Eğitim Sitesi

Enler ve İlkler İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Enler ve İlkler İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Dünyada en çok tüketilen içecek çaydır. (zade)

Türkiye'nin İlk Kadın Muhtarı Gül Esin Hanım; Aydın'ın Çine ilçesinde Oturuyordu. (1933) (dersimiz.com)

Çin'in Qingdao plajında 900 şemsiyesiyle oluşturulan ejderha figürü, şemsiyelerle yapılan en büyük yapboz rekorunu kırdı. (ilginçbilgiler.net)

Haziran 2010'da Londra'daki Battersea Parkta bir hayır etkinliği için toplanan Sumo güreşçisi kostümlü insanlar da bu alanda bir rekora imza attı. (ilginçbilgiler.net)

İnsan Vücudunda En Çok Kaşık rekorunun sahibi Gürcistanlı Etibar Elchiyev, vücuduna 50 metal kaşığı mıknatıslayarak yerleştirmeyi başarmıştı. (gurbetten)

Çinli arı yetiştiricisi She Ping'in vücudu 33 kg ağırlığında 331 bin arı ile kaplanınca Ping adını rekorlar kitabına yazdırmış oldu. Bir öceki rekor sahibi, 26 kg ağırlığındaki arıyı bedeninde taşıyabilmişti. (ilginçbilgiler.net)

En küçük yumurta, aynı zamanda en küçük kuş olan sinek kuşuna aittir. Bu kuşların yumurtaları yarım gramdan hafif ve bir buğday tanesinin yarısından daha küçüktür. (Mehmet Ege)

Dünya'nın En Küçük Ülkesi SEALAND'dir. Bu Ülkenin Yüzölçümü İse 550 Metrekaredir . (Emirhan)

Çinli Songhao, Ocak 2011'de vücudu tamamen karla temas halindeyken 46 dakika 7 saniye geçirerek adını Guinness Dünya Rekorlar'ına yazdırmayı başardı. (Ziyaretçi)

2009 Haziranında Slovakyalı Milan Roskopf, 3 elektrikli testereyi 62 kez elinde bir jonklör gibi çevirerek kendi rekorunu egale etti. Roskopf, önceki rekorunda testereleri 35 kez çevirmişti. (ilginçbilgiler.net)

Dünyada en çok yağış alan yer Hawaii adasındaki bir dağdır. Buraya yılda 355 gün yağmur yağmaktadır. (Esra)

4,483 kişi 7 dakika boyunca hulohop çevirerek Guinness Dünya Rekorları'na girmeyi başardı. Rekor, Şubat ayında Bangkok'taki Thammasat Üniversitesi stadyumunda kırıldı. (dilara)

En az yağış alan yer ise Güney Amerika kıtasındaki Şili’nin Atakama Çölündeki bir bölgedir. Buraya 1971 yılında yağan yağmurdan önce 400 yıl hiç yağmur yağmadığı söylenmektedir. (zeynep)

Dünyanın en ağır soğanı rekoru Eylül 2011'de İngiliz Pete Glazebrook tarafından kırıldı. Glazebrook'un yetiştirdiği soğan tam 7,7 kg ağırlığında. (ilginçbilgiler.net)

En büyük yumurta bundan 700 yıl önce nesli tükenmiş olan fil kuşlarına aitti. Yaklaşık yumurtalarının ağırlığı 12 kg. dır. En küçük yumurta ise, sineğe aittir yumurtanın ağırlığı yarım gramdan daha hafiftir. (dersimiz.com)

Yaşayan kuşlar içinde en büyük yumurta deve kuşu yumurtalarıdır. Deve kuşu yumurtası yaklaşık 1,5 kg ağırlığındadır. Günümüzden 700 yıl önce soyu tükenen fil kuşları ise yaklaşık 12 kg ağırlığında yumurtlarlar. (ByBilgin)

Singapur'da bir otelin içerisindeki akvaryum iki dalda Guinness Dünya Rekorlarına girmeyi başardı. Akvaryum, içinde barındırdığı 80,000 deniz canlısı, 800 tür ve 42.9 milyon litre su ile dünyanın en büyük akvaryumu olmanın yanı sıra dünyanın 'en geniş akrilik seyir vitrini' rekorunu da elinde tutuyor. (ilginçbilgiler.net)

Everest Tepesi`nin dünyadaki en yüksek dağ olduğu bilinir. Fakat Everest'in zirvesi deniz seviyesinden ölçüldüğünde en yüksek nokta olurken, Hawaii'de bulunan Mauna Kea tabanından zirvesine kadar ölçüldüğü zaman Everest'ten daha yüksektir. (ilginçbilgiler.net)

Güney İngiltere'de 102 kişi çıplak olarak eğlence trenine binince bir eğlence trenine çıplak olarak binen en fazla kişi rekorunu kırdı. (ilginçbilgiler.net)

Costa Rica'da 52 Aşçı, 1 Ton 360 Kg Ağırlığında Kanton Usulü Pilav Pişirerek 7 Bin Kişiyi Doyurdu Ve Pişirdikleri Pilavın Miktarıyla Bir Rekora İmza Attı. (ilginçbilgiler.net)

Japon moda tasarımcısı Kazuhiro Watanabe "en uzun mohikan modeli saç" (kenarı kazınmış saç modeli) rekoruyla tanınıyor. Watanabe'nin saçı Eylül 2012'de 1,13 metre olarak ölçülmüştü (ilginçbilgiler.net)

En büyük bayrak rekoru ise Romaya'ya ait. Mayıs ayında Bükreş yakınlarındaki Clinceni'de sergilenen bayrağın boyu 350 metre, eni 225 metre uzunluğunda. (ilginçbilgiler.net)

Göz kırpmadan bekleme, dünya rekoru 30 saat 12 dakikadır. (erman)

Türklerin ilk kadın hükümdarı, Saka Türklerinin Hanı Tomris Hatun'dur. (LOLA)

Dünyada İlk Müslüman Boksör Şampiyon Muhammed Ali Dir (Berk Baykal)

Dünya'nın En Uzun Tırnaklarıyla Guinness Rekorları Kıran Kişi Lee Redmoond Adlı Bir Kadın Kırmıştır (Misafir)

Enler ve İlkler Diğer Sayfalar

[1]2 3 4

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

Enler ve İlkler İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 104 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön