Eğitim Sitesi

Spor Dünyası İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Spor Dünyası İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

1904 Olimpiyatları'na damgasını vuran ve 1920'lerde popülerliğini yitiren bir dal olan dalıcılığın ilk ve tek altın madalyasına sahip sporcusu William Dickey'dir. Dickey'in 19 m'lik dalışı ile altın madalya kazandığı bu dal, dalıcılığın uzun atlaması olarak da bilinir. (öykü)

Türkiye'de ilk defa aynı takıma verilen 5 kırmızı kartla tatil edilen futbol maçı Beşiktaş - Samsunspor karşılaşmasıdır. (Samsunlu)

Sumo Güreşçilerinin Kiloları 130 İle 320 Arasında Değişir. (Tunahan idaci)

2008 Olimpiyatları Maratonu Kenyalı koşucu Samuel Kamau Wansiru tarafından 2 saat 6 dakikada tamamlanmıştır. Bu Wansiru'nun ortalama hızının saatte 20 km olduğunu gösteriyor. (Doğa)

En çok seyirciin izlediği Dünya Kupası maçı, 1950 Dünya Kupası finali oldu. Brezilya'nın Maracana Stadyumu'nda Brezilya ile Uruguay arasında oynanan final maçını toplam 199 bin 854 kişi izledi. (Mustafa)

Futbol federasyonunun ilk başkanı Yusuf Ziya Öniş'tir (sporcu)

İlk Türk futbolcu Fuat Hüsnü Kayacan'dır. (ilginç bilgi)

Brezilyalı yüzücü Cesar Cielo 50 m serbest stil yüzmede rekoru elinde bulunduruyor. Hızı ile Cielo saniyede 2.35 m yüzebiliyor. (ırmak)

Beşiktaşlı taraftarların Liverpool maçında yaptığı tezahürat 132 desibele çıktı. 132 desibel, futbol tarihinin en yüksek ses seviyesiydi. (BJK)

1966 Dünya Kupası finallerinden önce bir koleksiyon meraklısı tarafından Londra'dan çalınan Dünya Kupası, bir köpek tarafından parkta saklanarak hırdavatlar arasında bulundu. (Sporcu)

Türk spor tarihinde jübile yapan ilk bayan basketçi Derya Özyer'dir.(G.S.) (Gs li)

Yurt dışında futbol maçı yapan ilk takım Galatasaray'dır. (GSli)

Futbolda Üç Puanlı Sistem, İlk Olarak 1981 Yılında İngiltere Ligi'nde Uygulandı. (bahadır)

Dünya Kupası tarihinde ilk penaltı kaçıran oyuncu Arjantin'den Fernando Paternoster olurken, Meksikalı Manuel Rocquetas penaltıyı gole çeviren ilk futbolcu olarak tarihe geçti. (Sporcu)

1954'de Sandor Kocsis, 1958'te Just Fontaine ve 1970'te Gerd Müller aynı Dünya Kupası Finalleri'nde 2'şer hat-trick yaparak tarihe geçtiler.. (Sporcu)

Türkiye'nin ilk stadyumu Fener Bahçe stadıdır. (kemal)

Avrupa karmasında yer alan ilk Türk basketçi Efe Aydan'dır. (sporcu)

Fransa 1998'de ilk tur maçlarının ardından Dünya Kupası kırmızı kart rekoruna ulaşıldı. 48 maçta 16 kırmızı, 174 sarı kart çıktı. (Sporcu)

Voleybol Amerikalı William Morgan tarafından 1895′te A.B.D'de bulundu. (yiğit)

1998 Yılında, İngiliz Hakem Martin Sylvester Futbolcuya Yumruk Attığı İçin Kendi Kendine Kırmızı Kart Göstermiştir. (ben o)

Çikolata Renkli İnsanlar Olan Zencilerin Göbek Deliği Daha Yukarıda Olduğu İçin Çok İyi Koşabilirler. Beyaz Tenli İnsanların İse Göbek Delikleri Zencilerin Göbek Deliğine Göre Daha Aşağıda Olduğu İçin Çok İyi Yüzebilirler. En İyi Koşucular Zencilerden En İyi Yüzücüler Beyaz Tenlilerden Çıkar. (yokk)

1923 Tarihinde Fenerbahce Ligi Hic Gol Yemeden Bitirmistir Ve Bu Olay Guinnes Rekorlar Kitabina Yazilmistir. (burakkkk)

1848 - Cambridge Kuralları adı altında futbol kuralları toplanmış ve bu kurallarla Cambridge'de öğrenciler arasında ilk futbol maçı oynanmıştır. (Sporcu)

Fenerbahçe Kendi Evinde 40 Yıl Yenılmeyen Manchaster Unitedi Boliçin Goluyle 1-0 Yenmıştır 40 Yılı Bozan Takım ;) (Mehmett)

Fenenerbahçe 1922-1923 Sezonları Arasında Hiç Gol Yemeden Şampiyon Olup Bir Dünya Rekoru Kırarak Tarihe Geçmiştir. (yaren)

Bilardo topu, sıkıştırılmış kağıttan yapılır. (serhat)

Spor Dünyası Diğer Sayfalar

1 [2]3

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

Spor Dünyası İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 70 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön