Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Zatürre aşısı koronavirüse karşı korur mu?

faydalı haberlerZatürre aşısı koronavirüse karşı korur mu?

zaturre-asisi.jpg Zatürre aşısı, koronavirüs salgınında gündeme gelen konuların başında geliyor. Aşıyı yaptırmanın koronavirüsten koruyabileceği düşünülüyor. Peki, zatürre aşısı koronavirüsü gerçekten engeller mi? Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal, konuya açıklık getirdi, merak edilen soruları yanıtladı.

Zatürre nedir, nasıl bulaşır?

Zatürre, akciğerin iltihabıdır. Bakteriyel, viral, mantar ve kimyasal etkenlerle oluşabilir. Sıklıkla damlacık yoluyla bu etkenlerin alınması ya da aspirasyon dediğimiz (besin, ilaç ve kimyasalların) akciğere kaçması sonucu oluşabilir.

Zatürrenin belirtileri neler?

Öksürük, ateş, sırt ve yan ağrısı, hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik, eklem ağrısı, iştahsızlık en sık görülen belirtilerdir.

Kimler risk grubunda yer alıyor?

En çok bağışıklığı düşük popülasyonu etkiler. 2 yaş altı, 65 yaş üstü, kanser hastaları, kronik ve kontrolsüz hastalıkları olan kişiler (diyabet, kalp ve böbrek yetmezliği, KOAH, astım, bronşektazi hastaları) risk altındadır.

Tanısı nasıl konur?

Tanı, klinik şüphe ile kan testi, grafi ,balgam ve sürüntü örneği ve gereklilik halinde tomografi ile konur.

Zatürre aşısını kimler yaptırmalı?

Zatürre aşısı, bakteri aşısıdır ancak özellikle konjuge pnömokok aşılarının oluşturduğu hücresel bağışıklık ile kalıcı bellek hücreleri oluşur. Bu tür bağışıklığın vücut immunitesine olumlu etkisi olur ve riskli ajanlarla enfekte olan kişilerde zatürreye dönüşme oranı düşer. Zatürre aşısını risk altındaki gruplara giren herkes yaptırmalıdır.

Zatürre aşısı koronavirüsten korur mu?

Yapılan araştırmalarda, zatürre ve grip aşısı ile aşılı olanlarda akciğer tutulumunun az görüldüğü saptanmıştır. Ancak ne zatürre ne de grip aşısı tamamen bir enfeksiyonu engellemez ama kalıcı organ hasarını ve hastalığın şiddetini oldukça etkiler.

Zatürre mi koronavirüs mü nasıl ayırt edilir?

Zatürre bakteriyel mi viral mi (corona’ya bağlı) en iyi ayırt etme yolu; hastanın öyküsünü incelemekten, kan sayımı ve kandaki enfeksiyon değerlerine bakmaktan, balgam ve sürüntü örneklerini alıp görüntüleme yöntemlerinden geçer.

hürriyet

tag güncel eğitim haberleri zatürre aşısı zatürre nedir zatürre aşısı koronavirüse karşı korur mu koronavirüs aşısı zatürre aşısı gerekli midir?

25.9.2020 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Koronavirüs sürecinde hangi besinler tüketilmeli? Koronavirüs sürecinde hangi besinler tüketilmeli?

Koronavirüs ve gribe karşı koruyucu yiyecekler Koronavirüs ve gribe karşı koruyucu yiyecekler

Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağının faydaları nelerdir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Uzaktan Eğitim Dönem Sonuna Kadar Devam Edecek Uzaktan Eğitim Dönem Sonuna Kadar Devam Edecek

MEB, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bazı sınavları ertelediğini duyurdu MEB, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bazı sınavları ertelediğini duyurdu

Okulların deprem karnesi zayıf! Okulların deprem karnesi zayıf!

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler