Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İki Yumurta

İki Yumurta

İki Yumurta

Evin kapısı vurulduğunda yaşlı kadın güçsüz bacaklarıyla hole doğru ilerledi. Gelenler, oğlunun asker arkadaşlarıydı. Her ikisi de elini öptükten sonra uzun boylu olanı:

 

-Pek fazla vaktimiz yok anacığım, dedi. Birkaç saat izin koparıp hayır duanı almak istedik.

 

Kadın, büyük bir telaşla:

 

-Olmaz öyle şey, diye atıldı. Bir şeyler yedirmeden sizi bırakır mıyım hiç?

 

Yaşlı kadın bu sözleri, eşinin ve oğlunun sağlığındaki günlerin vermiş olduğu alışkanlıkla bir çırpıda söylemiş, fakat işin nereye varacağını düşünememişti.

 

Diğer asker, saatine baktıktan sonra:

 

-“Peki anacığım” diye karşılık verdi.

 

-Karnımız tok ama yine de ikişer yumurta kırarsan yeriz.

 

Esasında delikanlı, kadına bir zahmet vermemek için böyle demiş ve bahçede de tavukları gördüğünden, işi en basit şekliyle geçiştirmek istemişti. Onların son günlerde sadece iki yumurta yaptığını ve evde de başka bir şey bulunmadığını nerden bilecekti? Yaşlı kadın, mutfağa doğru yönelirken, şimdi yan odada oturan gençlerle birlikte askerlik yaptığı sırada, şehit olan yavrusunu düşünüyordu. O da arkadaşları gibi, sahanda yapılan yumurtayı ne kadar çok severdi. Kadın, titrek elleriyle yumurtaları kırmaya çalışırken, ister istemez üzülüyor ve misafirlerine, fakirliğini hissettirmemenin çarelerini arıyordu. İyi ama çocuklar ikişer yumurta dedikleri halde, tabaklarında sadece birer yumurta gördüklerinde ne olacaktı? Yaşlı kadın, daha fazla bir şey düşünemedi. Yüzü sevinç gözyaşlarıyla ıslandı. Her iki yumurta da, çift sarılı çıkmıştı. Çünkü o temiz kalpli ve iyi biriydi.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 8999 kez

tags İki Yumurta seçme öyküler ibretlik öyküler en güzel hikayeler hikaye oku etkileyici hikayeler rehberlik hikayeleri temiz kalpli olmak

 

Benzer Öyküler/Hikayeler:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box arda :Iyi

Öyküler - Hikayeler: İki Yumurta