Eğitim Sitesi

Dünyamız İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Dünyamız İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgiler

Her yıl, 2.000 adet yeni deniz türü tanımlanmaktadır. (derya)

Dünya'nın çekirdek kısmı 5500 santigrat derece sıcaklıktadır. Bu sıcaklık, Güneş'in yüzey sıcaklığına hemen hemen eşittir. (Bilim İnsanı)

Armstrong Limiti olarak bilinen yükseklik limiti yerden 19 kilometredir. Bu limitten sonra astronot kıyafeti giymek gerekmektedir. Eğer giyilmeyecek olursa, vücuttaki su, vücut sıcaklığında kaynamaya başlayacaktır. (Teknolojik)

Dünya, bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bowling topunun üzerindeki, hissedilemeyen pürüzlerin aksine, en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000'de 1'ini oluşturur. (dersimiz.com)

Denizlerdeki atıkların %90'ı plastiklerdir. (alex)

Eğer fabrikalara uygulanan karbondioksit salınımı ücretlendirmesi üzerinden hesap yapılacak olursa, atmosferin parasal değeri 4.300.000.000.000.000 Sterlin olacaktır. Atmosferdeki her metreküp başına 1.3 karbondioksit molekülü düşer. (dersimiz.com)

Dünya, Güneş Sistemi içerisinde levha tektoniğine sahip tek gezegendir. Ancak eğer levha hareketi olmasaydı, karbon tüketilip yenilenemezdi ve Dünya, tıpkı Venüs gibi aşırı ısınırdı. (Bilim İnsanı)

Okyanuslarda ortalama 1.000.000 adet tür yaşadığı düşünülmektedir. Üstelik tüm okyanus türlerinin sadece%33'ünün keşfedildiği düşünülmektedir. (birisi)

Dünya üzerindeki tüm volkanik aktivitelerin, %90'ı okyanus tabanlarında gerçekleşmektedir. (yağmur)

Nadir elementler olarak bilinen kimyasallar, sanıldığı kadar "nadir" değildirler. Lutetyum elementi Dünya kabuğunda altından 200 kat daha fazla bulunur. Ki bu, "nadir elementler" arasında en seyrek bulunanıdır. (Bilim İnsanı)

Dünya'daki altının %99'u, çekirdeği içerisinde bulunur. Öyle ki, Dünya'nın çevresini 45 santimetre kalınlığında sarabilecek kadar altın vardır. (Bilim İnsanı)

Okyanuslar kurusa, açığa çıkacak olan tuz kıtaların hepsinin üzerinde 1.5 metre kalınlığında bir tabaka oluşturur. (erdem)

Dünya'ya her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir. (fenci)

Dünya'nın en büyük kristalleri, 55 ton ağırlığındadır. Bu kristaller, Meksika'nın altındaki Naica gümüş madenlerinde yatmaktadır. (Bilim İnsanı)

Dünya'nın kalbi olarak sayabileceğimiz çekirdek, 2500 kilometre çapa sahip bir demir küredir. Akkor olacak düzeyde sıcak olmasına rağmen, çekirdek üzerindeki basınç o kadar fazladır ki, demir bu sıcaklıkta eriyemez. (Bilim İnsanı)

Dünya'daki Tüm Sular Bir Küre Olarak Bir Araya Toplansa, Bu Kürenin Çapı 1384 Kilometre Civarında Olur. Bu, Satürn'ün Uydusu Tetis Kadar Büyüktür. Fotoğrafta Büyük Mavi Küre Dünya'daki Tuzlu Suları, Küçük Küre İse Tatlı Suların Toplamını Gösterir. (dersimiz.com)

Dünya'nın en derin noktasında (karada) yaşayan ve yüzeyin 2.8 km altında bulunan bakteriler hayatta kalabilmek için uranyumdan yayılan radyoaktiviteyi kullanarak suyu kullanılabilir enerjiye dönüştürecek bir metot evrimleştirmiştir. (Bilim İnsanı)

Amazon Nehri'nin altında, yer yüzeyinden 4 kilometre derinlikte, Rio Hamza Nehri adı verilen bir su akmaktadır. Bazı noktalarda 400 kilometre kadar genişliğe ulaşabiliyor, toprağın içerisinde saatte sadece 1 milimetre akabilmektedir. (Bilim İnsanı)

Her kıta, yılda ortalama olarak 2 santimetre kadar yer değiştirmektedir. (Bilim İnsanı)

Önümüzdeki 300 yıl içerisinde, günümüzde var olan türlerin tamamının %75'inin soyu tükenecektir. (Bilim İnsanı)

Tüm türlerin yaklaşık olarak sadece %14'ü tanımlanabilmiştir. (Bilim İnsanı)

Her gün 200.000 yeni insan doğmaktadır. (Bilim İnsanı)

Bugüne kadar gezegenimizde 106.000.000.000 insan yaşamıştır. 2050 yılına ulaştığımızda Dünya'da9.200.000.000 insan olacağı tahmin edilmektedir. (Bilim İnsanı)

Her saniye 2 insan hayatını kaybetmektedir. (dersimiz.com)

Dünyadaki okyanusların altında 20 milyon ton altın rezervi vardır. (refika)

Derin Nefes Aldığımızda Dünya Güneş Etrafında 60 Kilometre Yol Alıyor. (tahir altun 513)

Dünyamız Diğer Sayfalar

1 [2]3 4 5

Kısa İlginç Bilgiler Ekleyebilirsiniz

Dünyamız İle İlgili İlginç Tuhaf Bilgilerde 117 Kayıt

Kısa İlginç Bilgiler Arşivine Dön