Eğitim Sitesi

Teknoloji Dünyası İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Teknoloji Dünyası İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

1 gb 1024 mb dır. (Salarlı munzur)

Windowsun İlk Sürümünde Sadece Klavye Kullanılabiliyordu (Arda saat 5/C)

Yürüyen merdivenlerin yan tarafındaki fırçaların ne işe yaradığını biliyor musunuz? Hayır, ayakkabılarınızı fırçalayıp parlatmak için değil... İlk yürüyen merdivenlerde bu fırçalar bulunmuyordu. Fakat zamanla üreticiler basamaklar ile mekanizma arasında bulunan boşluğun problem yarattığını fark etti. Bazen insanların uzun paçaları, etekleri ya da ayakkabı bağcıkları boşluklara sıkışıp hem mekanizmayı durduruyor hem de insanları zor durumlara düşürebiliyordu. dersimiz.com Bazı durumlarda ise bu boşluklardan mekanizmanın içine düşen maddeler sorun çıkarabiliyordu. 1987 yılında Londra metrosunda çıkan yangına da bu durum sebep olmuştur. Yürüyen merdivenin alt kısmında biriken pislikler, yanan bir kibrit tarafından tutuşmuş ve 35 kişi yangında hayatını kaybetmişti. Elbette o dönemde Londra'da merdiven basamaklarının tahta olması da yangına katkıda bulunmuştu. Fakat asıl tetikleyici basamakların altındaki pisliklerdi. Yürüyen merdivenlerdeki fırçalar, bu temel işlevin yanında sürtünme sesiyle sizi köşelere fazla yaklaşmaktan da koruma görevi üstleniyor. (özkan)

Yıllık toplamda bir mikrodalga fırının dijital saati, fırının kendisinden daha fazla enerji tüketiyor. (ilginçbilgiler.net)

Facebookun Asıl Amacı Eskiden İnsanların Yaşam Şeklini Ve Arkadaş Çevresini İncelemekti. (Anqaralı)

Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı veri transferi yapan yeni bir teknoloji olan Li Fi ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor. Test aşamasındaki verilere bakarsak saniyede 18 adet 1,5 GB boyutunda filmi indirmek gelecekte mümkün olacak. (ByTekno)

Artık bilim adamları, fıstık ezmesini elmasa dönüştürebiliyorlar. (Pınar)

Commodore 64, tüm zamanların en çok satan kişisel bilgisayarıdır. Ağustos 1982'de 595$ fiyat ile piyasaya sunuldu.64 KB RAM belleğiyle, ses ve görüntü performansıyla o zamanların IBM uyumlu bilgisayarlarına göre daha üstün bir sistem sunuyordu. Commodore 64'ün yaşam süresi boyunca (1982'den 1994'e) toplamda yaklaşık olarak 17 milyon cihaz satıldı. (Paşa)

Facebook, her gün ortalama 600,000 hack(saldırı) denemesine maruz kalıyor, bu sayı gün geçtikçe artıyor. (Facebook)

Google reklamlardan ortalama yılda 20 milyar dolar kazanıyor. Bu rakam Amerikanın ünlü kanalları CBS, NBC, ABC ve FOX'un prime time da kazandığı reklam gelirinden bile fazladır. (OrHan)

Normal bir CD (compact disc) deki hatlar bir doğru üzerinde yer alsaydı yaklaşık 5km uzunluğa ulaşırdı. (bilgin)

"Pijamalı hasta yağız şoföre çabucak güvendi" cümlesi alfabemizin tüm harflerini içinde barındırır. Elektronik cihazlarda alfabe testi için kullanılır. (dersimiz.com)

İstenmeyen e-postalar için harcanan enerji nedeniyle yılda 20 milyon ton karbondioksit salınımı oluşuyor. (ilginçbilgiler.net)

Asansörlere ayna konmasının birincil sebebi, kravatınızı ya da saçınızı düzeltin diye değil; kapıyı açınca kabinin yerinde olduğunu görün diyedir. (dersimiz.com)

Dünyanın en sessiz yeri, Orfield Laboratuarlarındaki yankı odası. Ses dalgalarının %99.99'unu absorbe edebilen yapısı ile insanları gerçekten çok ilginç bir şekilde etkiliyor. O kadar sessiz ki, kendinizi duymaya başlıyorsunuz. Kalp atışınız, midenizden gelen sesler, nefes alış verişiniz, hatta kanınızın pompalanmasının ve akışının sesi. Yeteri kadar vakit geçiren denekler, dengelerini kaybedip halisünasyon görmeye başlamışlar. Hala 45 dakikadan fazla dayanan kimse olmamış... (bybilgin)

Tüm İnternet 540 Milyar Trilyon (10 Üzeri 21) Elektron ile birbirine bağlı. Toplam ağırlıkları yaklaşık 1 çilek kadar... (dersimiz.com)

Süper Mario oyunundaki bulutlarla çalılar aynı şekillere sahiptir. Bulutlar beyaz, çalılar yeşile boyanmıştır... (Kimse)

AVM lere ve otellere giriş/çıkışlarımızda bizi yavaşlatan o döner kapıların kullanılmasının amacı içerideki ısıyı korumaktır. (ilgiçbilgici)

1981 yılında 1 GB'lık depolama biriminin maliyeti 300 bin doları geçerken, bu rakam yıldan yıla azaldı. 1987 yılında 500 bin dolara, 2000 yılında 10 dolara ve 2012'de 1 doların dahi altına düştü. (ilginçbilgiler.net)

Benzinli bir otomobil ortalama 6 kilometre yol katettiğinde atmosfere 1 kilogram karbondioksit salıyor. (gaye)

Google'a "tilt" Veya "askew" Yazarsanız, Sayfa Biraz Sağa Yatar. (Leonide)

Motorlu araçlar dakikada 2 insanı öldürüyor. (asude)

Apple'ın bütün reklamlarında saat 9.41'i gösterir. (Ali Yılmaz)

Mikrodalga Firında Isıtılan Bir Yemek 6 Dakika Boyunca Midenizde Pişmeye Devam Eder. (berat)

Dünya da atılan her 150 tweet'den biri, "ONEDİRECTİON" veya grubun üyeleriyle ilgili. (misafir)

Doğal elektriğin yıldırım, şimşek dışında pek çok çeşidi vardır.Vücudumuzda mesajlar, sinirlerin üzerinden küçük elektrik akımları halinde iletilir. Kalbimiz de elektrik sinyalleri sayesinde çarpar.Doğada bazı canlılar ürettikleri elektriği korunmak, avını yakalamak ve yönünü bulmak için kullanır. (Asya Güloğlu)

Teknoloji Dünyası Diğer Sayfalar

[1]2 3

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

Teknoloji Dünyası İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 58 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön