Eğitim Sitesi

Tarihsel Olaylar İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Tarihsel Olaylar İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

(57. Alay) Anzak çıkartmasını durdurmak için kurulan alaydır. 3000 kişilik ordu ile kendilerinin 3-4 katı fazlası orduyla mücadele etmiş geri püskürtmüşlerdir fakat (her biri şehit olmuştur) Bu yüzden günümüzde 57. Alay yoktur kahramanlıkları kalıcı olsum diye.. (@bilgikapim)

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM'yi ilk tanıyan devlet Ermenistan'dır. (mevlana o.o.)

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM'yi tanıyan ilk İtilaf devleti Fransa'dır. (dersimiz.com)

Türk Tarihçilere Göre Osmanlı Devleti Çok Fazla Hoşgörülü Olmasaydı Ve Sınırları İçerisinde Azınlıklara Yer Vermeseydi 600 Yıl Daha Yaşayacaktı. (Gaye defne)

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM'yi tanıyan ilk Müslüman devlet Afganistan'dır. (dersimiz.com)

Yahudi Soykırımını Yapan Adolf Hitler'in İlk Aşkı Bir Yahudi İdi. (bayròó)

Eski takvimler yeniden kullanılabilir. Örneğin 2012 yılının takvimi 1984, 1956 ve 1928 takvimleriyle aynı. (Sila)

1900 yılında Amerikan patent dairesi başkanı Charles Duell Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi. dedi. (cihat)

IV. Murad zamanında kahvehanelerde devlet aleyhine konuşmalar yapıldığı düşünülerek tüm kahvehaneler kapatılmıştı. (Muratoğlu)

Osmanlı'da İçinde Hasta Bulunan Evin Penceresine Kırmızı Çiçek Konurdu. Onu Gören Satıcılar Sessizce Geçerlerdi. Çocuklar Da Başka Sokakta Oynarlardı. (bilgi)

1920 Yılında Dünyada, Bugün 2 Dakika İçinde Çekilen Fotoğraf Kadar Fotoğraf Çekilememiştir (ezgi)

Ünlü online satış sitesi Ebay de satılan ilk ürün bozuk bir lazerdi. Tam 14.38 dolara, bir koleksiyonere satıldı. (Mini)

1915 yılında San Francisco'da düzenlenen bir Charlie Chaplin benzerleri yarışmasında Charlie Chaplin'in bizzat kendisi de katıldı. Yarışı kazanmayı bırakın kendisine benzemediği için finale bile kalamamıştır. (yasin)

11 Eylül'ün mimarı olarak bilinen Osama bin Ladeni bulmak için Amerika'nın harcadığı para ve zaman ile Aya gitmek ve gelmek mümkündü. Tam tamına 10 yıl ve 100 milyar dolar harcanmıştır. (bade)

Adolf Hitler, 1938 yılında Time dergisi tarafından Yılın Adamı seçilmişti. (neymar)

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM'yi tanıyan ilk büyük Avrupa devleti Sovyetler Birliği'dir. (dersimiz.com)

Vikingler genellikle boynuzlu miğferler giyen kişiler olarak gösterilir. Ancak ortada Vikinglerin boynuzlu miğfer giydiklerini kanıtlayan tarihi hiçbir kanıt yoktur. (ilginçbilgiler.net)

Artık nesli tükenmiş olan Yünlü mamut isimli mamut türünün canlıları Mısır Piramitleri inşa edilirken varlardı. (ByBilgin)

1960'larda CIA, Rus konsolosluklarında casusluk için, Akustik Kedicik ismini verdiği programında, cerrahi yöntemle kedilerin içine mikrofon, pil ve anten yerleştirerek kedileri dinleme cihazına dönüştürdü. (ByBilgin)

24 Şubat 1954′te tüm İstanbul Boğazı buz tutmuş ve insanlar yürüyerek boğazı geçmiştir. (ertan)

Portakalın adı Türkçeye "Portugal" yani Portekiz ifadesinden geçmiştir. Bunun nedeni Osmanlı'ya portakal meyvesinin Portekiz'den gelmesidir. (ByBilgin)

Titanik batmadan tam 14 yıl önce kitabı yazılmıştır 1898 yılında yazılan kitabın adı Titan'ın Enkazı.. Evet ilk dikkat çeken benzerlik kitapta batan geminin adının Titan olması, gerçekte de Titanic olması. Ama sadece bununla kalmıyor. 1- Titanic için batmaz deniliyordu, kitapta Titan için de aynı ifadeler kullanılıyor 2- İkisinin de kapasitesi 3000 kişi 3- Titanic 14 Nisan 1912'de Kuzey Atlantik'in 400 mil açıklarında buzdağına çarparak batıyor. Kitapta anlatılan Titan da, tamamen aynı şekilde, bir Nisan akşamı, Atlantik'in 400 mil açıklarında buzdağına çarparak batıyor... (tarihçi)

Saat alarmları olmadan önce insanlar, "tıktıkçı" lar sayesinde uyanıyorlardı. (erdoğan)

2011 yılında Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem öyle etkili oldu ki Dünya'da günler 1.8 mikrosaniye kısaldı! (ÇokBilen)

ABD, Ay'a çıkmak ve Usame Bin Ladin'i bulmak için aynı süre ve parayı harcadı. 10 yıl ve 100 milyar $ (HacıOsman)

18. yüzyılda yaşayan İsviçreli matematikçi Euler'in eserleri 70 cildi aşıyor. Görme yeteneğini kaybettikten sonra dahi çalışmalarına devam etti. (ilginçbilgiler.net)

Tarihsel Olaylar Diğer Sayfalar

[1]2 3 4

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

Tarihsel Olaylar İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 83 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön