Eğitim Sitesi

İnsan Vücudu İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

İnsan Vücudu İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Gelişmişi tamamlanmış bir insan iskeletinde 206 kemik bulunur. Oysa bir bebeğin iskeletinde 300 den fazla kemik bulunur. Bunun nedeni vücut gelişimi sırasında kemiklerden bazılarının birleşerek büyük kemikleri oluşturmasıdır. (ByBilgin)

Zekâ gelişimi bağlantıların artması ile ilgili olur. (Arda)

Bir uyartı beyninizde trilyonlarca farklı bir yol izleyebilir. (recep)

Soluk alırken ile soluk verirken geçen süre genellikle aynıdır. yaklaşık 2,5 sn. Ama konuşurken diyaframınızı kullanarak soluk verme süresi 5-10 saniyeye çıkarırsınız. Böylece her soluktaki konuşma sürenizi uzatabilirsiniz. Bu nedenle spikerler, ses sanatçıları, tiyatrocular soluklarını kontrol etmeleri için özel bir eğitim alırlar. (Fenci)

Beyninizin sol yarım küresi vücudunuzun sağ yanından, sağ yarım küresi ise sol yanından sorumludur. Ayrıca her yarım kürenin yönettiği düşünce ve eylemler farklıdır. Sol yarım küre konuşma ve dilden sorumludur. Ayrıca toplama çıkarma gibi belirli bir düzende yapılması dereken işlerde kullanılır. Sağ yarım küre, bildiğiniz bir yerin haritasını gözünüzde canlandırmanız gibi resimlerle düşünürken kullanılır. (dersimiz.com)

Vücudumuzda yaklaşık 100 milyon sinir hücresi bulunur. (Sanem Çekiç)

Yetişkin bir idrarın idrar kesesi yaklaşık 600 ml idrar tutabilir. Çocuklarda bu miktar daha azdır. İdrar kesesinin 1/4’ü dolduğunda tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. (Caner)

Vücudunuzda ölen kan hücrelerinin yerine yaşamınızın her dakikasında yaklaşık 150 milyon yeni hücre yapmak zorundadır. (Fenci)

Doğduktan sonra beyninizin gelişmesini, yeni sinir hücresi oluşumundan çok sinir hücrelerinin arasındaki bağlantıların artması sağlar. (fenbilimleri)

Kalbin vücuda kan pompalaması sırasında damarlarınızda hissettiğiniz basınç nabız olarak adlandırılır. Kalbinizin çalışması kasılıp-gevşeme şeklinde dakikada 70-80 kez yinelenir. Kalbiniz kasılıp-gevşeme sırasında kısa bir süre dinlenir. (sevilay dedeoğlu)

İnsan, baharatlı yiyecekleri seven tek tür. (ByBilgin)

Zeki İnsanlar Genellikle Çok Yavaş Konuşurlar (Beyza)

İdrar az miktarda safraya renk veren madde içerdiği için sarı renktedir. Sabah ilk yapılan idrar daha koyu renkli ve yoğundur. Yenilen yiyeceklere bağlı olarak idrarın rengi değişebilir. (ByBilgin)

Her bir beyin hücresi saniyede yüzlerce hattan binlerce uyartı alabilir. (Büşra)

Bir dakikada vücuttaki kanın 1 litresi böbreklerden geçer. Yani böbrekler günde 1.400 litre kan süzer. Süzülen kanın %98-99’u kan tarafından geri emilir. Günde 2-3 litre idrar oluşur. (kader)

19. Yüzyılda Yaşayan Edward Mordrake'nin Ensesinde 1 Yüzü Daha Vardır. Ender Rastlanan Bir Yapışık İkiz Vakasıdır. Bu Yüz Yemek Yiyemez Ama Ağlar Ve Gülebilir. İnsanların Psikolojik Baskılarına Dayanamayan Edward Mordrake 23 Yaşında Kendini Asarak İntihar Etmiştir. (ilginç bilgiler)

Beynin uyartıları iletme hızı saatte 580 km'dir. (ByBilgin)

Eğer Soğanı Soyup Ayaklarınızın Altına Koyarsanız Yaklaşık 1saat Sonra Tadını Alırsınız (Kübra)

Aslında " Anı Yaşamak " Deyimi Pek Uygun Değildir. Çünkü Gerçekte Tam Olarak Anı Yaşayamıyoruz. Beynimiz Her Şeyi Düşünüp Algılayana Kadar Belli Bir Süre Geçtiği İçin 80 Milisaniye Geçmişte Yaşıyoruz. (Bilgin)

Kahverengi Gözler En Sağlıklı Gözlerdir. (ebru)

Göz kırpmak bize çok hızlı bir hareket gibi gelse de ömrümüz boyunca gözlerimizi kırptığımız süre ortalama 1,2 yıla denk geliyor. Yani bu süreyi göz kırpmanın aralıksız olarak devam ettiğini düşünürseniz toplam 1,2 yılımız karanlıkta geçecek demektir. (asena)

Her sinir hücresi binlerce başka sinir hücresi ile bağlantılıdır. (Bilgili)

Dilimizin farklı bölümleri, farklı tatları algılar değil mi? Yanlış. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucu bütün tatların dilin bütün bölümlerinde algılandığı kanıtlanmıştır. Yalnızca dilin bazı bölgeleri bazı tatlara daha hassastır. (dersimiz.com)

İnsanların 5 duyusu olduğu herkes tarafından bilinen bir doğrudur. Fakat yapılan araştırmalar insanların en az 9 duyusu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hatta çoğu araştırmacı bu sayının yaklaşık 21 olduğunu düşünmektedir. (ilginçbilgiler.net)

İnsan Beyni 300 Yıllık HD Bir Filmi Kaydedebilecek Kadar Güçlü Hafızaya Sahiptir. (Büşra)

Yamuk Veya Kötü Kesilirse Eğer Saçlar Küsebiliyormuş. (kübra)

İnsan Vücudu Diğer Sayfalar

[1]2 3 4 5 6 ... Son Sayfa

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

İnsan Vücudu İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 316 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön