Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay neye iyi gelir?

faydalı haberlerYeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay neye iyi gelir?

yesilcay.png Yeşil çayın vücuda birçok faydası vardır. Özellikle dolaşım sistemini düzenleyici etkisi olduğu bilinen yeşil çay kilo vermek isteyenlerin sıkça tükettikleri bir çaydır. Her bitki çay gibi yeşil çay da aşırı tüketilmemelidir. Belirli ölçülerde tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yeşil çay, Camellia Sinensis adı verilen bir bitkinin yapraklarından elde edilen çay türüdür. Toplanan bu yaprakların kavrulup hızla kurutulması gerekmektedir. Fazla işlem görmeyen yeşil çay içerisinde antioksidan içeren bileşenler barındırır.

Düzenli olarak tüketilmesi gerekir

Yeşil çayın vücutta istenilen etkisi yaratması için düzenli tüketime ihtiyaç vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde vücuda çok faydalı bir çaydır. Yeşil çayın içinde bulunan aminoasitler, karbonhidrat, E,C,B vitaminleri insan sağlığı açısından önemli rol oynar. Sağlık için birçok gerekli minerali içerisinde bulunduran yeşil çay vücudun istenilen vitamin ve mineralleri almasını sağlar.

Diyabetin ilerlemesini önler

Yeşil çay kandaki glikoz değerlerini belirli bir dengede tutar. Başlangıç seviyesindeki diyabetin ilerlemesinin önlenmesine yardımcı olduğu bilinir. Kandaki glikoz değeri dengede kalacağından dolayı diyabet ilerlemesi yavaşlatılmış olur. Diyabet hastalarının yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Cilt ve saç sağlığına iyi gelir

Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidanlar vücuttaki hücrelerin zarar görmesini engeller. Yeşil çay tüketimiyle korunan hücreler cildin yaşlanmasının önüne geçer. Düzenli yeşil çay tüketenlerin yaşlanma karşıtı etkisini gördükleri bilinir. Cilt sağlığının dışında saç derisi kuruluğuna da iyi gelen yeşil çay saç ve kafa derisinin de sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlanmasını sağlar ve depolanan yağın kolay yakılmasına yardımcı olur. Yeşil çayın içerisinde bulunan aktif bileşenler sayesinde yağ yakma hormonları devreye girer ve sağlıklı kilo verme başlar. Tek başına yeşil çay tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olmaz. Düzenli ve sağlıklı beslenme, diyetisyen kontrolünde yapılan diyete takviye olarak yeşil çay tüketilebilir.

Tansiyona iyi gelir

Vücutta kan damarlarının daralmasına neden olan protein hormonları vardır. Yeşil çay tüketimi kan basıncını ve sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Böbreklerden salgılanan renin adında enzimin sonucunda ortaya çıkan bu hormon tansiyonunun yükselmesine neden olur. Yeşil çay burada devreye girer ve bu enzimleri yavaşlatıp tansiyon değerini normal düzeyde tutmaya yardımcı olur.

sabah

tag yeşil çay faydası yeşil çay faydaları yeşil çay zayıflatır mı sağlık haberleri faydalı haberler

5.9.2020 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Koronavirüs sürecinde hangi besinler tüketilmeli? Koronavirüs sürecinde hangi besinler tüketilmeli?

Koronavirüs ve gribe karşı koruyucu yiyecekler Koronavirüs ve gribe karşı koruyucu yiyecekler

Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağının faydaları nelerdir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Uzaktan Eğitim Dönem Sonuna Kadar Devam Edecek Uzaktan Eğitim Dönem Sonuna Kadar Devam Edecek

MEB, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bazı sınavları ertelediğini duyurdu MEB, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bazı sınavları ertelediğini duyurdu

Okulların deprem karnesi zayıf! Okulların deprem karnesi zayıf!

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler