Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Nimet (Nimetlere Şükretmek) Türk ve Dünya Masalları

masal okuNimet (Nimetlere Şükretmek)

Nimet (Nimetlere Şükretmek)

Akşam ayazı çok soğuk esiyordu.

 

Adam, altmış - altmış beş yaşlarında görünüyordu. Zayıf ve hastaydı. Eski ve kirli bir paltoya sımsıkı bürünmüştü. Ayaklarında yırtık pırtık bir ayakkabı vardı ve çorap giymiyordu.

 

Peşinden yine kendisi gibi kirli ve zayıf bir sokak köpeği geliyordu.

 

Her ikisinin de sokaklarda yaşadığı her hallerinden belliydi. Halleri, görenlerde tiksinmeyle beraber bir acıma duygusu uyandırıyorlardı.

 

Adam, zengin insanların oturduğu bir sitenin çöp konteynırına yaklaştı. Soğuktan morarmış elleriyle çöpleri karıştırmaya başladı. Yiyebilecek bir şeyler aradı ama işine yarayacak hiçbir şey yoktu. Kediler onlardan önce ne varsa halletmiş olmalıydılar. Halbuki açlığını bastırmak için bir parça kuru ekmeğe bile razıydı.

 

Sokak köpeği kuyruğunu sallayarak çöpü karıştıran adama sokuldu. Kendisine uzatılacak bir ekmek parçası ya da yemek artığı için umutla bekledi.

 

En yakındaki apartmanın duvarın dibine çömeldi adam. Köpek de peşinden geldi. Dondurucu bir poyraz esiyor adamı iliklerine kadar donduruyordu. Paltosuna biraz daha sarıldı. Köpek adamın ayakları ucuna büzüldü.

 

***

 

Küçük kız 7-8 yaşlarındaydı. Yarım saattir salya sümük ağlıyordu. Annesinin akşam yemeği için hazırladığı yemeği beğenmemiş, nereden aklına geldiyse pizza istiyordu. Annesi de ısrarla yemeğini yemesini istiyor, ona akşamın bu saatinde pizza pişiremeyeceğini anlatmaya çalışıyordu.

 

Annesinin tabağına koyduğu kızarmış tavuk butları buz gibi olmuştu. Biraz sonra sabrı tükenen baba artık dayanamadı. Kızına bir ders vermek istedi. Küçük kızın tabağındaki kızarmış butları bir çöp poşetine koyup mutfak penceresinden aşağıdaki çöp konteynırına fırlattı. Sonra da eşine dönüp:

 

- Bırak şu nankörü! O yemezse sokaktaki kedi köpek yer. Hem de iştahla! Onun beğenmediğini bulamayan ne insanlar var şu şehirde! Bırak aç kalsın, dedi.

 

***

 

Adam ve köpek çöpe düşen poşetin çıkardığı sesle irkildiler. Adam yavaş yavaş doğruldu. Yukarıdan atılan poşeti çöpten aldı. Poşetin içindeki kızarmış tavukları görünce mutluluktan ağzı kulaklarına vardı. Hemen yere çömelip tavuğu yemeye başladı. İçinden de kendisine bu yemeği gönderen Allah’a teşekkür ediyordu.

 

Köpek adamın butlardaki etleri yiyip kemikleri kendisine vermesini beklerken üst kattaki küçük kız hala tepine tepine pizza istiyordu.

 

Ali TUTKUN

Ekleyen : Ali TUTKUN     Okunma : 18929 kez

tags gerçek hikayeler çocuk masalları eğitici hikayeler masal sitesi en güzel masallar ibretlik öyküler Ali TUTKUN

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Gölgesiyle Yarışan Tay 48680 kez okundu.

Çocuk Masalları Kardan Adam Konuşuyor 29070 kez okundu.

Çocuk Masalları Dağlar Beyi'nin Oğlu İle Ovalar Beyi'nin Kızı 29195 kez okundu.

Çocuk Masalları Koku 8539 kez okundu.

Çocuk Masalları Yavru Balina İle Köpekbalıkları 41389 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön