Eğitim Sitesi

Hayal Hırsızı

Ana Sayfa > Öyküler - Hikâyeler > Hayal Hırsızı

Hayal Hırsızı

Hayal Hırsızı

Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır.

 

Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda öğretmeni bir kompozisyon yazmasını istedi.

 

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi.

 

Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev,tam kalbinin sesiydi. İki gün sonra ödevi geri aldı. Ödev kâğıdının üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir "0" ve "Dersten sonra beni gör" uyarısı vardı.

 

Çocuk, "Neden "0" aldım?" diye merakla sordu hocasına,

 

"Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal" dedi, hocası. "Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkânsız" ve ekledi:

 

"Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm."

 

Çocuk evine döndü ve uzun düşündü. Babasına danıştı. "Oğlum" dedi babası "Bu konuda kararını kendin vermelisin.Bu senin hayatın için oldukça önemli bir secim!..

 

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına.

 

"Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin" dedi…

 

"Ben de hayallerimi…"

 

**************

 

O, orta 2 öğrencisi, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturuyor.

 

Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı.

 

Öykünün en can alıcı yani şu:

 

Aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirdi. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine "Bak" dedi,

 

"Sana şimdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah' tan ki, sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın."

 

Sevgiyle kalın, umutla yaşayın ve asla hayallerinizden vaz geçmeyin…

add

tag Hayal Hırsızı Öyküsü seçme öyküler ibretlik öyküler en güzel hikayeler hikaye oku etkileyici hikayeler rehberlik hikayeleri hayallerle ilgili öykü

Hayal Hırsızı Hakkında Yorum Yazın...

  

Hayal Hırsızı Hakkında Yorumlar

Buse Çok güzel bir hikayeymiş!!Keşke bende hayallerimden vazgeçmesem ya da onları gerçeğe dönüştürmek için uğraşmaktan vazgeçmesem. 2018-06-30

Ahmet Güzel olmuş 2017-11-23

Yazılan son 2 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 2 yorum yazılmış.

Yeni Eklenen Öyküler - Hikâyeler

Hayal Hırsızı