Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Boy uzatmak için neler yapılabilir?

faydalı haberlerBoy uzatmak için neler yapılabilir?

boy-uzatma.jpg Boyun uzaması için erken yaşlar içinde yapılması önerilen hareketler ve beslenme içinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

Boyun uzaması için erken yaşlar içinde spor yapmak ve bu doğrultuda beslenmek etkili olmaktadır. Boy uzaması, ergenliğin biteceği yaşlara kadar sürmektedir. Ancak boyun uzamasını belirleyen dönemler, çocukluk dönemleridir. Özellikle 0-12 yaş aralığı oldukça önemli dönemlerdir.

Boyun uzaması için yapılabilecek en önemli noktalardan birisi, çocukluk dönemlerinde sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Bu beslenme şeklinde süt ve süt ürünleri yer almalıdır. Aynı zamanda bu dönemler sırasında kaliteli bir şekilde uyumak da önemlidir.

Boyun uzaması adına, küçük yaşlar sırasında spor yapmak gerekmektedir. Özellikle esneme ve kemik yapısının gelişmesine dayalı sporlar etkili olmaktadır. Bu sporlar arasında basketbol, yüzme gibi sporlar etkili olarak yer almaktadır.

Sporlar sırasında yapılan esneme hareketleri ve sporların kendilerine has rutin hareketleri sayesinde kemik yapısı gelişmekte ve esnemektedir. Boyun uzamasında en etkili olan yöntemler arasında gösterilen sporlar ile çevresel olarak daha uzun olmak mümkündür.

Genetik etkiler, boy uzatma için etkili olan unsurdur. Genetik olarak sahip olan aritmetik ile birlikte çevresel koşullarda etkili olmaktadır. Çevresel koşulların içinde beslenmek ve spor, ağır olarak yer almaktadır.

Çevresel etkiler ile birlikte daha uzun olunması için erken dönemler içinde dikkat edilmelidir. Özellikle spor aktivitelerinde kararlı olmak, daha sağlıklı bir gelişim sağlayacaktır. Boyun uzaması için vücudun esnemesi ve kemik yapısının gelişimi gerekmektedir.

Çocukluk dönemi içinde ağır sporlar yapmak, boy uzamasını olumsuz olarak etkilemektedir. Eklemlerin esnemesinin tam aksine bir durum olmaktadır. Bu nedenle de boy uzaması daha negatif olarak etkilenmektedir.

Boy Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Boy uzatmak için genetik durumların dışında çevresel etkiler sağlanarak daha fazla uzama gerçekleştirilebilir. Çevresel etkilerin etkili olduğu ve bu etki sayesinde daha uzun olunması, bilimsel olarak kanıtlanmış metotlardır.

Çevresel etkiler arasında boy uzama için en etkili olanlar, beslenme ve spor yapılmasıdır. Spor yapılması ve beslenme bir arada iyi olarak yapıldığında kemik gelişimi ve vücut gelişimi sağlanır. Kemiklerin spor sırasında esnemeleri ve bu gelişimi sağlamaları, boyun uzamasında oldukça etkili olan noktadır.

Çocukluk dönemlerinde yapılacak olan sporlarda ağırlık olmamalıdır. Sporların etkisi daha çok vücut gelişime ve kendi ağırlığına bağlı olarak gerçekleşmelidir. Bu sporlar arasında etkisi daha yüksek olanlar, yüzme ve basketboldur.

Boy Uzamasında Yapılması Gereken Sporlar Neleredir?

Çocukluk döneminde yapılacak olan sporlar sayesinde boyun uzaması arttırılmış olur. Sporlar sırasında vücudun ve kemiğin gelişimi sağlanmaktadır. Bu gelişim iyi bir beslenme ve uyku ile desteklenmelidir. Çocukluk dönemlerinde stres altında olmamakta önemli bir noktadır.

Çocukluk dönemleri içinde çevresel koşullar hem fizyolojik hem de psikolojik olarak boy uzamasını etkilemektedir. Spor ve beslenme, iyi olması halinde fizyolojik olarak en iyi durum sağlanmış olur. Psikolojik olarak sağlıklı bir gelişim sağlanması halinde maksimum boy uzunluğu sağlanmış olur.

Boy Uzamasında Fizyolojik Etkiler Nelerdir?

Fizyolojik etkiler en üst durumda sağlanarak boy uzunluğu olacağın en üst noktasında tutulur. Fizyolojik etkilerin en iyi koşulda olması için beslenme ve spor yapılmasına özen gösterilmelidir. Boyun uzaması için gerekli çevresel koşulların sağlanması, en iyi sonuçları oluşturur.

Milliyet

tag Boy uzatmak için neler yapılabilir? Boy Uzatma Yolları çocuğumun boyu nasıl uzar

23.2.2021 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir? Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli? 20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

LGS 2021 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı LGS 2021 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

LGS 2021 Sonuçları Açıklandı! LGS 2021 Sonuçları Açıklandı!

YKS'nin ikinci oturumu AYT sona erdi YKS'nin ikinci oturumu AYT sona erdi

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler