Eğitim Sitesi

Enler ve İlkler İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Enler ve İlkler İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Dünyadaki ilk telefon rehberinde sadece elli isim yer almıştı. 1878 yılının şubat ayında Connecticut New Haven'da yayımlanmıştı. (dersimiz.com)

28 Temmuz 2013 tarihinde Tayvan'ın başkenti Taipei'de 1,213 kişi 10 dakika boyunca yüz bakım maskesi takarak dünya rekoru kırdı. (ipek)

Dünyanın en büyük çiçeği Avustralya'da yetişir ve Rafflesia ArnoldII ismiyle bilinir. Büyüdüğünde ebatları bir şemsiye kadardır. (dersimiz.com)

Dünyanın en çok kazanan sporcusu golfçu Tiger Woods, yılda 78 milyon dolar, yani saniyede 2.5 dolar kazanıyor. (Sporcu)

En Büyük Hücre Deve Kuşu Yumurtası, En Uzun Hücre İse Siyatik Sinirdir(1 Metre) Bacakta Bulunur. (Ayşe Nur)

Dünya'nın en temiz havası Norveç'teki Svalbard adasındadır. Adaya ilk inildiğinde baş dönmesi ve burun kanaması yaşanabiliyor. (sedanur)

Düşes lakaplı Chris Walton en uzun tırnak rekorunu elinde tutuyor. 18 yıldır itinayla uzattığı sol el tırnakları toplam 3, sağ el tırnakları ise 2.92 metre uzunluğunda. (dersimiz.com)

Eroin Türkiye de ilk Trakya yöresinden sokulmuştur. Gerçek adı heroindir. Ancak Trakya şivesinde h harfi olmadığı için "Eroin" olmuştur. (kral)

Dünya'daki en büyük gök taşı Hoba 1920 yılında Namibya'da bulunmuştur. Yaklaşık 80 000 yıl önce Dünya'ya çarptığı tahmin ediliyor. Hoba isimli gök taşı 50 ton ağırlığında ve 9 metreküp hacmindedir. (Pervin)

Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi Bambu ağacıdır. Bambular bir günde yaklaşık 90 cm. kadar uzar. (ömer)

Medine'deki Hz. Muhammed Camii, 30 Futbol Alanı Büyüklüğündedir. 2000 Mermer Sütunu, Bir Asansörü, Açılabilir Bir çatısı Vardır. Dünyadaki En Büyük Air-Condition Sistemine Sahiptir. (İpek)

1978'de 70 Milyon Derece Selsiyus Isı Açığa Çıktı. Bu Fosionism Deneyi Sırasında Ve Şimdiye Kadar İnsanın Ürettiği En Yüksek Sıcaklıktır. (naz)

Dünyanın en yüksek binası Dubai'deki Burj Khalife'dir. Yüksekliği 828m ve 160 katlıdır. (ByBilgin)

İlk araba radyosu 1929 da icat edildi. (dersimiz.com)

İlk aşırı hız cezası 1902'de yazıldı. (hasret)

Dünya'da üretilen en pahalı yapı, yapımı için 150 milyar dolar harcanmış olan Uluslararası Uzay İstasyonu'dur. (dersimiz.com)

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad, vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir. (dersimiz.com)

Dünya'nın en uzaktan çekilmiş fotoğrafı, yaklaşık 6 milyar kilometre öteden çekilmiştir ve Soluk Mavi Nokta olarak bilinir. (dersimiz.com)

Dünya'nın en derin noktası olan Mariana Çukuru, okyanus yüzeyinin 10.9 kilometre dibindedir. (çok bilmiş)

Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 1922 yılında Libya'nın El Azizia ilinde kaydedilen 57.8 santigrat derece sıcaklıktır. (sıla)

Dünya Üzerindeki İlk Canlılık Örneklerine Günümüzden 3.5 Milyar Yıl Öncesine Ait Tabakalarda, Avusturalya'da Rastlanmaktadır. Bu O Kadar Uzun Bir Süredir Ki, O Dönemde Atmosferde Oksijen Bile Bulunmamaktadır. (Bilim İnsanı)

Dünya üzerinde açılan en derin delik, Sakharin-1 kuyusudur ve 12.4 kilometre derinliğe inmiştir. Dünya'nın yüzeyinden merkezine olan uzaklık (yarıçapı) ise 6371 kilometredir. (Bilim İnsanı)

Dünya'nın en kurak bölgesi olarak bilinen Antarktika'nın Kuru Vadi bölgesine son 2.000.000 yıldır hiç yağış düşmemiştir. (Bilim İnsanı)

The Peanuts (Snoopy) karakterleri, ilk olarak 1957 senesinde, Ford Fairlaine otomobil reklamı için anime edildi. (ibrahim)

Bilinen En Eski İnsan Yapımı Dini Yapıt, Milattan Önce 10. Milenyumda (Mö 10.000) Yapılmış Olan Göbeklitepe'dir Ve Türkiye'de Bulunur. (Bilim İnsanı)

Şimdiye kadar kaydedilen en soğuk gün, Antarktika'daki Vostok İstasyonu'nda kaydedilmiştir ve -89.2 santigrat derecedir. (Bilim İnsanı)

Enler ve İlkler Diğer Sayfalar

1 [2]3 4

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

Enler ve İlkler İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 104 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön