Eğitim Sitesi

İlginç | Tuhaf | Garip | Şaşırtıcı | Enteresan | Kısa Bilgiler

Kısa İlginç Bilgiler

İlginç Bilgiler Arşivine Son Eklenenler

Kırbacın çatlama sesi çıkarmasının sebebi, ucunun sesten daha hızlı hareket etmesidir. (Ahmet 1915)

Dünyada en çok tüketilen içecek çaydır. (zade)

Yuvalarını buzulların burnuna yakın çatlaklara yapan ak kanatlı diuka ispinozu bu özelliğinden dolayı buzulkuşu olarak da adlandırılmaktadır. Yuvalarını buzula yapan tek kuş türü olarak bilinir. (Leyla Kabak)

Su Samurları Uyurken Kaybolmamak İçin El Ele Tutuşurlar. (Toprak Meşe)

Türkmenistan’da 1991 yılından beri su, doğalgaz ve elektrik ücretsizdir. (BayBilgin)

(57. Alay) Anzak çıkartmasını durdurmak için kurulan alaydır. 3000 kişilik ordu ile kendilerinin 3-4 katı fazlası orduyla mücadele etmiş geri püskürtmüşlerdir fakat (her biri şehit olmuştur) Bu yüzden günümüzde 57. Alay yoktur kahramanlıkları kalıcı olsum diye.. (@bilgikapim)

Son yıllarda yapılan çok sayıda araştırma meyve, sebze ve tahıllardaki ilaç kalıntılarının beslenmeye yoluyla doğrudan sağlığımızı etkilerken, toprak, su ve havayı da kirleterek solucanları, arıları, balıkları, kelebekleri, kuşları da hasta ederek öldürdüğünü ortaya koydu. (dersimiz.com)

Türkiye'nin İlk Kadın Muhtarı Gül Esin Hanım; Aydın'ın Çine ilçesinde Oturuyordu. (1933) (dersimiz.com)

Karpuzu fırınladığınızda ya da ızgara yaptığınız da kebap tadını verir (aycan nur)

Develer dilleriyle kulaklarını kaşıyabilir (aycan nur)

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM'yi ilk tanıyan devlet Ermenistan'dır. (mevlana o.o.)

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM'yi tanıyan ilk İtilaf devleti Fransa'dır. (dersimiz.com)

Gelişmişi tamamlanmış bir insan iskeletinde 206 kemik bulunur. Oysa bir bebeğin iskeletinde 300 den fazla kemik bulunur. Bunun nedeni vücut gelişimi sırasında kemiklerden bazılarının birleşerek büyük kemikleri oluşturmasıdır. (ByBilgin)

Zekâ gelişimi bağlantıların artması ile ilgili olur. (Arda)

Bir uyartı beyninizde trilyonlarca farklı bir yol izleyebilir. (recep)

Dişi kurbağalarda ses telleri yoktur. (Sare)

1 kuruşun maliyeti 2 kuruş olduğundan ücretimden kalkmıştır. (Numfarzey)

Bütün kar taneleri altıgendir. Yani hepsinin altı köşesi vardır. Her yağışta milyarlarca yağmasına rağmen asla birbirinin tam benzeri iki tane kar tanesi görülmemiştir. (Betül Sude)

Soluk alırken ile soluk verirken geçen süre genellikle aynıdır. yaklaşık 2,5 sn. Ama konuşurken diyaframınızı kullanarak soluk verme süresi 5-10 saniyeye çıkarırsınız. Böylece her soluktaki konuşma sürenizi uzatabilirsiniz. Bu nedenle spikerler, ses sanatçıları, tiyatrocular soluklarını kontrol etmeleri için özel bir eğitim alırlar. (Fenci)

1 gb 1024 mb dır. (Salarlı munzur)

Beyninizin sol yarım küresi vücudunuzun sağ yanından, sağ yarım küresi ise sol yanından sorumludur. Ayrıca her yarım kürenin yönettiği düşünce ve eylemler farklıdır. Sol yarım küre konuşma ve dilden sorumludur. Ayrıca toplama çıkarma gibi belirli bir düzende yapılması dereken işlerde kullanılır. Sağ yarım küre, bildiğiniz bir yerin haritasını gözünüzde canlandırmanız gibi resimlerle düşünürken kullanılır. (dersimiz.com)

Vücudumuzda yaklaşık 100 milyon sinir hücresi bulunur. (Sanem Çekiç)

Seri katillerin çoğu Ocak ayında doğuyor. (ByBilgin)

Ihlamur ağacının odunu en hafif odunlardan birisidir. Bu yüzden model uçaklar gibi hafif olması istenen eşyalar ıhlamur kerestesinden yapılır. (dersimiz.com)

Uzun boylu insanların kansere yakalanma riskleri daha yüksek. (dersimiz.com)

Kısa İlginç Bilgiler Hakkında

İnsanoğlu merak duygusunun etkisi ile gerekli veya gereksiz bir çok konuda bilgiler elde etmeye çalışmaktadır. İlginç bilgiler sayfamızı, yoğun ilgiden dolayı daha geniş kapsamlı hale getirmek için bilgileri, mümkün olduğunca uygun şekilde kategorilendirmeye çalıştık.

Sayfadaki bilgiler içinde faydalı olabilecek bilgilerin yanında çoğunluk olarak bilinmese de pek bir şey kaybetmeyeceğiniz tuhaf, şaşırtıcı bir o kadar da merak uyandırabilecek ilginç bilgiler yer almaktadır.

Ekli bilgileri ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyoruz, bir tavsiye olarak okuduklarınızdan bazılarını aklınızda tutun ki yeri geldiğinde çevrenizdekileri şaşırtmak için malzemeniz olsun ;)

İlginç bilgiler sayfamıza dilerseniz aklınızda kalan ilginç bilgileri ekleyebilirsiniz.

Kısa İlginç Bilgi Ekleyebilirsiniz

Kısa İlginç ve Tuhaf Bilgiler Arşivinde Toplam İçerik 2454