıldımmmmmmmmmmmmmm

box elif sun :hiç bişey anlamadım dünyada altınsaçrıkız yok

box nazferniba :çooooooooooook mükemmel hikye

box Erkan ada :Çok beyendim kızıma okudum hemen uyudu

box Bayuildium :Bayildimmmmmmmmmmmmm

box ilayda :bayıldımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

box ilayda :okudum ve çok bayıldım

box hasan yiğit :harikaydı kadın cezasın çeki

box elif :hikayeyi çok beğendim çocuk hikayesi ama yinede çoook güzel :)

box cansu :Ben bu hikayeyi cok begendim ve cooooook guzel bir hikaye coooooooook begendiiiiiiiim

box sema :hikaye çok uzun ama çooooooooooook güzel

box Elif Sena :Çok güzeldi çooook

box ada :çok güzelmiş beğendim

box Tuğba Zeynap Sare :Kardeşime okudum hikayeyi şuan uyuyor mışıl mışıl,teşekkürler:)

box Deryaada :Kim yazdıysa çok güzel olmuş çok beğendim herkese tavsiye ederim

box naz :çok harikaydı.kızımla beraber çok beğendik.

box Teslime celebi :Hikaye cookkk amaa cokkk guzel cok begendim oyle bir ilgimi cekti ki hikayeye resmen buyulendim acaba kim yaxdi cok merak ediyorum

box derya kılınç :çokkkkkkkkkkkkk ve çokkkkkkkkkkk beyendim kim yazdıysa teşekürle

box dilara :güzel bir hikaye

box elf your self :Çooooooooook güzel olmus

box melis lara altıntaş :çok güzel emeğinize teşekkür ederim

box ada :Mükemmel olmuş bayildim

box sıla hatice altay :fıstık gibisüperrrrrrrrrrrr

box rumeysa :Bencede çok güzel bir masal değil mi

box selin :Harika cok güzel

box nisa :Çok güzel bir masal bayıldım

box elif :çoooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkk uuuuuuuzzzzzzuuuunnnnnn

box Beatiful :İyiymiş ben beğendim ya siz?

box gulay :Çok güzel bi hikayeyiymis valla villa abi anlat anlat bitmez ha

box öykü :Bence coooooooooooook güzel bir masal bu altın saçlı kız çoook güzel bir hikaye yapmışlar abi ya okadar guzzelllll misin anlatmak bitmez valla

box kübra yılmaz :aynen çok sevdim ben bu masalı

box Filiykaty :Harika.tam türkçe dersi için

box sanra :çok güzel bir masal.bayıldımmmmmmmmmmmmmmmmm.çççooooooookkkkkkkk güzelll

box güzel :çok güzel ama lütfen abartarak yazmayın

box bade :bence çok güzel bir hikaye daha öncede okumuştum ama bilgisayardan okumayı daha çok seviyorum ya siz?

box merve aydın :Çoooooooooooooooooooooooooook güzeeeeeeeeeeeeeel

box kiraznaz gamze önder :Süperrrrrrrrrrrrr

box gamze hatice fatma :Kadın güzel kızın saçlarını niye kesiyor gerçekten çok hoş

box aslı birinci :süpeeeeeeeeeeeeeeeeer ya çoooooooooook beğen dik harikaaaaaaaaaaaa

box Aycan ve Nurcan :Çok beğendik.Harika ötesi bir şey.Yazdığın için TŞK ederiz.

box zeynep :Süpeeeeeeeeeererrrrrr bayildim

box asel gültepe :çok güzel bir hikayeydi

box zeynep :cooooooooooooook guzel bir masal hem de odevime yaradi

box melike :Cok guzel bir masal ya bu. Ne kadar okudum ve super bir masal

box ömer :coookkkkkk guzzell

box EZGİ :Çok güzel olmuş tşk ÇOOOKKKKKKK GÜÜÜZZZZZZZEEEEEEELLLLL !!!!!!!:)

box sude :harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

box öküz :acayip güzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeel

box evindar ve dilan :çoooooooooooooooooooookk güzeldi çoooook beyendik

box Evindar ve Dilan :çooooooooooooooooookkk güzeldi çooook beyendik

box Evindar ve Dilan :çooooooooooooook güzeldi çooooook beyendik

box elif :Cok guzel bir hikaye bayildim

box nazlı yağmur esra irem :çok güzel ama çok uzun kankiler ya benim

box ela ece :çok güzel olmuş

box kahan :çok güzel hikayeler hemde dünyalar kadar güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box NAZLI YAĞMUR :ÇOOOOOOOOOOOOOOK GÜZELLLLLLLLLLLLLL HİKAYEEEEEEEEEE.

box merve :çoooooooooooooooooooooooooooooook güüüüüüüüüüüüüüüzel

box esra taşddemir :çok fazla birşey

box irem derici :çoooooooooook beyendimmmmm ama benim şarkımdan güzel olmamışşşşşşşş

box nisa :çok uzun ve güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box merve :Supermis ya kardesime okudum o da bayildi masala

box Zeynep Ahsen UYSAL. :Güzeldi güzellllllllllll.....

box hümeyra :çok güzel olmuş ama birazcık uzon olmuş ama güel

box ceylan :bu hikaye çok süper

box MİRAY :Aman işte güzel güzel.İdare eder işte.

box Asiman :Cok guzel. altin sacli kiza bayildim

box nisa yürümez :cok güzel altın saçlı kız

box rukiye :Cook guzel ogluma okuyun derken kendim merak ettim sonuna kadar okudum. :)

box sivasspor şampiyon yiğit pekyi :çoooooooooooooook uzun

box rojda :Cok begendim cok guzel bi masaldi

box FATIMA ADAMHASAN :Bu hikayeyi çok beğendim ve çok güzeldi hemde çççççççoooooooookkkkkkkkkbeğendim çok bütün dünyaya tavsiye ederim .

box FATIMA ADAMHASAN :Çok güzel masaldı çok beğendim dünyadaki herkese tavsiye ederim.

box sultan :Çok güzel hikaye

box ÜÜMMÜHANN :ÇOK GÜZEL BEN ÇOOOOOKJKKKKK BEĞENDİM

box naz ferniba : ben çooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkk beğendim yani çoooooooook güzel

box serap ural :bence vidyolu olmalı insanlarla yapilmalı

box eylül :çok güzel bir masaldı çok beğendim herkese tavsiye ederim

box Ülkühan :çok güzel bir hikaye güveni anlatıyor

box yağmur güneş :Bunun videosu olmalı

box güler :Çok beğendim Güzel bir masal

box YAĞMUR GÜNEY :BU HİKAYEYİ ÇOK SEVDİM

box cahide :çoooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

box rukiye :Hikaye harika ama o adamla o kadınla yaptıkları çok kötü yapmışlar

box asikolurmercan :cok güzel olmus ellrinize akliniz saglik her siteye lazim sizin gibi birinden

box ravza :çok güzelmiş ellerine sağlık

box bengu nisa :bununda bi videosu yapilmali

box bilinmeyen :çok iyi yazılmış ben bukadar diyorum yazanı tebrik eder ellerinden öperim

box Dila :Bu çok güzel bir hikaye.

box duygu koçe :Çok güzel ya çok çok beğendim

box sude :Ya guzel masal bayildim ama su kadin yakum iyrenç bisey ya piyo ya kizin saclarini kesiyi

box alisya :çok güzel yağmur sana katılıyorum

box elif :ben kendim hikay e yazmak itiyorum ama neden yazamıyorum çok sıkıcı

box YAGMUR :HİÇ BİR ZAMAN AÇGÖZLÜ OLMAYACAGIZ

box ırmak :Çok beğendim herkese tavsiye ederim!

box Bir dost :Super okumanizi tavsiye ederim

box ayşe :kötü niyetli olmayın :(

box elnur :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel

box Lovatik. :D :bu kitabın aynısı bende vardı :D

box hazal :nerden buldunuz beee çok güzel beni sakın unutmayın

box Aleyna :Harika cok guzel

box hahah :Sizi kucuk ler

box YAĞMUR MİNA :ÇOOOOK GÜZEL AMA ÇOK KISA

box bengisu gök :yoooooo bu metin bana göre çok kısa

box Gökçe :Bitane kızın saçını gösterseydi ama çok güzel bir hikaye

box Beyza<3 :Çoook güzel ama kardeşime okudum yarım saat konuşmadım o derece amma velakin bayıldımmmmmm...<3:-P

box asel :Harikaydı daha doğrusu muhteşemdi.

box yezda :çok güzelllllllllllll :)

box sılllllla :çoooooooooooooooooooook güzel

box ecemmm :kısa yapsaydınız keske anlatmaya kalktın mı yandı memleket zaaaaaaaaaaaaaa

box yadigar :çok güzel bayıldım harikaaaaaaaa

box Hatice :Harika ötesi harika

box Hatice :Hariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikkkkkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaa

box sonqul :Iyi niyetli olmanln ve kotu niyetli olmanln sonuclarl iste

box aysun :çok güzel bir hikayeydi bayıldım

box SuLtaN :Çok beğendim. Ders alıyorum artık bu hikayelerden. Hastaanede okurken hiç canım sıkılmıyo. :-)

box sudenur sevim :çok uzun be 20 dakikamı aldı valla

box elif :masal çokgüzel

box irem su :çok sıkıcı bir masal

box elif :çook güzel bir hikaye herkese tavsiye erim

box yaren batum :çok güzel ama bazı harf hataları var.

box sude :Harika hayatım da hiç bu kadar güzel bir masal okumadım.

box nesil :çoooooooooooooooook güzel bence bu hikayeden ders alarak aç gözlü olmayıp elimizdekiyle yetinmeliyiz

box berfin :ben bunlara baaaaayıııııııııııldıııım

box Merve dere :Ben hiç bu kadar güzel bir hikaye okumamıştım. Kim yazmışsa ona helal olsun.

box beyzanur :çok güüüüüüüüüüüüüzel çok beğendim

box bsagwsghs1vz :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

box kaan :çok güzel inşallah yüz alırım

box HACER SUDE TEKİN :BU HİKAYEYİ ÇOK SEVDİM ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKKKKKKKKKK BAYILDIM ÇOK GÜZEL

box sevmek harika :yaaaaaaaaaaaa harika bir hikaye çok ama çok beğendim

box ayşe :çok güzel bir masal dı bu birdaha okumak isterim çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box sevmek harika :zun ama çok güzel hayal gücümü kullanıp canlandırdım begendim herkese tavsiye ederim :)

box sevim sevgi :yaaaaaaaaaaa super bi site

box sevilmek :sayfa sayısı kac lutfen yazın bıde cok guzel bi site guzel birde kıtab guzel ozetlemişşiniz

box aleyna ve nisa :Çok guzel okuyorumm

box nehir şengöz :ben çok beğendim

box sude korkmaz :harika bir hikaye çok ama çok beğendim

box zehra :HARİKA bir hikaye

box betül :çok ksa ama yinede güzel

box Azra :Çok güzel........................

box zeynep ecem :çokkkk uzun ama çok güzel

box Ela naz :Harika bir hikayeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

box Ela :Çok uzun olmasına rağmen çooooook güzel bir hikayeymiş

box Müzeyyen :Çok uzun ama çok güzel...Bayıldım bayıldım...

box sena :çok uzun olmasına rağmen çok güzelllllllll...... zaten uzun olan masallar güzel oluyo bu msalın bende kitabı var

box yağmur :çok harikaymış

box kuzey :Ben bu hikayeyi çok beğendim.

box htc :cokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzelllllllllllllllllllllllll

box yusuf :bence muhdeşem sizde beyendinizmi

box ravza : çokkkkkkkkkkkkk güzrl

box ezgi :çok güzel öğretmenim bile bu masalı beğendi

box derya :çok güzel bir hikaye çok beğebdim

box buse :çok güzel bir masallll

box ARZU :ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOK MÜÜÜÜÜÜÜÜÜKEMBEL

box taha :Cokkkk güzellll begendim...

box yeşil :uzun ama çok güzel hayal gücümü kullanıp canlandırdım begendim herkese tavsiye ederim

box ben :okuyan herkese güzel

box SEMİHKURT :BENCE ÇOK GÜZEL ALTIN SAÇLI KIZ

box havin :çok begendim teşekkürler

box kırmızİ :Güzel ama çok değil idare eder

box nur cennet :çok güzelmiş hikayeyi yazdığınız için teşekkürler.

box hilal :hikaye çok uzunmuş birde çok güzelmiş ve rüya ya katılıyorum.

box berennaz :çok uzundu ama çok güzeldi

box madalina :bence olan üstü okumak zor oldu ama deger

box rüya :hikayeniz çok güzel çok beğendim

box altın saçlı kız :bence çok güzel bir masal

box pelin :çoooooooook güzel

box nisanur :Ben hikayeleri çok beğendim.hep okuyorum,beğeniyorum.iyi okumalar arkadaşlar.

box sibel :çooook güzel bir hikaye

box peri :sayanizde babamla annemi uyuttum

box dilek perisi :masaliniz cok guzelmis kardesim hemencik uyudu

box aslı :gerçektende çok beğendim

box hhatice cansu :bence cook guuuuuuzel biir hikaye

box Kraliçe :Ben hikayeleri çok beğendim.hep okuyorum,beğeniyorum.iyi okumalar arkadaşlar.

box nur :çok hoş beğendim bn ya güzel işte bnde kardeşimi bu masalla uyuttmm:D

box yaren atay :çok güzel bir masal bence harika altın saç çok güzel)))))))))))))))))))))))))))))))

box prenses :ayy bu hikaye sayesinde kuzenimi zar zor olsa da uyuttum sağolun

box makbule ve laçin :Çok beğendik :)

box dılara :bence o kadar abartıcak bırsey yok guzel ıste . A ma tşk ederım kardesım sayenızde bu masalla uyudu:)

box eda :bencede çok güzel ve bu hikayeyi tek çocuklar icin de yazmamışlar büyüklerde okuyabilir

box ecrin karaman :Çok güzel çocukların tam okuyabileyecegi bir masal bence

box sıla özkan :bu hikayeyi çoooook beğendim ödevimi yaptım hepinize teşkür

box naz ferniba :çok beğendim bence herkes bu hikayeyi okumalı çünkü benim okuduğum en güzel hikayebu bu hikaye okumayanlarada tavsiye ederim ben okudum bana göre bu hikaye çok güzel bir hikaye size göre sizce çok güzel bir hikaye değilmi yorumunuzu isterim

addMasallar ve Hikayeler Ana Sayfaya Dön